B Ehliyetim var A2 nasıl ekleyebilirim?

B sınıfı ehliyet sahip vatandaşlar aşağıda yer alan bazı şartları yerine getirerek A sınıfı ( A – A1 – A2 ) ehliyet sahibi olabilir ve ehliyetlerine sınıf eklemesi yapabilirler. Peki B ehliyetim var, A2 ehliyeti nasıl eklerim diye merak ediyorsanız tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Ehliyet sınıf ekleme nedir?

Vatandaşlar mevcut ehliyetlerine farklı bir ehliyet sınıfı ekleyebilirler. Öncelikle B sınıfı ehliyeti veya farklı bir sınıf ehliyete sahipseniz değişen hiçbir şey yok tüm prosedür aynen uygulanacaktır. Sınıf ekleme; vatandaşların birden fazla farklı türde araçları kullanabilmesine imkan tanıyan uygulamadır.

Sıklıkla B ehliyet yani otomobil ehliyetine A sınıfı motosiklet ehliyet sınıfı eklenmektedir. Vatandaşlar ise bu aşamada hangi aşamalardan geçeceğini bilmemektedir. Eskiden vatandaşlar B ehliyet sınıfına yazılırken kurstan aynı anda A sınıfına da yazılabiliyordu. Böylelikle ehliyetlerinde iki sınıf birden yer alıyordu.

Artık değişen ehliyet sistemi ile beraber iki ehliyet sınıfına aynı anda yazılamıyorsunuz. Önce birini alıp ardından diğer ehliyet sınıfı için tekrar kursa baştan yazılmanız gerekiyor. Ama korkmayın 2.ehliyet sınıfı eklemenizde teorik sınava tekrar girmenize gerek kalmayacağı için ders ve teorik sınavdan muafsınız. Sadece direksiyon eğitimi ve direksiyon sınavına girerek 2.ehliyet sınıfına sahip olabilirsiniz.

B ehliyete A sınıf ekletmek

Hali hazırda B yani otomobil ehliyetine sahipseniz ve A sınıfı ehliyet almak istiyorsanız bir takım ücretler ve hazırlamanız gereken belgeler bulunmakta. İlgili belgeleri doğru ve eksiksiz bir biçimde tamamlamanız gerekiyor. Ücretler ve belgelerin ardından kurstan almış olduğunu sertifika ile nüfus müdürlüğünden randevu almalısınız.

Nüfus müdürlüğünden almış olduğunuz randevu neticesinde makbuz ve evrakları teslim ederek yeni ehliyetinizi bekleyebilirsiniz. Gelecek olan ehliyetinizde artık iki ehliyet sınıfı da yer alacaktır. İşte ödemeniz gereken ücretler;

B ehliyete A ehliyet ekleme ücretleri; 

 • Sürücü kursu ücreti > 2000 TL – 2400 TL
 • Ehliyet harç bedeli > 705 TL
 • Ehliyet direksiyon sınavı ücreti > 160 TL

Dolayısı ile A sınıfı ekletmenin maliyeti ortalama 2865 TL ile 3265 TL arasında değişmektedir.

B ehliyet A ehliyet eklemek için gerekli belgeler;

 • Sürücü kursundan alınan sertifika dosyası
 • Sağlık raporu
 • Kimlik kartınız veya pasaportunuz
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Ehliyet harç ücretinin yatırıldığına dair makbuz

İlgili belgeler ile nüfus müdürlüklerinden alacağınız randevu ile giderek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Tüm bu işlemler için yardımcı linkler:

 1. Nüfus müdürlüğü randevu alma işlemi
 2. Ehliyet harç ücretleri
 3. Ehliyet sınıfları

Direksiyon sınavından kaldım ne yapacağım?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları direksiyon sınavından 4 defaya kadar başarısız olabilirler. 4.defa başarısız olan sürücü adayı tekrar kursa kayıt yapıp tüm işlemleri baştan tekrar yapması gerekir. Bu durumda tek ödeyeceğiniz tutar direksiyon sınav ücretleri olacaktır. Fakat bazı durumlarda sürücü kursu hocaları ek ders almanızı isteyebilir. Bu durumda inisiyatif sizlere kalmış durumda.