Alkollü araç kullanma cezası 2022 Promil limiti nedir?

Alkollü araç kullanmanın cezası nedir? 2022 yılında yapılan düzenlemeler ile alkollü araç kullanan sürücülere ne kadar ceza kesilmektedir? Alkollü araç kullanmak ehliyete el konulmaya yol açar mı? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Alkollü araç kullanma

Teknik bölümlerini anlatmadan önce lütfen sevdikleriniz, kendiniz ve trafikte yer alan diğer sürücülerin hayatını tehlikeye atmamak için alkollü araç kullanmayın. Ülkemizde trafik kazalarının çok büyük çoğunluğu alkollü araç kullanmaktan dolayı gerçekleşmektedir. 2022 yılında alkollü araç kullanma cezaları;

Yakalanma sayısıCeza tutarıİndirimli ceza tutarıCeza puanı
İlk defa alkollü araç kullanarak yakalananlar1823 TL1367,25 TL 

Tüm cezalarda 20 ceza puanı uygulanmaktadır.

2.kez alkollü araç kullanarak yakalananlar2286 TL1714,5 TL
3. ve daha fazla kez alkollü araç kullanarak yakalananlar3674 TL2755,5 TL

Yukarıda yer alan ceza tutarları alkollü araç kullanan tüm sürücülere uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra eğer cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün içerisinde cezalarını ödeyen sürücüler bu ücretleri %25 indirimli şekilde ödeyebilirler. Bunun yanı sıra yeni düzenlemeler ile beraber sürücülerin ehliyetlerine ceza puanı işlenmektedir. Eğer sürücüler 100 ceza puanına ulaşırsa ehliyetlerine el konularak psikoteknik belgesi alması beklenir. Sürücüler psikoteknik belgelerini aldıktan sonra tekrar ehliyetlerini geri alabilirler.

Aynı zamanda eğer alkollü yakalandıysanız para cezasının yanı sıra ehliyetinize de 6 ay süre ile el konulur. Süresi tamamlanan sürücüler tekrar trafik şube müdürlüklerine başvurarak dilekçe ile ehliyetlerini geri alabilirler. Sadece bunlarla bitmeyip sürücülerin araçları da trafikten men edilir. Bu yüzden trafikte ceza olarak en ağır yaptırımlar alkollü araç kullanımlarına verilmiştir. Lütfen herkesin sağlığı için alkollü araç kullanmayın, kullananları da uyarın.

Kaç promil ile alkollü olabilirim?

Bireysel araçlar da alkollü promil sınırı 0.5 promildir. Bu sınır ticari araç kullanımında ise 0.2 promile kadar düşmektedir. Bunun yanı sıra eğer sürücüler 1 promil sınırının da üstüne çıktıkları vakit haklarında TCK 179.maddeye göre dava açılır.

kaynak : trafik.gov.tr

Yukarıda tabloda yer alan değerlere göre kaç promilin ne kadar alkol oranına denk geldiğini aynı zamanda kanda ne kadar alkol bulunduğunu inceleyebilirsiniz. Ayrıca unutulmamalıdır ki bu değerler ortalama değerlerdir. Tüm bu değerlerin değişikliğe uğramasının sebebi kişinin yaşı, vücut, yorgunluk ve buna benzer yapılardan kaynaklanmasıdır. Dolayısı ile iki bira içip alkol sınırını geçmem demeyin geçenler oldukça fazladır. Hiçbir şekilde alkollü araç kullanmayın. İlgili tablo ve mevzuatlara daha yakından bakıp ileri okuma yapmak için;

trafik.gov.tr