Asli Kusur Tam Olarak Nedir? Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Kişi aracının başına geçtiği andan itibaren trafik kuralları yönetmeliğinin 2918 sayılı kanununa göre asli kusur halinde bulunabilir. Bunlar oldukça detaylı ve birbirinden farklı mevzuatlar içermektedir. Peki tam olarak asli kusur nedir? Hangi durumlarda kusurlu sayılırız? Detayları nelerdir?

Asli kusur nedir? Ne anlama gelmektedir?

Trafik kanununa göre sürücüler asli kusurlu sayılabilmektedir. Bu durumlar trafikte veya durağan halde olabilir. Gerçekleştirilen hatanın durumuna göre sürücüler asli kusurlu olabilirler. Asli kusur neden önemlidir peki? Sürücüler araç satın aldıklarında önce trafik sigortası ardından ise kasko yaptırmaktadırlar.

Kasko ve sigorta şirketleri asli kusur olması halinde değişik cezalar uygulayabilmektedir. Aynı şekilde trafik yönetmeliğine göre sürücü asli kusurlu ise kendisine de ek olarak cezalar verilebilmektedir. Aşağıda detaylarını vermiş olduğumuz asli kusurları iyice bilip trafikte, seyir halinde ve durağan hallerde bu tarz tutumlardan kaçınılmalıdır. Aksi halde ciddi yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

Kişi hangi durumlarda asli kusurlu sayılır?

Karayolları trafik kanununun 2918 sayılı mevzuatına göre sürücüler bir çok sebepten asli kusurlu sayılabilmektedir. Bu kusurlar tek bir sebepten değil birden çok sebepten kaynaklanabilir. İlgili kusur halleri maddeler halinde aşağıda yer almaktadır.

Trafik ışıklarında veya trafik polisinin dur ikazında geçmek

Kırmızı yanan bir trafik ışığında geçtiğinizde asli kusurlu sayılırsınız. Özellikle de kırmızı ışıkta geçip üstüne herhangi bir kazaya karışmanız durumunda hem sigorta hem kasko sizi asli kusurlu görebilir. Aynı zamanda açılan davalarda da asli kusurlu gözükürsünüz.

Trafik ışığının yanı sıra bazı kalabalık kavşaklarda özellikle de trafik ışığının olmadığı yerlerde polis memuru veya trafik polisinin el ve sesli uyarı ikazlarına uymadan geçiş yapmanız halinde de asli kusurlu sayılabilirsiniz. Dolayısı ile hem kendi can güvenliğiniz hem de trafikte yer alan diğer sürücülerin can güvenliği açısından durmanız gereken ışıklarda veya yerlerde lütfen durun.

Taşıt giremez uyarısının olduğu yerler, karşı şeritten ilerlemek

Taşıt giremez uyarı levhasının olduğu herhangi bir yere giriş yapmanız halinde direkt olarak asli kusurlu sayılırsınız. Bu tarz yerlerde kazaya karışmanız ise oldukça kötü bir durumdur. Trafik levhalarına oldukça dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra bölünmüş karayollarında karşı şeride girmek, karşı rampaya girmek veya karşı bağlantı yollarına girmek de ek olarak asli kusurlu sayılan hallerdendir.

Çift şerit yollarda karşı şeritten ilerlemek

İki veya daha fazla şeritli yollarda karşı şeride dahil olmak ve bu şeritte kazaya karışmak kesin suretle asli kusur halidir ve aynı zamanda çok tehlikelidir. Normal bir araç 100 km/hız ile ilerlerken karşısındaki araç da aynı hızla gelirse karşılaşma süreleri yarı yarıya azalır ve inanılmaz bir momentum ile kaza kaçınılmaz olur. Çok çok hızlı refleksleriniz yoksa çok büyük ihtimal felaket ile sonuçlanır. Bu yüzden hiçbir sürücünün karşı şeride girmesi yasaktır.

Araçlara arkadan çarpmak

Kırmızı ışıkta bekleyen, trafikte seyir halinde olan veya duraksayan araca arkadan çarpmak asli kusur hali sayılmaktadır. Önünüzde yer alan araçlar ile aranıza mutlaka takip mesafesi bırakmalısınız. Kırmızı ışık dahi olsa mutlaka takip mesafesi koyulmalıdır. Önünüzdeki araç duraksayabilir, ani fren yapabilir.

Kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak

Özellikle metropoller olmak üzere artık ülkemizin hemen hemen her yoğun kavşağında mobese kameraları bulunmaktadır. Bundan dolayı kavşaklarda geçiş önceliği olan araçlara yol vermelisiniz. Eğer geçiş önceliği tanımadan hareket eder ve direkt kazaya sebebiyet verirseniz asli kusurlu sayılırsınız.

Park edilmesi yasak olan yerlerde park etme, duraklama

Park edilmemesi gereken yerlerde, park edilemez levhası olan yerlerde araçlarını park eden sürücülere asli kusur cezaları uygulanmaktadır. Araçlarınız ile bir yere gittiğinizde mutlaka park edilebilir olduğundan emin olmalısınız.