2022 Ehliyet ( e-sınav ) elektronik sınav tarihleri

Değişen yeni mevzuatlar ile birlikte artık merkezi sınavlar da kalkıyor! Yeni nesil elektronik ( e sınav ) ile artık sürücü adayları sınavlara tablet, pcler ile girecekler. Peki e-sınavlar hangi aylarda yapılıyor? Yılda kaç kere yapılıyor, e sınav tarihleri nelerdir? Tüm bilgiler yazımızda yer almaktadır.

Ehliyet sınav tarihleri 2022

Normal merkezi sınavlar yılda 5 ya da 6 defa yapılıyordu. Genellikle 2 ayda bir gerçekleşen merkezi sınavlar yerini e sınavlara bıraktı. E sınavlar ise hemen hemen her ay gerçekleşiyor. Böylelikle sürücü adayları ehliyet başvurusunda 2 ay gibi süre beklemiyorlar. Hem daha hızlı, hem daha pratik hem de daha az masraflı.

E sınav tarihleri il ve ilçelere göre küçük değişiklikler gösterse de hemen hemen hepsi aynı zamana denk geliyor. Sürücü adayı e sınava girdikten hemen sonra sınav sonucunu öğrenebiliyor. Böylelikle sınavdan başarısız olma durumunda dahi hemen yeni sınav başvurusunu gerçekleştirebiliyor. Aynı zaman da başarılı olan sürücü adayları ise randevu ve harç yatırma işlemlerine direkt olarak başlayabiliyorlar. Ortalama ( az yoğun olunan zamanlarda ) sürücü adayı ehliyetine 45 gün gibi bir sürede kavuşabiliyor.

>> E sınav elektronik ehliyet sınavı nedir? <<

Elektronik ( e sınav ) tarihleri 2022

Sürücü adayları yılın her ayında gerçekleştirilen e sınava girebilirler. Tarihler aşağıda listelendiği şekilde yer almaktadır.

 • 1-10 Ocak arası sınav.
 • 1-10 Şubat arası sınav.
 • 1-10 Mart arası sınav.
 • 1-10 Nisan arası sınav.
 • 1-10 Mayıs arası sınav.
 • 1-10 Haziran arası sınav.
 • 1-10 Temmuz arası sınav.
 • 1-10 Ağustos arası sınav.
 • 1-10 Eylül arası sınav.
 • 1-10 Ekim arası sınav.
 • 1-10 Kasım arası sınav.
 • 1-10 Aralık arası sınav.

Sınav tarihleri genellikle ayın ilk haftası gerçekleşiyor, sürücü adayı sınava başvurusunu yaptıktan 1-2 hafta içerisin de sınava girme hakkı kazanıyor. Oluşan yoğunluğa göre belki bir sonra ki ayın ilk haftasına aktarılabilir fakat büyük olasılıkla başvurunuzun 1 ya da 2.haftasında sınava dahil oluyorsunuz.

Direksiyon sınav tarihleri 2022

Direksiyon sınavları ise e sınavlardan bir hayli farklı işliyor. Zira sürücü adaylarını sınava tabii tutan görevliler ve eğitmenler her zaman olmayabiliyor. Dolayısı ile direksiyon sınavları e sınavı kazandıktan sonra takribi 30 gün içerisinde belli oluyor. Dolayısı ile direksiyon sınavlarının yılda 6-8 defa yapıldığını söylemek mümkün.

Ayrıca direksiyon sınavlarının net bir tarihi yoktur. Bulunan il veya ilçenin yoğunluğuna göre değişmekte olan direksiyon sınavları bazen 1-2 hafta, bazense 3-4 haftaya kadar uzayabiliyor. Direksiyon sınav tarihlerinin belirlenmesinden ilçe emniyet müdürlüğü sorumludur.

Ehliyet sınav ücretleri ne kadar? E sınav ve direksiyon

Ülkemiz de yapılan kamu sınavlarının hepsi ücretlidir. Dolayısı ile sürücü adayı ehliyeti için başvurduğu e sınav için ayrı, direksiyon sınavı için ise ayrı ücret ödemekle mükelleftir. E sınav ücreti 130 TL dir. Direksiyon sınavı için istenen ücret ise 160 TL dir. Sürücü adayı her başarısız olduğu sınav için 2.sınavına giriş yapmak için tekrar istenen ücreti ödemek zorundadır.

Ek olarak direksiyon sınavının 2.si için ise sürücü adayı 2 saatlik eğitime alınıyor. Bu 2 saatlik eğitim için ise yine ek bir para ödemeniz gerekiyor.

Ehliyetim var, tekrar sınava girer miyim?

Hali hazırda mevcut bir sürücü belgeniz var ise ve siz yenileme, kayıp, sınıf ekleme vb. işlemler için ehliyet alacaksanız tekrar teorik sınava girmenize gerek yoktur. Zaten başarılı bir şekilde geçtiğiniz için mevcut ehliyetinizi almaya hak kazandınız. Yeni alacak olacağınız ehliyet sınıfı için sadece direksiyon sınavına gireceksiniz.

>> Ehliyet Sınıfları

>> Ehliyet Yenileme İşlemleri

E sınav kaç saat sürüyor? Kaç soru soruluyor?

Elektronik sınavlarda 45 dakika süre tanınmıştır sürücü adaylarına. Sürücü adayları 45 dakika içerisinde 50 adet soruyu çözmek zorundadır. Boş bırakılabilir fakat sınavdan başarılı sayılabilmesi için sürücü adayının en az 35 adet doğru soruya yanıt vermesi gerekmektedir. Sınavda başarılı not 70 ve üzeridir. Her soru 2 puandan oluşmaktadır.

>> Ehliyet sınavında kaç soru soruluyor?

Sürücü kursuna gitmek zorunda mıyım?

Sürücü kursları resmi olarak kamuya bağlı oldukları için ( Milli Eğitim Bakanlığı & İl-İlçe Milli Eğitim ) sürücü belgesi almak isteyen her sürücü adayı mutlaka kurslara başvurmak zorundadır. Zira sertifikalarınız ve direksiyon sınavlarınızı yöneten kurumlar sürücü kurslarıdır. Hepsi MEB onaylıdır. Aksi takdirde farklı bir biçimde ehliyet sahibi olamazsınız.

Direksiyon sınav sonuçları ne zaman belli oluyor?

E Sınavlar her ne kadar tablet ve pc üzerinden anlık yapılıp sonucu öğrenilse de direksiyon sınavı için şartlar aynı değil. Direksiyon sınavı bitimin de görevli eğitmenler puanlamaya tabii tutuyorlar sizi. Aynı anda sisteme veri gönderiyorlar. Bazen hiç hatasız yapan kullanıcılar zaten sınavdan başarılı olduklarını anlasalar da, sınav esnasında birkaç küçük hata yapan sürücü adayları sınavdan başarılı olup olmadıklarını o an anlayamıyorlar. Ve eğitmenler de o an sınav sonucunu söylemedikleri için beklemek durumundalar.

Direksiyon sınav sonuçları, sınavı takip eden 15 gün içerisinde ya sürücü kursu tarafından yada mesaj yolu ile size bildiriliyor.

Yeni ehliyet nasıl alınıyor?

Değişen mevzuatlar gereği bir çok sürücü adayı hala yeni sistemi sindirebilmiş değil, dolayısı ile yeni ehliyet nasıl alınıyor hala bilgi sahibi değiller. Yeni ehliyet alma sistemi ile ilgili tüm bilgiler yazımız da yer almaktadır. >> Yeni Ehliyet Nasıl Alınır?