B2 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? B2 Yetki Belgesi fiyatları

B2 Yetki Belgesi nedir? B1 Yetki Belgesi’nden farkı nelerdir? Sürücüler B2 Yetki Belgesi’ne nasıl başvuru yapabilir? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

B2 Yetki Belgesi nedir?

B2 Yetki Belgesi, yurtiçi veya uluslararası otobüs ile tarifesiz yolcu taşımacılığı yapmak isteyen gerçek veya tüzel kişilerin alması gerektiği yetki belgesi türüdür. B2 Yetki Belgesi’ni alabilmek için belli şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Kayıtlı olan otobüslerin toplam koltuk sayılarının 90 kişilik kapasiteye ulaşmış olması gerekmektedir.

Kapasite sınırının yanı sıra en az 50.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine de ihtiyaç duyulmaktadır. Şirketin logo, amblem, tanım vb. özelliklerinin başvuru esnasında ilgili bakanlığa bildirilmesi gerekmektedir. Başvuru esnasındaki araçların yaşı en fazla 10 yıl olabilir. Daha sonrasında filoya eklenecek araçların ise yaşı en fazla 20 yıl olabilir.

İlgili araçlar sadece ticari araç olarak kayıt ettirilmektedir. Araçların muayenelerinin yapılmış olması ve aynı zamanda işletmede en az bir adet orta düzey yönetici bulundurulması veya istihdam edilmesi de istenilen diğer şartlar arasında gelmektedir. Ticari faaliyetlerde kullanılacak araçların yarısı kiralama yöntemi ile kullandırılabilir. İşletme için kapalı otopark veya taşınmaz mülk şartı da B2 Yetki Belgesi için aranmamaktadır.

B2 Yetki Belgesi faaliyetlerini yerine getirmek için kullanılacak araçların sürücülerinden SRC1 ve Psikoteknik belgesi şartı aranmaktadır. SRC1 veya Psikoteknik belgesi ile ilgili daha fazla detaya sitemiz üzerinden bulabilirsiniz.

B2 Yetki Belgesi fiyatları 2022

Ticari faaliyetlerde uluslararası veya yurtiçinde tarifesiz yolcu taşımacılığı yapmak için gerekli B2 Yetki Belgesi fiyatları 2022 yılında 120.696 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. İlgili tutar ilk alımlarda ödenmesi gereken tutardır. Yenileme ücretleri ise %15 oranında yani 18.104 Türk Lirası‘dır.