Adım Adım Pasaport Yenileme Nasıl Yapılır? 2022

İster iş gezisi, ister turistik seyahat, yurt dışına çıkmak için gerekli olan ilk adım bir pasaport sahibi olmaktır. Daha sonra gitmek istediğiniz ülkenin varsa vizesine başvurmak yoksa vizesiz seyahatinizi gerçekleştirirsiniz. Peki pasaportunuzun süresi dolduysa yeni pasaportunuzu nasıl çıkartacaksınız? Pasaport yenilemek için gerekli olan belgeler nelerdir? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Pasaport yenileme 2022

Her yeni yılda pasaport ücretlerine zamlar gelmektedir. Bu yılda pasaport harçlarına ve defter ücretlerine yeni zamlar geldi. Pasaportunu yenilemek isteyen vatandaşlar eskiden emniyet müdürlüklerinden yapıyordu. Yeni düzenlemeler ile birlikte tüm pasaport işlemleri nüfus işleri müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Dilediğiniz il ve ilçeden nüfus işleri müdürlüğü randevusu alabilir tüm işlemlerinizi oradan halledebilirsiniz. Bulunduğunuz veya ikametgah adresinizin bulunduğu yerin hiçbir önemi yoktur. Aşağıda belirtilen adımlarla birlikte nüfus işleri müdürlüğünden nasıl randevu alıp pasaport yenileyeceğinizi görebilirsiniz.

Pasaport yenileme randevusu nasıl alınır?

Bahsettiğimiz üzere tüm pasaport işlemleri; emniyet müdürlüklerinden, nüfus işleri müdürlüklerine devredildi. Bununla beraber nüfus işlerinden randevu almak ve istenilen belgeleri görmek oldukça kolaylaştı. İlk yapmanız gereken adım aşağıda yer alan linke tıklayarak nüfus işleri müdürlüğünün sayfasına ulaşmak.

Nüfus işleri müdürlüğü randevu sayfası: https://randevu.nvi.gov.tr

Adım 1: Randevu türünü seçin.

Pasaport randevusu adım 1

Yukarıda yer alan ekrandaki gibi öncelikle pasaport randevusu almak istediğinizi belirtiyorsunuz. Açılan ekranda kişisel bilgileriniz ile ilgili kullanım uyarısı gelen ” ekrandan kabul ediyorum ” a tıklayıp bir sonraki aşamaya geçiyorsunuz.

Adım 2: Kişisel bilgilerinizi doldurun.

Birinci adımı bitirdikten sonra açılan ekran aşağıdaki gibi olacaktır.

Pasaport randevusu adım 2

Burada yer alan kişisel bilgilerinizin hepsini doğru bir biçimde doldurduğunuzdan emin olun. Devlet görevlisi veya memur değilseniz seçmeniz gereken pasaport tipi ” Umuma Mahsus Pasaport ( Bordo ) ” seçeneğidir. Tüm bilgileri doğru doldurduktan sonra sizden sms onayı isteyecektir. Hepsini bitirdikten sonra il ve ilçe seçerek randevunuzu tamamlayın.

Pasaport yenileme gerekli belge ve evraklar nelerdir?

Nüfus işleri müdürlüğü websitesi üzerinden randevunuzu aldıktan sonra, randevu gününe kadar sizden istenilen tüm belgeleri eksiksiz bir biçimde tamamlayın. Peki pasaport yenilemesi için hangi belgeler gerekli? Tüm belgeler şu şekilde;

Umuma mahsus ( Bordo ) pasaport için gerekli belgeler

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf
 • Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname
 • Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; “Öğrenci Belgesi” (Başvuru esnasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir.)
 • Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)
 • Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)

Hususi damgalı ( Yeşil ) pasaport için gerekli belgeler

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf
 • Çalışan kamu görevlileri ve ihracatçılar için hususi damgalı pasaport talep formu
 • “Emeklilik veya çekilme nedenleri ile görevinden ayrılanlar için bir defaya mahsus kadro durumunu gösterir elektronik veya ıslak imzalı resmi yazı (Bu belgeyi kişiler son görev yaptıkları kurumlarından almaları gerekmektedir.)”
 • Birinci derece kadro ile emekliliğe hak kazanmış olan belediye başkanları için; Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığından alınan durumlarını gösterir resmi yazı
 • Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname
 • Ebeveynlerinin hakkından dolayı hususi damgalı pasaport alacak çocuklar için; “Öğrenci Belgesi” (Sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir. Ayrıca ergin olmayan çocukların öğrenci olmamaları halinde 18 yaşına kadar hususi damgalı pasaport verilir.)
 • Ebeveynlerinin hakkından dolayı hususi damgalı pasaport alacak engelli ergin çocuklar için “Sağlık Kurulu Raporu”
 • Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)
 • Başvuru öncesinde pasaport defter bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir. Hususi damgalı pasaportlar harçtan muaftır.)

Hizmet damgalı ( Gri ) pasaport için gerekli belgeler

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf
 • Hizmet damgalı pasaport talep formu
 • Kamu görevlisi olmayanlar için talep formu ile birlikte görev onayı
 • Ebeveynlerinin hakkından dolayı hizmet damgalı pasaport alacak çocuklar için; “Öğrenci Belgesi” (Sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir. Ayrıca ergin olmayan çocukların öğrenci olmamaları halinde 18 yaşına kadar hak sahibinin pasaport süresi dikkate alınarak hizmet damgalı pasaport verilir.)
 • Ebeveynlerinin hakkından dolayı hizmet damgalı pasaport alacak engelli ergin çocuklar için “Sağlık Kurulu Raporu”
 • Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname
 • Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)
 • Başvuru öncesinde pasaport defter bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir. Hizmet damgalı pasaportlar harçtan muaftır.)

Yukarıda yer alan tüm belgeleri tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken nüfus işleri müdürlüğü randevunuzun gününü ve saatini beklemek.

Pasaport harç ve defter bedeli ödemesi nasıl yapılır?

Gerekli belgeler aşamasında bahsettiğimiz dekont ise, yine nüfus işleri müdürlüğünün vatandaşlardan ödemelerini yaptıklarına dair istedikleri belge türüdür. Pasaport harç ve defter bedeli ödemelerini hemen hemen tüm bankalardan yapabilirsiniz.

Pasaport ödemelerinizi ister mobil bankacılık, ister internet bankacılığı isterseniz de GİB ( Gelir İdaresi Başkanlığı ) internet sitesinden ödeyebilirsiniz. Birçok vatandaş banka şubelerinden veya PTT’den ödemelerini yapabileceklerini bilmiyorlar. Dolayısı ile pasaport ödemelerinizi yine PTT ve banka şubelerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Pasaport ödemeleri hangi bankalara ödenir?

Pasaport defter bedeli ve harç ödemeleri aşağıda yer alan bankalara ve ilgili kurumlara ödenebilmektedir.

 • Vergi dairesi müdürlükleri
 • PTT şubeleri
 • Anlaşmalı bankalar
 • GİB üzerinden.

Not: Gib ( Gelir İdaresi Başkanlığı ) üzerinden online olarak ödemenizi yapabilirsiniz. Buna ek olarak anlaşmalı bankalar listesine ise yine Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden göz atabilirsiniz.

Ayrıca bkz: Ehliyet, kimlik ve pasaport ödemelerini internetten yapmak

Pasaport yenileme harç ve defter ücretleri 2022

Aşağıda tabloda yer alan tüm ücretler güncel 2022 ücretleridir. Pasaport süresi minimum 6 ay en fazla ise 10 yıl olarak seçilebilmektedir.

İstenilen SüreHarç bedeli***Defter bedeliToplam
6 ay309 TL225 TL534 TL
1 yıl450,80 TL225 TL675,8 TL
2 yıl738 TL225 TL963 TL
3 yıl1048,70 TL225 TL1273,7 TL
4-10 yıl1478 TL225 TL1703 TL
***Hususi ve hizmet damgalı pasaportlar harç bedeli ödemezler.

En çok sorulan sorulardan birisi ise öğrenciler harç bedeli ödeyecekler mi? Hayır. En son düzenlemeler neticesinde öğrencilikleri aktif olan her vatandaş pasaport ücretlerinden harç bedelini ödemekle yükümlü değildirler. Sadece defter bedeli ödeyerek pasaportlarını çıkartabilirler.