Avrasya tüneli geçiş ücreti ne kadar oldu? Güncel fiyatlar 2022

Avrasya tüneli ülkemizin son zamanlarda karayolları açısından yaptığı en başarılı projelerden biri. Avrasya tüneli dünyada deniz altında iki katlı geçen karayolu olması sebebiyle bir ilktir. Peki Avrasya tüneli geçiş ücretleri ne kadar? Otobüs veya otomobil fiyatlar değişiyor mu? Giriş ayrı dönüş ayrı mı fiyatlandırılıyor? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Tünel geçiş ücreti

Avrasya tünelinin 2022 yılında belirlenmiş fiyatları;

  • Otomobiller için 53 TL
  • Minibüsler için 79,50 TL

Yukarıda yer alan ücretler gündüz tarifesi ücretleridir. Avrasya Tüneli’nden gece tarifesinde geçiş yapan araçlar ilgili fiyatın %50 indirimli halini ödemektedirler. Gece tarifesi gündüz tarifesine göre %50 indirimli şekilde fiyatlandırılmıştır.

olarak güncellenmiştir. Peki Avrasya tünel ücreti sadece tek yön için mi geçerli? Cevap evet. Otomobil veya minibüs fark etmeksizin tüm motorlu taşıtlar için tek yön fiyat politikası uygulanmaktadır. Bunun amacı sadece tek yöne giden araçlardan fazla ücret alınmaması açısındandır. Gidiş dönüş toplam fiyatlar ise;

  • Otomobiller için 106 TL
  • Minibüsler için 159 TL

olarak belirlenmiştir. Avrasya tünelinin yapılma amacı ise hepimizin bildiği üzere İstanbul trafiğidir. Özellikle İstanbul’un en yoğun olduğu bölge boğazlar kısmında yer alan yoğun trafiği azaltmak amacı ile yapılan tünel 14.6 kilometre uzunluğundadır. Tünel geçişi sırasında yine otobanlarda olduğu gibi HGS veya OGS kullanılarak geçiş yapılabilir.

HGS veya OGS ile Avrasya tünelinden geçiş

Bildiğiniz üzere ülkemizde yer alan ücretli karayolları için motorlu taşıtlardan HGS veya OGS alınması istenir aksi takdirde geçiş yapan otomobillere ceza kesilir. HGS veya OGS ilgili PTT şubelerinden temin edilebilir. Aynı otoban mevzuatları Avrasya tünelinde de geçerlidir. Direkt geçiş yapıldıktan sonra ilgili tünel ücreti HGS ya da OGS bakiyenizden düşer. Eğer ki bakiyeniz bitmişse en yakın zamanda bakiye yüklemesi yapmanız gerekmektedir.

OGS veya HGS bakiyesi yetersiz olup yükleme yapmayanların hesaplarına ceza kesilir ve bir daha otoyol ve buna benzer ücretli yolları kullanması kısıtlanır. Teknolojinin de gelişmesi ile beraber artık HGS veya OGS yüklemeleri yapmak için bankalara, şubelere veya başka yerlere gitmenize gerek yok. Hemen hemen tüm bankaların mobil veya internet bankacılığı üzerinden HGS ya da OGS bakiye yüklemesi yapılabilir.

Avrasya tüneli geçiş sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır?

Eğer tünelden ne zaman geçtiğinizi öğrenmek istiyorsanız veya geçip geçmediğiniz hakkında bilgi almak istiyorsanız bunu Avrasya tünelinin resmi sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. İlgili site üzerinden araç plakası veya T.C. kimlik no girilerek Avrasya tüneli üzerinden saat kaçta hangi gün hangi araç tipi ile geçtiğiniz gibi tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İhlalli geçiş ya da farklı bir ceza biçimi var ise ilgili site üzerinden sorgulama yaptığınızda bunu da görebilirsiniz. Aynı ekran üzerinde ceza var ise şayet ceza tutarını da görmeniz mümkün. Dolayısı ile Avrasya tüneli ve tünel geçişleri hakkında tüm detaylı bilgileri Avrasya tünelinin kendi orijinal sitesi üzerinden bulabilmek mümkün.