Araçlar İçin Seramik Kaplama Nedir? Boyaya Zarar Verir Mi?

Araçları için ek koruma düşünen bir çok sürücü mutlaka karşılaşmıştır. Araca seramik kaplama, peki tam olarak nedir? Aracınızı seramik kapladığınız zaman ilerleyen süreçte bir zarar görme durumu var mı? Veya yararları nelerdir? Fiyatları da dahil olmak üzere tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Düşünüldüğü gibi araca seramik kaplamanın yararı var mı?

Bildiğiniz üzere araçların üzerindeki boyalar çok değerlidir, sonradan yapılan boya işlemleri hem araçların değerlerini düşürmektedir hem de kimse tarafından pek hoş karşılanmaz. Dolayısı ile özellikle sıfır araç sahipleri detaylı temizlik işlemleri yaptırdıktan sonra araçlarına seramik kaplama da yaparlar.

Seramik kaplama, aracınızın uzun yıllar güneş altında, kötü hava şartları altında kalacağı düşünüldüğü zaman aslında yararlıdır. Direkt olarak boya ile hava arasına bir katman görevi görüyor. En basit örneği ile toz, pislik, çamur gibi etkenler aracınıza bulaştığı zaman yıkandığında daha kolay yıkanmasına da sebep olmaktadır. Dolayısı ile seramik kaplamanın yararlı olduğu bir çok kesim tarafından kabul görmüştür. Genel hatları ile bu yararları sıralayacak olursak;

Araca seramik kaplamanın yararları

  • Uzun süre güneş altında kalmalardan dolayı oluşacak sararmanın önüne geçilmesi
  • Tozlanma ve çamur gibi etkenlerden dolayı aracın dışının daha rahat ve temiz yıkanması
  • Normal boyadan daha parlak görünmesine sebep olması
  • Boyaya nazaran daha pürüzsüz bir yüzeye sahip olması
  • Dışarıdan gelecek küçük taş ve çakıl gibi malzemelere karşı daha dayanıklı olması

Gibi yararları bulunmaktadır. Dolayısı ile kaliteli bir seramik kaplama ile aracınızın dış görünümünü daha uzun yıllar muhafaza etmeniz olasıdır.

Peki seramik kaplama araca zarar verir mi?

Genel kanının seramik kaplamanın araçlar için yararlı olduğu yönünde. Peki hiç zararı yok mu? Öncelikle şunu söylemek gerekiyor, aracınızı satın aldıktan sonra seramik kaplama yaptıysanız ve bundan sonraki süreçte aracınıza ek modifikasyonlar uygulayacaksanız şayet araç yüzeyi direkt boya olmadığı için belki ufak sorunlar çıkartabilir. Örneğin eklenecek malzemelerin daha az kalması gibi.

Fakat bunun dışında seramik kaplamanın pek bir zararı yoktur. Tersine yararları oldukça fazladır. Dolayısı ile aracınızı ilk satın aldıktan sonra eğer seramik kaplama yaptırma düşünceniz var ise bizim tavsiyemiz yaptırmanız yönünde olacaktır. Ortalama bir araç sahiplerinde en az 3-4 sene durduğu için ilk gün ki kadar parlak ve pürüzsüz olmasa da ilerleyen süreçte sizin için oldukça tatminkar sonuçlar verecektir. Şu notu da düşmeden olmaz diye düşünüyoruz, seramik kaplama yaptırdıktan sonra yanlış bir anlaşılma doğuyor. Aracımda seramik kaplama var artık çizilmez. Bu yanlıştır. Boya üzerine seramik kaplama yapılsa dahi aracınız çizilebilir. Dolayısı ile her zaman ki önlemlerinizi almaya devam etmelisiniz.

Seramik kaplama uygulaması nasıl yapılmaktadır?

Uygulama işlemi yapılmadan önce aracınızın dış yüzeyi tüm etkenlerden temizlenir. Yani toz, pislik gibi dış etkenler temizlenir. Ardından pasta ve cila uygulaması gerçekleştirilir. Bundan sonra ise bir müddet aracın dış yüzeyindeki sıvının kuruması beklenir.

Tüm bu işlemler gerçekleştirildikten sonra kuruyan araç dışının üzerine seramik kaplama yapılmaktadır. Bu şekilde aracınızın dış yüzeyi normalden daha fazla dayanıklı ve uzun ömürlü olması planlanmaktadır.