B Ehliyet Nedir? Araba Ehliyetinin Sınıfı Nedir? Otomobil Ehliyeti Nasıl Alınır?

Ziyaretçilerimizin çok büyük bir kısmının sorduğu, hala kafalarında soru işaretleri bulunan en yaygın ehliyet sınıfından bahsedeceğiz. B sınıfı ehliyet, adı değişti mi? Şartları neler? B sınıfı ehliyet ücretleri? Ve çok daha fazlasını makalemiz de bulabileceksiniz.

B Sınıfı Ehliyet Nedir?

Günümüzde otomobil adı altında satılan araçları kullanmanıza olanak sağlana sürücü belgesine B sınıfı ehliyet denmektedir. Otomobiller teknik olarak en fazla 9 yolcu koltuğu barındırabilir. Otomobiller manuel veya otomatik vites seçenekleri ile günümüz de oldukça yaygın bir araç türüdür. Ve günümüz de diğer bir çok ehliyet türünü almak için ( örn: tır, minibüs, otobüs vs. ) zaten öncelikle B ehliyeti alınması şartı koyulmuştur. Bunun en yegane sebebi araç kullanmanın mantığı hemen hemen tüm mekanik araçlar da aynı olmasından kaynaklıdır. Bu yüzden bazı ehliyetler de yaş şartının yanı sıra tecrübe şartı da konmuştur. Bu tecrübe şartı ise B ehliyet tarafında aranmaktadır.

B Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanabilir?

Bu ehliyet grubuna mensup sürücü adayları aşağıda listelenmiş araçların hepsini kullanabilir ve onların kapsadıkları imkanlara sahiptirler;

 • Moped ( Motorlu Bisiklet : En fazla 50cc ye kadar olan motosikletler vb. )
 • Traktör
 • Otomobil
 • Kamyonet
 • ATV

B sınıfı ehliyet alan bir birey yukarıda ki araçların hepsini yasal olarak kullanabilir. Herhangi bir kısıtlaması bulunmamaktadır. B sınıfından ise tır ehliyetine, otobüs ehliyetine, minibüs ehliyetine ve bunun gibi ehliyet gruplarına fark ekleme yapılabilir. Bu fark eklemeler ve ehliyet sınıfları için >> Güncel Ehliyet Sınıfları ve Kapsadığı Detaylar << yazımıza göz atabilirsiniz.

Otomobil ( B Sınıfı ) Ehliyeti Nasıl Alınır?

18 yaşınızı doldurduysanız ve artık ehliyet sahibi olmak istiyorsanız öncelikle sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Aşağıda vereceğimiz listede ki evrak ve belgeleri tamamen eksiksiz teslim ettiğiniz de sürücü kursunuzdaki kayıt işlemleriniz tamamlanır. Ardından sizlere teorik dersler yöneltilir. Bu derslerin sonunda ise yazılı sınava girersiniz. ( Artık bir çok il de elektronik sınav olarak değiştirilmiştir. ) Yazılı sınavdan başarılı olduğunuz takdir de yani en az 70 puan aldığınız takdir de direksiyon eğitimlerinizi almak için hazırsınız demektir.

Sürücü kursları genellikle kursiyerleri için gün ve saatleri ayarlamaktadır ve kendilerine seçim şansı bırakmaktadır. Fakat yoğunluğa göre değişebilmektedir bu durum. Bu yüzden mutlaka sürücü kursunuz ile iletişime geçip direksiyon eğitimlerinizin ne zaman olacağı konusunda konuşun. Eğitim saati ve günü belli olduktan sonra 1 hafta boyunca direksiyon eğitimi alacaksınız. Direksiyon eğitimi günlük 2 saat şeklinde olacak. Başarılı bir şekilde bitirdikten sonra direksiyon sınavının gününün belli olmasını bekleyeceksiniz.

Direksiyon sınavı günleri sürücü kursları tarafından değil, ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Direksiyon sınavında size yöneltilen sorular, seyir halinde trafikte araç kullanma gibi aşamalar bulunmaktadır. Diyelim ki direksiyon sınavını başarılı bir şekilde geçtiniz artık hemen hemen her şey bitirdiniz demektir.

Sürücü kursunuz direksiyon sınavından ortalama 1 hafta sonra sürücü dosyanızı hazırlar ve size teslim eder. Teslim alacağınız ehliyet sertifikası ( ehliyet dosyası ) ile beraber 2 yıl içinde nüfus müdürlüğünden randevu alıp, ehliyet harç ücretini ödeyip ehliyetinize sahip olabilirsiniz. Buraya kadar olan aşamalar da tabii ki sorunlar olmaktadır. Bazen sorunsuz tek seferde de alınabiliyor. Bu yüzden işinizi şansa bırakmayıp hataya yer vermemeye dikkat etmelisiniz.

B Sınıfı Ehliyet İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Yukarıda sürücü kursu için gerekli evraklar nelerdir diye bahsetmiştik. Aşağıda listelenmiş belgeler sizlerin kurslara kayıt olurken yanınız da götürmeniz gereken belgelerdir;

 • Nüfus cüzdanı, pasaport veya yeni kimlik kartı
 • Sağlık raporu
 • Öğrenci belgesi, mezuniyet belgesi veya öğrenim durumunuzu belirtir belge
 • Adli sicil belgesi ( sabıka kaydı )
 • Biyometrik fotoğraf ( 6 adet )
 • Eğer varsa eski ehliyetiniz

Bu belgeler toplandıktan sonra sürücü kursuna kayıt işleminiz başlar. En sonda ki nüfus işleri müdürlüğüne giderken ki aşamada ise bunlara ek olarak ehliyet harç ücretlerini yatırdığınıza dair makbuzu da evraklarınıza eklemeniz gerekmektedir.

B Sınıfı Ehliyet Sınav Soruları Nasıldır?

Değişen ehliyet yasalarından ötürü artık tüm ehliyet sınıflarına yöneltilen sorular aynıdır. Yani 50 adet soru sürücü adaylarına yöneltiliyor ve sınavın geçme baraj puanı 70 dir. Her soruya 2 puan değer biçilmiş sınavda en az 35 veya daha fazla soruya doğru yanıt vermeniz isteniyor. Ayrıca sınav esnasında yapacağınız yanlış sorular, doğru sorularınızı götürmüyor. Yani sınavlarda ki net sistemi burada yer almıyor. Boş soru bırakmamaya çalışın. Sınavda size ilkyardım, motor, trafik ve trafik adabı gibi 4 kategoride sorular yöneltilecek.

B Sınıfı Ehliyetin Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her birey 18 yaşını doldurduktan sonra B sınıfı ehliyete başvuru yapabilir. Bunun dışında bu sınıfta sürücü adaylarından herhangi bir tecrübe şartı veya farklı bir şart istenmemektedir.

B Sınıfı Ehliyeti Kaç Günde Alabilirim?

Otomobil ehliyetleri için sürücü kursuna kayıt olup teorik eğitim alıp teorik sınava girmeniz yaklaşık 20 gün sürmektedir. Ardından direksiyon eğitimi için 2 hafta, direksiyon sınavı için ise yine 2 hafta ortalama olarak söylemek mümkün. Yani en nihayetinde sizin sürücü kursu ile iletişiminiz en az 30 gün en fazla 60 gün sürmektedir. Sürücü kursundan dosyanızı aldıktan sonra ehliyetinize ulaşmak için hemen randevu alırsınız. Nüfus işleri müdürlüğünde ki işleriniz biterse o gün 3 gün içinde ehliyetiniz basıma gönderilir ve ortalama 1 hafta içinde ehliyetiniz elinizde olur.

B Ehliyet ( Otomobil Ehliyeti ) Fiyatları Nedir?

Eskiden her il ve ilçenin kendine has sürücü kursu fiyatları vardı. Hatta çevreler arasında birbirimize hep sorardık sen ne kadar kayıt oldun gibisinden vs. Fakat 2016 yılında yapılan değişiklikler neticesinde her şehrin kendi taban fiyat politikası vardır. Her şehirde aynı fiyat demiyoruz, fakat her şehir de fiyat neyse tüm sürücü kurslarında fiyat o dur. Örnek vermek gerekirse Bursa’da tüm sürücü kurslarında 1100 TL gibi. Ortalama sürücü kursu fiyatı örnek verilerek aşağıda ki liste hazırlanmıştır;

 • Sürücü kursu fiyatları : 1950 TL
 • Ehliyet Harç Ücretleri : 1090 TL
 • Direksiyon Sınavı Ücreti : 130 TL
 • Teorik ( Elektronik Sınavı ) Ücreti : 100 TL

Genel toplam da en az 3270 TL ile en fazla 3400 TL arasında bir fiyat çıkacaktır.