Araç LPG İşlemleri LPG Ruhsata Nasıl İşletilir?

Günümüzde özellikle benzin fiyatlarının bir hayli artmasından kaynaklı LPG yani tüp talebi fazlalaşmıştır. Sürücüler artık benzin alternatifi olan LPG yi araştırmakta ve mevzuatlara göre kurallarının neler olduğunu merak etmektedir. Bu yazımızda sizlere LPG nasıl taktırılır, ruhsata nasıl işletilir, gerekli prosedürler nelerdir sorularına yanıt arayacağız.

LPG nedir? Ne işe yarar?

LPG, sıvılaştırılmış petrol gazı anlamına gelmektedir. Ham petrolün damıtılmasından veya doğal gazın ayrıştırılması ile ortaya çıkan basınç altında sıvılaştırılmış yanıcı bir gazdır. Ağırlığı ise havadan daha ağırdır. Günümüzde benzin alternatifi olarak kullanılan bir yakıt türüdür.

LPG işletme fiyatları 2022

2022 yılı ile beraber yapılan zamlarla LPG işletme ücretlerinde de değişiklikler olmuştur. Aşağıda kalem kalem belirtilen ücretler günümüzde LPG işletme için gerekli olan ücretlerdir.

  • Muayene ücreti 507,40 TL
  • Egzoz emisyon ücreti 110 TL
  • Noter ruhsat ücreti 457 TL

Toplam ödenmesi gereken tutar: 1074,40 TL dir. Bu ödeyeceğiniz ücretler araç muayenesi ve ruhsatı için geçerli olan ücretlerdir. Standart bir LPG işletme detayları ise;

  • Standart bir LPG ücreti 3500 TL – 4500 TL
  • Sızdırmazlık raporu 150 TL
  • EK-1 raporu 40 TL

Toplam ödenmesi gereken tutar : 3690 TL – 4690 TL arasında değişmektedir. Burada değişiklik gösteren ürünler bulunduğundan tam net tutar verilememektedir.

LPG işletme aşamaları nelerdir? Nasıl ruhsata işletilir?

Öncelikle aracınıza LPG takmak istediğinizden emin olduktan sonra aracınızın LPG’yi destekleyip desteklemediğine bakmalısınız. Ardından herhangi bir LPG satımı, bakımı yapan bir bayiye gidip proje çizdirmeniz gerekiyor. LPG nasıl oturacak, ne konumda kalacak vs. İlgili proje çizdirildikten sonra mühendisler odasından sızdırmazlık belgesi almanız gerekmektedir. Bu aşamalar da tamamlandıktan sonra aracınızı LPG muayenesine götürmelisiniz.

LPG muayenesinden geçen araçların artık noter tarafından LPG’leri ruhsata işletmeleri gerekiyor. LPG’leri ruhsata işletilmemiş araçlar maalesef trafiğe çıkamazlar. Bu şekilde trafiğe çıkan araçlara cezai işlem uygulanmaktadır.

LPG ruhsata işletmeme cezası 2022

Araçlarına LPG taktırıp 30 gün içinde ruhsata işletmeyen sürücülere 177 TL para cezası kesilmektedir. Sürücüler 15 gün içerisinde ödemeleri halinde indirimli olarak ödeyebilecekler. Para cezasının yanı sıra sürücülere 10 ceza puanı da kesilmektedir. Ehliyet ceza puanı sorgulama işlemlerini > Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama << adresinden yapabilirsiniz.