Aile hekimi değiştirme nasıl yapılır? Yöntemleri nelerdir?

Vatandaşlar ikametgah değişikliği, memnuniyet gibi sebeplerden ötürü aile hekimi değiştirmek isteyebilirler. Peki 2022 yılında aile hekimi nasıl değiştirilir? İnternetten kolayca aile hekimi değiştirme işlemleri nasıl yürütülüyor? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Aile hekimi hangi yöntemlerle değiştirilebilir?

Ülkemizde vatandaşların işlemlerini kolay ve hızlıca yapabilmesi için çeşitli adımlar atılmıştır. Bunlardan bazıları e devlet, e nabız gibi uygulamalardır. Aile hekiminizi ister en yakın sağlık kuruluşuna giderek isterseniz de internet üzerinden değiştirebilirsiniz.

Şu an aktif olarak 3 çeşit aile hekimi değiştirme yöntemi bulunmaktadır. Bunlar; en yakın sağlık kuruluşuna giderek form ve dilekçe ile, e devlet üzerinden ve e nabız üzerinden yapacağınız değişiklikler ile tüm işlemler yapılabilmektedir. İlk başlarda internetten yapılamayıp sadece kamu kuruluşuna giderek yapabildiğiniz işlemleri artık internet üzerinden hızlıca yapabilirsiniz.

En yakın sağlık kuruluşuna giderek aile hekimi değiştirme

En eski yöntemlerden olan sağlık kuruluşuna giderek form ve dilekçe doldurma yöntemi hala kullanılmaktadır. Sizler de aile hekiminizi değiştirmek istiyorsanız gideceğiniz sağlık kuruluşunda T.C kimlik numaranız ile ilgili formu doldurup ardından dilekçenizi yazmalısınız.

3 adet dilekçe olmak zorundadır. Yazmış olduğunuz bu dilekçelerin bir tanesi sizde kalıp diğeri toplum sağlık merkezine en sonuncusu ise gitmiş olduğunuz sağlık kuruluşuna teslim edilmelidir. Başvurunuzun ardından takiben 2-4 hafta arasında aile hekimi değişikliğiniz onaylanıp yeni aile hekiminiz tarafınıza bildirilir.

E devlet üzerinden aile hekimi değiştirme işlemi

Aşağıda yer alan e devlet linki üzerinden giriş yapınız. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra açılan sayfada gerekli alanları doldurunuz. E devlet üzerinden aile hekimi değiştirme işlemleri yaklaşık 15 güne kadar sürebilir.

E devlet üzerinden yapacağınız aile hekimi değişikliği işlemleri 3 ayda 1 kere olacak şekilde belirlenmiştir. Ayrıca ilgili aile hekiminin 4000 adet veya daha fazla nüfusu var ise bu aile hekimini seçemezsiniz. Sistem zaten seçmenize imkan tanımamaktadır. Dolayısı ile bu hususa dikkat etmenizde fayda var.

E devlet aile hekimi değiştirme tıklayın

E nabız üzerinden aile hekimi değiştirme işlemi

E devletin yanı sıra e nabız üzerinden de aile hekimi değiştirme işlemi yapabilirsiniz. E nabız şifrenizi biliyorsanız giriş yapın, bilmiyorsanız e devlet ile giriş yap seçeneğine basarak e nabız sistemine giriş yapmalısınız. E nabız üzerinden tüm hastalık geçmişlerinizi, test sonuçlarınızı kısaca tüm tıbbi kayıtlarınıza erişebilirsiniz.

E nabız üzerinde menü arasında ” Aile hekimi değiştir ” butonunu göreceksiniz. Buraya tıklayarak kendinize yeni bir aile hekimi belirleyebilirsiniz. Fakat unutmamalısınız seçmek istediğiniz aile hekiminin 4000 den az nüfusa bakıyor olması gerekiyor. Eğer bir aile hekimi 4000 kişiden fazla kişiye bakıyorsa maalesef aile hekimi değişikliğinde ilgili kişiyi seçemezsiniz.

E nabız aile hekimi değiştirme tıklayın

Geçiş tarihleri her ayın 5′ i ile 21 arasında yapılan değişiklikler aynı gün gece 23:59’da gerçekleşir. Ayın 21′ inden sonraki ayın 5′ ine kadar olan değişiklik talepleri sonraki ayın 5′ inde gece 23:59′ da gerçekleşir.

Hem başvuru tarihlerinize hem de ilgili aile hekiminin nüfus durumuna mutlaka göz atmanız gerekiyor. Eğer bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna giderek bunu düzeltebilir ve dilekçe ile aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

Ayrıca bkz: