Araçtaki yaralıyı Rentek manevrası yöntemi ile taşıma

İlkyardım eğitimi tüm vatandaşların mutlaka görmesi ve bilmesi gereken bir eğitimdir. Maalesef ülkemizde gerçek anlamda ilkyardım bilen insan sayısı bir hayli az. Zamansız zamanlarda gerçekleşen olaylarda çok basit bir yöntem ile insan hayatı kurtarmak peki ala mümkün. Peki Rentek Manevrası nedir? Ne işe yarar? Hangi durumlarda yapılmalıdır? Tüm detaylar yazımızda.

İlkyardımın önemi

Bazen küçük bir yemek lokmasından dahi insanlar hayatını kaybedebiliyorlar. Hal böyle iken ilkyardım öğrenmek her vatandaşın görevi niteliğindedir. Birçok işyerlerinde yasal mevzuatlar gereği her 5 kişiye 1 kişi şeklinde ilkyardım eğitimleri verilmektedir. Dolayısı ile halk eğitim merkezleri, çeşitli belediye hizmetleri bölgelerinde ücretsiz şekilde de alabileceğiniz ilkyardım eğitimini herkes şiddetle öneriyoruz.

Küçük bir çocuğun hayatı, yetişkin bir bireyin hayatı belki de sizin elinizde olabilir. Rentek manevrası da çok elzem olan bir taşıma yöntemidir. İlkyardım bilmeyen insanlar her ne kadar iyi niyetli gibi görünse de birçok durumda yaralıların olması gerektiğinden daha fazla zarar görmesine neden olabilmektedir.

Rentek manevrası nedir?

Rentek manevrası, araç içerisinde bulunan yaralıyı zarar vermeden taşıma yöntemine denir. Rentek manevrası sayesinde yaralılarda oluşabilecek omurilik, kemik kırığı batması ve hatta bazen iç kanamanın bile önüne geçilmesine neden olabilmektedir. Rentek manevrasını solunum yetmezliği veya durması, yangın ve patlama riski bulunan çok tehlikeli durumlarda uygulamak gerekiyor.

Rentek manevrası her türlü tehlike durumunda yapılmamalıdır. Eğer yaralı araç içerisinde solunum sıkıntısı çekmiyorsa ve tehlike teşkil edecek bir durum ( yangın, benzin kaçağı vb. ) yok ise uygulanmamalıdır. Yapılan en büyük yanlışlardan birisi ilkyardım ekipleri gelmeden bekleyebilecek durumda olan bir yaralıyı dışarı çıkartmaktır. Zira bu esnada felç olmaya kadar gidebilen kalıcı hasarlar bırakabilirsiniz hastada.

Kaza anında yapılacak ilk adımlar;

  • Kaza ortamına hızlıca göz atılır, patlama, yangın gibi tehlikeli bir durum olmadığından emin olunur.
  • Yaralının omuzlarına hafifçe dokunarak -iyi misiniz? diyerek bilincin açık olup olmadığına bakılır eğer çevrede sizden başka birisi var ise 112yi araması istenir.
  • Hastanın solunum sıkıntısı çekmediğinden emin olunur. Bunun için göğüsün şişip inmesinden veya burundan-ağızdan nefes alıp alınmadığına bakılır.
  • Hastanın araç içerisinde bir yere sıkışmadığına bakılır. Gaz-fren pedallarına ayağının sıkışmadığından emin olunur ve emniyet kemeri açılır.
  • Daha sonra aşağıda yer alındığı şekilde omuzdan kenetlenip, diğer elle de çene tutularak yaralı dışarı çıkarılır.