A1 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? A1 Yetki Belgesi fiyatları

Taşımacılık faaliyetlerinde bulunmak isteyen kişilerin alması gereken bir takım yetki belgeleri vardır. İlgili yetki belgelerinin hepsi birbirinden farklı ve başka amaçlara hizmet etmektedir. Peki A1 Yetki Belgesi nedir? Kimlere verilir? Fiyatları nelerdir? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

A1 Yetki Belgesi nedir?

Ticari amaçlarla yurtiçinde yolcu taşımak isteyen vergi mükelleflerinin alması gereken belge türüne A1 Yetki Belgesi denir. İlgili taşımacılık türüne örnek vermek gerekirse havaalanlarında bulunan VİP shuttle’lar olabilir. İlgili yetki belgesinin çeşitli şartları bulunmakta. Aşağıda yer alan şartları yerine getiren herkes A1 Yetki Belgesi’ne başvuru yapabilir.

A1 Yetki Belgesi şartları nelerdir?

En önemli şartlardan birisi yetki belgesine başvurmak isteyen gerçek veya tüzel vergi mükellefinin en az 4 adet ticari otomobil ile en az 20 bin tl sermaye veya şirket sermayesi ile açılmış şirkete ihtiyacı vardır. Bunun yanı sıra ilgili şirketin en az 4 kişiyi ağırlayabilecek bir yere, hem sıcağa hem de soğuğa karşı dayanıklı adrese ihtiyacı vardır.

İşyeri şartı

Adreste aynı zamanda lavabo ( WC ), telefon vb zaruri ihtiyaçlarını gidebileceklere yere veya kullanım haklarına ( işyeri kiralamak ) sahip olması gerekiyor. Otoparkında ise asgari düzeyde iki adet otomobil park edecek şekilde yere ihtiyaçları vardır.

Yetki Belgesine sahip aracın aldığı yolcu durakları ile indirdiği yolcu durakları ilgili iş yerinin bulunduğu il sınırları içerisinde olmak zorundadır. Yolcuyu aldıktan sonra farklı bir il’de bulunan durağa indiremez. Ve ilgili araçların muayenelerinin yapılmış olması gerekmektedir. Yetki Belgesi sahipleri yalnızca kendi adlarına kayıtlı araçları kullanabilir ve işletebilir.

Araç yaşı şartı

A1 Yetki Belgesi için en fazla ticari araç yaşı 8 olarak belirlenmiştir. 8 yaşın üzerinde yer alan ticari araçlar için A1 Yetki Belgesi verilmez. Yetki Belgesi ile asgari 4 araç, en fazla ise 20 adet araç kullandırılabilir. İlgili taşımacılık faaliyeti hem tarifeli yurtiçi taşımacılık hem de tarifesiz yurtiçi taşımacılık olarak ikiye ayrılmaktadır. Ayrıca kiralık araç çalıştıramazsınız.

İstihdam şartı

A1 Yetki Belgesi sahibi işletmelerde en az bir adet orta düzey yönetici seviyesinde mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir veya bu niteliği taşıyan kişi/kişileri istihdam etmek zorundadır. A1 Yetki Belgesi sahibi kişilerden SRC1 veya SRC2 türünde mesleki yeterlilik belgesi ve buna ek olarak psikoteknik belgesi şartı aranmaktadır.

A1 Yetki Belgesi Fiyatları 2022

Yurtiçinde tarifeli veya tarifesiz yolcu taşımacılık yapmak isteyen gerçek/tüzel kişilerin A1 Yetki Belgesi için ödeyecekleri tutar 19.856 TL olarak belirlenmiştir. A1 Yetki Belgesi yenileme ücreti ise ilgili belgenin toplam tutarının %15’i yani 2978.4 TL olarak belirlenmiştir.