Araç muayenesi yaptırmama ve geciktirme cezası kaç para? 2022

Araçlarının muayenesini geciktiren veya yaptırmayan sürücülere yeni cezalar geldi. Ülkemizde bildiğiniz üzere araçlar Tüvturk ve bakanlığın yetki verdiği kurumlarda yapılan muayene işlemleri zorunlu kılınmıştır. Sürücüler bu işlemleri geciktirirse veya yaptırmadan trafiğe çıkarsa kendilerine ceza kesilecektir. Peki kaç para? Af var mı? Tüm detaylar yazımızda.

Muayenesi olmayan araçla trafiğe çıkmanın cezası

Ülkemizde yapılan son zamlarla beraber muayenesi olmayan araçla trafiğe çıkmanın cezası 2022 yılında 427 TL dir. Bu cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halinde indirimli ücretten ödemenizi yaparsınız. Cezanın indirimli hali 320,25 TL dir. İlgili cezanın mevzuatlardaki kodu 34/a dır. İlgili cezanın para cezasının yanında ek olarak sürücülerin ehliyetlerine işlenen ceza puanı da vardır. >> Ehliyet ceza puanı nedir? Nasıl sorgulanır? << yazımıza göz atabilirsiniz.

Muayenesi olmayan araçların trafiğe çıkmasının ardından araçların trafikte seyir halinde seyretmesine izin verilmez yani trafikten men edilir. Men edilmesinin kaldırılması için ise araç sahiplerine cezanın kesildiği günden itibaren 7 iş günü süre tanınır. Bu 7 iş günü içerisinde muayenesini yaptıran sürücüler araçlarını tekrar trafiğe çıkartabilir. Sizlere verilen ek belge ( Ek-33 ) ile muayene gireceğiniz aracınız ile 7 iş gününde halletmezseniz ve tekrar ceza yerseniz ilgili mevzuatın 34/b koduna göre bu sefer cezanız 888 TL olur.

Muayenesi yapılmayan araçların cezaları nasıl hesaplanır?

İlgili motorlu taşıtın muayene yapma vadesi dolduğu halde yapılmamışsa ve ceza kesilecekse bu durumda aracın muayenesini yaptırması gereken gün üzerinden hesaplanır. Örnek vermek gerekirse 120 gün boyunca muayenesini yaptırmamış birinin ödeyeceği tutar her ay %5 oranında ek faizli öder. Hem ceza puanı hem de para cezası olarak ödeyeceğiniz tutar bu sefer 427 TL + geciktirilen ay kadar %5 faiz şeklinde olacaktır.

Tüm cezalarınızı ve gecikme cezalarınızı e devlet üzerinden, ptt şubelerinden, bankalardan ve gelir idaresi başkanlığının websitesi üzerinden ödeyebilirsiniz. Online olarak ödeyeceğiniz ödemeler için tekrar farklı bir yere gitmenize gerek de kalmayacaktır.

Tüvturk randevusu nasıl alınır?

Araçların muayeneleri için başvuracağı kurumlar Tüvturk ve bakanlığın yetki verdiği kurumlardır. Peki Tüvturk’e nasıl başvurulur? Direkt randevusuz gidilir mi? Çok fazla yoğunluk olmaması için artık randevulu sisteme geçen Tüvturk için >> https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx  << adresinden yapacağınız başvurular ile araçlarınızı muayene ettirebilirsiniz.

Aynı şekilde ödemelerinizi de yine Tüvturk’e ödeyeceksiniz. Bazı konumlarda kredi kartı veya banka kartı seçeneği olmayabiliyor. Dolayısı ile mutlaka yanınızda nakit bulundurmanızı öneririz. Aldığımız yorumlara göre bazı il ve ilçelerde sadece nakit para geçerliymiş.

Randevularınızı sadece internet sitesinden değil aynı zamanda 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden de alacağınız randevular ile gerçekleştirebilirsiniz. Bulunduğunuz konumda internet olmayabilir veya size karmaşık gelmiş olabilir dolayısı ile ister internet ister de numaralı çağrı merkezinden alın, randevularınız geçerlidir.

Araç yurtdışından geldi ise nasıl olacak?

Trafikte kullandığınız araç yurtdışına kayıtlı ise ülkeye girişinden itibaren 1 ay içerisinde muayenesi yapılmalıdır. Böylelikle sürücüler hem para cezası hem ehliyet ceza puanı yemeyecektir. Aksi takdirde hem para cezası hem ceza puanı hem de %5 aylık gecikme cezası ile karşı karşıya kalacaklar. Sonuç ne olursa olsun hem kendi can sağlığınız hem de trafikte yer alan diğer araçların sürücüleri için mutlaka motorlu taşıtlarınızın bakımlarını, muayenelerini geciktirmeden yaptırmalısınız.

Unutmayın, araç muayeneye girmeden önce egzoz emisyon ölçümünün de yapılmış olması istenir. Konu ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorsanız >> Egzoz muayenesi nedir? Egzoz emisyon ölçümü << konusuna mutlaka göz atmalısınız. Tekrar hatırlatmakta fayda var egzoz muayenesi yaptırmamanın cezası araç muayenesi yaptırmamanın cezasından çok daha fazladır. Tüm bunlara rağmen yine de araçlarınızı muayene ettirmiyorsanız cezaları maalesef ödemeden araçlarınız ile trafiğe çıkamazsınız.