ATV İçin ehliyet gerekir mi? Cezası nedir?

İlk çıkış amacı arazi koşullarında kullanılmak üzere olan ATV motorlar artık günümüzde oldukça yaygınlaşmaya başladı. Çoğu zaman trafikte, caddelerde ve sokaklarda da gördüğümüz ATV ler için ehliyet gerekiyor mu? Ehliyetsiz ATV kullanmanın cezası ne kadar? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

ATV Kullanabilmek için ehliyet gerekli mi?

Çıkış amaçları da göz önünde bulundurulduğunda ATV motorları için A2 ehliyet yeterliydi. Fakat yapılan mevzuat değişiklikleri neticesinde ATV kullanabilmek için en az B1 seviyesinde ehliyet sınıfına sahip olmanız gerekiyor.

B1 sınıfı ehliyeti B sınıfı ehliyetten ayıran en büyük özellik 16 yaşında alınabiliyor olması. B1 ehliyete sahip vatandaşlar 18 yaşına geldiklerinde sadece direksiyon sınavına girerek ehliyetlerini B sınıfı yani otomobil ehliyetine çevirebilirler. B sınıfına çevirirken daha önceden B1 ehliyete sahip olduklarından dolayı teorik eğitim ve teorik sınava girmelerine gerek yoktur.

İlgili resmi gazete yayınında Madde 8/75-d de yer alan yazı;

B1 sınıfı sürücü belgesi net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Elektrik ile çalışan araçların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

Yani eğer B1 sınıfı ehliyetiniz varsa motor gücü 15kW ( yaklaşık 20.11 Beygir ) ve 400 kg üzerindeyse maalesef ehliyetiniz bu aracı kullanabilmek için yetersiz. Dolayısı ile B1 ehliyetinizi bu durumda B ehliyetine çevirmeniz gerekecek. B1 sınıfı ayrıca M sınıfı yani moped grubunda yer alan araçları da kullanabilir. Daha fazla bilgi için: Ehliyet sınıfları ve kapsadıkları araçlar yazımıza göz atabilirsiniz.

ATV kullanmak için yaş sınırı kaçtır?

Günümüzde yapılan son değişiklikler ile beraber gücü 15 kW yani 20 beygir altında olan ATV leri kullanabilmek için 16 yaşınızda olmanız yeterli. Dikkat etmeniz gereken diğer husus ise ATV’nin ağırlığının 400 kilogramdan az olması.

Kullanılacak ATV motor eğer 15 kW ve 400 kilogram üzerinde ise B1 ehliyeti yetersiz kalacaktır dolayısı ile B ehliyeti almanız gerekiyor. Günümüz yasalarında ise B ehliyeti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 18 yaş olarak belirlenmiştir.

Dolayısı ile,

  • 15 kW ( 20 Beygir ) ve 400 KG altındaysa ATV yaş şartı 16 dır.
  • 15 kW ( 20 Beygir ) ve 400 KG üstündeyse ATV yaş şartı 18 dir.

Ehliyetsiz ATV kullanmanın cezası 2022

Yetersiz ehliyet veya ehliyetsiz ATV kullanmanın sonucu para cezası olarak belirlenmiştir. İlgili yasa gereği araç sahibi aracı ehliyetsiz kullanıyorsa 1821 TL para cezasına çarptırılır. Aynı zamanda ehliyetsiz aracı kullanan kişi aracın sahibi değilse aynı ceza araç sahibine de yazılır.

Para cezasının yanı sıra ehliyetsiz araç kullanan kişinin varsa farklı bir ehliyeti 20 ceza puanı da işlenir. Ceza puanı stajyer ehliyet uygulamasına tabi olan ehliyetler için geçerlidir. Daha detaylı bilgi için: Stajyer ehliyet nedir? Ceza Puanı nedir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgili kesilen ceza 15 idari gün içerisinde ödenirse %25 indirimli şekilde ödenebilir. Ceza kesilen sürücü kendisine bildirilen tarihten itibaren 15 gün içinde cezasını ödemesi halinde ceza tutarı %25 indirimli hali ile 1365 TL ye düşmektedir.

Daha fazla makale: