Araç fren bakımı nedir? Ne zaman yapılmalı?

Motorlu taşıtların güvenlik önlemlerinden en önemlisi fren sistemi hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Aracınızın fren bakımlarını düzenli olarak yaptırıyor musunuz? İyi bir fren verimi alabilmek için araç fren bakımı ne zaman yapılmalı? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Fren nedir? Frenlemek ne anlama gelmektedir?

Temelde bütün frenleme sistemi sürtünme kuvveti kullanılarak yapılan işlemlerdir. Aracınız belirli bir hıza ulaştıktan sonra durması gerektiğinde tekerleklerde bulunan frenler sayesinde durur. Bu frenler eskiden kampana, günümüzde ise çoğunlukla disk fren sistemi olarak geçmektedir.

Ekonomik durumlardan ötürü çoğu araçta ön tekerleklerde disk fren olduğu gibi arka tekerleklerde ise kampana fren kullanılmaktadır. Kampana bilinen en eski fren sistemidir. Disk fren sistemi ise yine eski olmasına rağmen maliyetlerden kaçınmak için genellikle tüm tekerleklere takılmaz. Bunun yanı sıra frenlerde artık gelişmiş güvenlik önlemi olan ABS yer almaktadır.

İleri okuma için: Araçlarda ABS nedir? Ne işe yarar?

Fren pedalına dokunduğunuzda neler olur?

Fren sisteminin içinde bulunan elemanlar; Kaliper, kampana, fren hidroliği, disk ve balatalardır. Siz araç hareket halindeyken fren pedalına dokunduğunuzda hidrolik sıvı sayesinde en ufak dokunuşta bile yavaşlamayı hissedersiniz.

İlgili hidrolik sıvı hareket geçip akabinde kampana veya diskleri sıkıştırarak diskin yavaşlamasına neden olur. Tekerleklere bağlı disk yavaşladıkça aracınız da yavaşlamaya başlar. Akabinde durursunuz. Çok fazla frenleme yapmak disklerinizi ısıtacağı gibi bir süre sonra çalışmamaya başlayabilir. Dolayısı ile çok çok fazla frenleme yapmaktan kaçınmaya çalışın.

Araç fren bakımı ne zaman yapılmalı?

Araçlarımızın nasıl periyodik bakımları varsa frenlerin de periyodik bakımları vardır. Çok kısa sürelerde olmasa da fren bakımları güvenlik açısından oldukça önem teşkil etmektedir. Genellikle otomobilinizi genel periyodik bakımlara götürdüğünüzde frenlerinize de bakarlar.

Teknik servisin bakmasının yanı sıra 80.000 – 100.000 KM de bir fren sistemini komple değiştirmek oldukça yararlı olmaktadır. Metal yorgunluğu, malzeme deformasyonu gibi sebeplerde başta olmak üzere fren sistemi de eskiyebilmektedir. Dolayısı ile en ihtiyacınız olduğu bir anda fren sistemi ile ilgili bir sıkıntı yaşamak istemezsiniz. Bu bağlamda fren bakımlarınızı zamanında yapmaya özen göstermelisiniz.

Fren bitmesi nedir? Fren bitmesi nasıl anlaşılır?

Tekerleklerin dışından baktığınızda genellikle diskleri gözle görebilirsiniz. Çok büyük kaliperler kullanılmıyorsa rahatça seçebileceğiniz fren disklerine arada bir göz atmak iyi olabilir. Disk üzerinde çok fazla aşınma, kabarma ve eskime gibi emareler var ise mutlaka bir bakıma götürmelisiniz.

Bunun yanı sıra fren yaptığınız esnada lastiklerden yani frenlerden tiz veya yüksek sesli cılız bir ses geliyorsa frenleriniz bitmeye yaklaşıyor demektir. Bir diğer yöntem ise fren yapma süresinin azalması. Genellikle kendi otomobillerini kullanan kullanıcılar ne kadar fren mesafesi olduğunu aşağı yukarı ezbere bilirler. Aracınız zaman içerisinde fren mesafesini uzatıyorsa bu da bir sorun olabileceğini gösterir.

Tüm bunların yanı sıra fren pedalına bastığınız esnada ufak boşluklar meydana geliyorsa hidrolik sıvısında da bir sorun olabilir. Ve çok ciddi bir sorundur acilen teknik servise veya yetkili servise göstermelisiniz.

Ayrıca bkz: