Araçta Telefon İle Konuşmanın Cezası 2022

Sürücülerin trafikte seyir halinde iken telefon ile konuşması ülkemizde yasaklanmıştır. Artık bu durumlarda trafik yönetmeliğine göre ceza kesilir ve ehliyetine ceza puanı olarak yansıtılmaktadır. Peki seyir halinde araçta telefon ile konuşmanın cezası kaç paradır? Tüm detaylar yazımızda.

Trafikte seyir halinde araç içinde telefon ile konuşmanın cezası

Ülkemizde yeni yapılan son düzenlemeler neticesinde sürücüler artık seyir halinde araçlarının içerisinde cep telefonları ile konuşamaz. Konuştukları takdirde cezai yaptırım söz konusudur. Son yapılan yıl başı zamlarından ötürü güncel durumda sürücüler 427 TL ceza öderler. Aynı zamanda cep telefonu ile konuşmak sürücünün dikkatini normalden çok çok daha fazla dağıtacağından trafik kazalarına da sebebiyet vermektedir!

Trafikte cep telefonu ile konuşmanın cezası 2022

Güncel rakamlarla sürücüler seyir halinde cep telefonları ile konuştuklarında 427 TL ceza ödemek zorundadırlar. Bu cezaları, ceza kesildikten 15 gün içerisinde öderlerse ceza indirimi uygulanır. Uygulanan ceza indirimi oranı %25 olarak belirlenmiştir. İndirimli hali ile 320,25 TL tutan bu cezayı ilgili ödeme noktalarından, e devlet üzerinden ve mobil-internet bankacılığı aracılığı ile ödeyebilirsiniz.

Bu ceza neticesinde sürücüler sadece para cezası değil ehliyetini son 2 yıl içerisinde almışsa şayet ( stajyer sürücü olarak geçmektedir. ) 10 ceza puanı da ehliyetine işlenmektedir. Stajyer ehliyet nedir? Daha fazla bilgi almak isteyen ziyaretçilerimiz >> Stajyer ehliyet nedir? Ne işe yarar? << yazımıza da göz atabilirler.

Lütfen unutmayın kaza yapan sürücülerin %80 i aslında bu kazayı normalde yapmayacaklarını söylüyorlar çünkü seyir halinde bir çok etken dikkatlerini dağıtıyor. Trafikte seyir halinde iken sürücülerin cep telefonları ile konuşması da bunların en başlıca sebeplerinden birisidir. Lütfen kendi can güvenliğiniz başta olmak üzere trafikte kimsenin can güvenliğini tehlikeye atmamak için seyir halinde cep telefonlarınız ile konuşmayın. Eğer acil bir durum var ise dörtlülerinizi yakarak müsait bir yerde aracınızı sağa çekip konuşmanızı bitirdikten sonra yolunuza devam ediniz.