Araç için sigorta teklifi alma ve sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

Birçok vatandaş yeni araç aldığında veya mevcut aracının sigortasının bitmesine yakın olduğu zamanlarda yeni sigorta şirketi arayışına girer. Birçok kullanıcı kendi kullandığı sigortacısını vs. de önerebiliyor. Bugün sizlere anlatacağımız sistem ile artık kimseye ihtiyacınız olmadan kendi sigorta firmanızı en uygun ve hızlı şekilde araştırıp, alabilirsiniz. Sigorta merkezi tarafından verilen bu hizmet ile beraber sadece kimlik numaranız ve aracınızın plakası yeterli.

En uygun ve ucuz trafik sigortası nasıl sorgulanır?

Ülkemizde araçlar için zorunlu trafik sigortası gerekmektedir. Bazı firmalar mevcut müşterilerine yeni yıllarında indirim yapmazken aslında olması gereken fiyattan daha uyguna alabileceğiniz bir sürü sigorta şirketi olduğunu biliyor muydunuz?

Birçok sigorta şirketi eğer araç sahiplerinin araçları ile karıştığı kaza yoksa ona göre indirim veya zam yapabiliyor. Örnek vermek gerekirse eğer aracınızın ilk yılında kaza veya hasar olmadıysa 2.senesinde daha indirimli, 3.senesinde daha da indirimli şekilde sigortanızı yapabiliyorsunuz. Tabii bunun belli bir oranı vardır. Bu oranlar;

7.Aşama > Zorunlu trafik sigortasının yapıldığı 3.yılda araç hala hasarsız ise %45 indirim uygulanmaktadır.

6.Aşama > Zorunlu trafik sigortasının yapıldığı 2.yılda araç hala hasarsız ise %30 indirim uygulanmaktadır.

5.Aşama > Zorunlu trafik sigortasının yapıldığı ilk yılda araç hasarsız ise %15 indirim uygulanmaktadır.

4.Aşama >  İlk kez trafiğe çıkan araçlar için geçerli aşamadır.

3.Aşama > Zorunlu trafik sigortasının yapıldığı ilk yıl araç hasar görürse %50 zam yapılır.

2.Aşama > Zorunlu trafik sigortasının yapıldığı 2. yıl araç yine hasar görürse %100 zam yapılır.

1.Aşama > Zorunlu trafik sigortasının yapıldığı 3.yılda yine araç hasar görürse bu sefer %150 zam yapılır.

Aracınız için en uygun ve hızlı trafik sigortası teklifi almak için https://online.sbm.org.tr/trm-teklif/public/trafikTeklifYenileme/sorgu.sbm  linkine ulaşın ve ilgili yerleri doldurun. Ardından gelen teklifler neticesinde kendinize en uygun olan sigorta ile anlaşarak aracınız için zorunlu trafik sigortanızı yaptırın.

Sigortalarda tavan fiyat uygulaması nedir? Ne işe yarar?

Sigorta şirketlerinin kendi aralarında bir fiyat politikası bulunmamaktadır. Dolayısı ile en uygun teklif tamamen serbest bırakılmıştır fakat tavan fiyat uygulaması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir ve tüm sigorta şirketlerinin bu tavan fiyata uyması beklenir. Tavan fiyat uygulaması ülkemiz dahil dünyanın birçok ileri gelen ülkelerinde uygulanan bir sistemdir.

Tavan fiyat uygulamasının en yegane amacı ise rekabet ortamının tekel ortamına dönüşmesini engellemektir. Birçok sigorta şirketi çok fazla zamlı fiyat teklifi iletemesin diye çıkarılmış bir uygulamadır. En son yapılan tavan fiyat zammı ise %1.5 olarak belirlenmiştir.

Sigortalarda hasarsızlık indirimi nedir? Ne anlama geliyor?

Yukarıda bahsedilen 7 aşamalı listede gördüğünüz tüm mevzuatlar sigortalar için hasarsızlık indirimi veya zammı olarak geçmektedir. Yani aracınızın yıllara göre yaptığı kaza veya karıştığı kaza neticesinde belirlenen zam ya da indirim oranıdır. Bu aracı aldığınız tarihten itibaren geçen zamana ve kaza tutarlarının seviyesine bağlı olarak sürekli değişebilmektedir.

Hatta deyim yerinde ise döviz gibi her dakika sigorta fiyatları araçlar için değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse bir araç sahibi kendisine en uygun sigortacıdan teklif aldığında sabah farklı akşamına ise farklı bir fiyat ile karşılaşabilir. Bunun da sebebi sigortaların kendi içinde yaptığı fiyat politikasıdır.