Araçlarda motor harareti nedir?

Özellikle yaz aylarında araç kullanıcılarının sıklıkla söylediği motor harareti tam olarak nedir, neden dikkat etmeniz gerekiyor, harareti düşürmek için gerekenler nelerdir? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Hararet nedir?

Motorlu araçlarda hararet, motorun aşırı ısınma sonucunda soğutma suyunu kaynatması durumuna verilen ifadedir. Kaynayan su sonucunda kontrol panelinde yanan arıza ikaz logosunun yanı sıra motor kaputundan da buhar çıkarak gözlemlenebilir.

Hararet birden çok sebepten ötürü gerçekleşebilir. Özellikle kış aylarına göre yaz ayları daha fazla hararet oluşturur. Bu sebepler sıcak mevsimlerde araç kullanırken hararet göstergesini ve gerekli bakımları düzenli olarak yaptığınızdan emin olun.

Genellikle hararet araçların bakımlarının düzenli olarak yapılmamasından veya eksik yapılmasından kaynaklanır. Hararet, şiddetine bağlı olarak motorda ciddi sorunlara yol açabilir. Motor sorunları ise masraflı ve aracı kullanılamaz hale getiren sorunlardır.

Motor hangi durumlarda hararet yapar?

Araç motorlarının çalışma prensibi yakıtları belirli ısıda yakarak bunu mekanik güç olarak kullanan yapılar olarak açıklayabiliriz. Her ne kadar motor ve kompanentleri bu sıcaklığa dayanacak şekilde dizayn edilse de hararet belli bir seviyeyi geçtikten sonra motor için tehlike arz etmektedir. Aşağıda yer alan sebepler belli durumlarda hararet seviyesini arttıran unsurlar olarak sıralanmıştır;

Termostat arızası

Termostat arızasını anlamanın en kolay yolu motor sıcakken radyatör ve boruları soğuk olmaktadır. Sağlıklı çalışan termostatlar boruları ve motor suyunu devirdaim yaptırdığı için belli bir sıcaklıkta tutacaktır.

Fan arızaları

Hava soğutmalı motorlarda eğer fan arızalı ise soğutma gerçekleşemez. Motor çalışır haldeyken fanı inceleyebilir eğer çalışmadığını görürseniz motor sıcaklığının aşırı olmasının sebebini fan arızası olarak belirleyebilirsiniz. Sıvı soğutmalı motorlarda ise sıvı seviyesinin azalmasından anlaşılabilir.

Devirdaim pompası arızaları

Devirdaim pompalarının temel işlevi radyatöre yer alan suyu belli bir basınç ile silindire aktarıp sıvı dolaşımını sağlamaktır. Dolayısı ile tüm sıvı akışkanlığını ve dolaşımını sağlayan temel parçalardan birisi devirdaim pompasıdır. Devirdaim pompası arızası eğer aracınızın hızı düştüğünde hararet artıyorsa veya tam tersi hızını yükseldiğinde hararet düşüyorsa arızalı denilebilir.

Radyatör hava yapma durumu

Kış aylarında koyduğunuz antifriz sonrası veya su eklemesi sonrasında radyatörde hava birikmiş olabilir. Bunun yanı sıra silindir kapağı çatlamaları veya kapak contasının yanması durumunda da radyatör hava biriktirebilmektedir. Radyatörün hava biriktirmesi motor sıcaklığınızı arttırır ve artan ısı yüzünden hararet yapabilir.

Arıza ikaz ışığı sorunu

Bazı durumlarda ne radyatörde ne de farklı bir parçada aslında sorun olmamasına rağmen siz hararet görüyor olabilirsiniz. Bunun sebebi aracınızın yol bilgisayarı veya kontrol panelinde yer alan arıza ikaz ışıklarında basit elektronik sorunlardan kaynaklanabilir. Dolayısı ile bu işlem öncesinde tüm aşamalarda bir sorun yoksa mutlaka ikaz ışıklarınızı da bir kontrol ettirmekte yarar var.

Motor harareti nasıl düşürülür?

Aracınız hareket halinde iken hararetin çok yükseldiğini fark ettiyseniz yapmanız gerekenler;

  • Öncelikle kendi can güvenliğiniz ve trafikte yer alan diğer vatandaşların can güvenliği açısından uygun bir yer bulun. Ve aracınızı oraya çekin.
  • Kontağı kapatın.
  • Motor kaputunu açıp o şekilde bırakın. Isınan motor bu şekilde daha hızlı soğuyacaktır.
  • *** Önemli *** Motorun soğuduğundan emin olduktan sonra radyatör kapağını açın. Eğer motor yeteri kadar soğumadıysa aşırı basınçtan dolayı kaynar su kapağı açtığınızda direkt size gelebilir ve yanık yaralanmalarına yol açabilir.
  • Radyatör suyu eksilmişse ilave su ekleyin.
  • Su seviyesinde bir sorun gözükmüyorsa mutlaka yol yardım veya çekici çağırıp aracınızı yetkili servise gösterin.

Araçlarda hararet göstergeleri kaç olmalı?

Aracınız ile seyir halindeyken sık sık motor hararetini gözlemlemelisiniz. Genel olarak tüm motorlu araçlarda hararet en fazla 90-100 derece civarında olmalıdır. Zaten ilgili kontrol panelinde hararet göstergesinde kırmızı renkli barların olduğu yerler aracınızın sıcaklığının ulaşmaması gereken noktalardır.

Kontrol panelinde yer alan hararet göstergesi sürekli olarak kırmızı alan ve civarında duruyorsa mutlaka aracınızı teknik servise gösterin. Elektronik ekranlı araçlarda ise mutlaka sesli ve görsel uyarı ışığı bulunur. Bu uyarılara dikkat etmenizde fayda var.

Araç rölantide neden hararet yükseltir?

Aracınız çalışıyor fakat ilerlemiyorsanız yani rölanti durumunda aracınızın hararet göstergesi hızlıca yükseliyor, tehlikeli bölgeye geliyorsa en büyük sebeplerden birisi termostat arızası veya devirdaim pompası arızası olabilir.

Motor parçalarının da bir ömrü olduğunu unutmamalı mutlaka aracınızın periyodik bakımlarını yaptırdığınızdan emin olun. Bakımsız kalan araçlar kısa süre sonunda çok daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. 

Ayrıca bkz:

  1. Buji nedir? Çalışma prensibi
  2. ABS nedir, ne işe yarar?
  3. Araç lastiği nasıl değiştirilir?