B1 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? B1 Yetki Belgesi fiyatları

Uluslararası veya yurtiçinde otobüs ile yolcu taşımacılığı yapmak isteyen kişilerin alması gereken yetki belgesi türü nedir? B1 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? B1 Yetki Belgesi nasıl alınır? B1 Yetki Belgesi fiyatları ve detayları yazımızda yer almaktadır.

B1 Yetki Belgesi nedir?

Otobüs ile yurtiçi veya uluslararası yolcu taşımacılığı yapmak isteyen sürücülerin alması gereken yetki belgesi türüne B1 Yetki Belgesi denir. Gerçek veya tüzel vergi mükelleflerine verilen B1 Yetki Belgesi aynı zamanda beraberinde bazı şartları da getiriyor.

B1 Yetki Belgesi Şartları

Günümüzde birçok yetki belgesi belli şartları yerine getiren sürücülere verilebilmektedir. Çeşitli sermayeler ile kurulmuş iş yerleri, belli otomobil sayısı gibi şartlar bulunmaktadır. B1 Yetki Belgesi için en az 100 koltuk ve 100.000 TL sermaye veya işletme sermayesine sahip olunmalıdır.

Yetki belgesini almak için başvuran kişinin varsa şirket logosu, amblemi veya şirketi tanıtan işaretleri otobüs üzerine yapıştırmak için bakanlığa başvuru yapması gerekmektedir. B1 Yetki Belgesi için kullanılacak otobüslerin yaşı en fazla 20 yıl olabilir. 20 yaşından büyük otobüsler ile yetki belgesi alamazsınız. İlk başvuru için ise gereken limitler dahilinde otobüs yaşı en fazla 10 yıl olabilir.

B1 Yetki Belgesine kaydedilen otobüsler şoför dahil en fazla 25 koltuk kapasitesine sahip  ticari otobüsler olmalıdır. Yetki Belgesi alındıktan sonra 60 gün içerisinde ilgili şirketin tanıtım yazıları, başlıkları ve logolarını belirten bir internet sitesi açılmalıdır. İlgili site içerisinde güzergahlar, servisler, ücretler ve varsa diğer bilgiler yer almalı aynı zamanda internet sitesi bakanlığa bildirilmelidir.

B1 Yetki Belgesine sahip şirketin en az bir üst düzey, bir tane de orta düzey yönetici çalıştırması gerekmektedir. İlgili yöneticiler mesleki yeterlilik belgesine sahip olmalıdır. B1 Yetki Belgesi verilecek kişinin SRC1 tipinde mesleki yeterlilik belgesine sahip olması şartı aranmaktadır. Aşağıda yer alan tabloda koltuk kapasitesine göre verilebilecek maksimum hat sayılarını görmektesiniz.

  • 150-200 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 3 adet hat
  • 201-300 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 5 adet hat
  • 301-400 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 6 adet hat
  • 401-500 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 8 adet hat
  • 501-750 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 12 adet hat
  • 751-1000 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 15 adet hat
  • 1001-1250 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 18 adet hat
  • 1251-1500 adet özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara en fazla 20 adet hat
  • 1500 adetten fazla özmal koltuk kapasitesine sahip olanlara; 20 adet hatta ilave olarak her 50 adet özmal koltuk için ilave 1 adet uluslararası ve/veya yurtiçi taşıma hattı verilir.

B1 Yetki Belgesi fiyatları 2022

Yapılan son zamlarla beraber B1 Yetki Belgesi ilk alım fiyatı 241.410 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. B1 Yetki Belgesi yenileme ücreti ise ilk çıkarma ücretinin %15’i kadar yani 36.211 Türk Lirası‘dır.