B3 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? B3 Yetki Belgesi fiyatları

Uluslararası veya yurtiçinde otobüs ile işletmelerin kendi çalışanlarını taşıması için verilmiş yetki belgesine B3 Yetki Belgesi denir. Peki B3 Yetki Belgesi nasıl alınır? Fiyatları nelerdir? Tüm detayları yazımızda.

B3 Yetki Belgesi nedir?

Otobüs ile sadece işletme çalışanlarının yurtiçi veya uluslararası düzeyde taşımacılık faaliyetlerini yerine getirmesi için verilen yetki belgesi türüne B3 Yetki Belgesi denmektedir. B3 Yetki Belgesi ile taşınan yolcular ticari faaliyetler amacı güdemez. B3 Yetki Belgesi ile sadece ticari olmayan taşımacılık işlemleri yapılabilir.

B3 Yetki Belgesi alabilmek için en az 1 adet otobüs şartı aranmaktadır. Aynı zamanda yetki belgesini almak için başvuran kişilerin ilgili şirketin amblem, tanım, logo vb. etiketlerini otobüs üzerine yerleştirmeleri gerekmektedir. Kayıt ettirilen otobüslerin yaşı en fazla 20 yıl olabilir. Yetki Belgesi ile alınmış otobüsü ilgili faaliyetlerde kullanmak isteyen sürücüden SRC1 Belgesi ve yurtiçinde alınmış Psikoteknik belgesi istenmektedir.

Kısacası B3 Yetki Belgesi kendi personellerini taşımak isteyen ve sadece 1 otobüs ile başvuru yapabilecek olan kişilerin alması gereken yetki belgesi türüdür.

B3 Yetki Belgesi fiyatları 2022

Yapılan son zamlarla beraber B3 Yetki Belgesi 2022 yılında 9926 Türk Lirası olmuştur. B3 Yetki Belgesi yenileme ücretleri ise ilk başvuru tutarının yalnızca %15 i kadardır yani B3 Yetki Belgesi yenileme ücretleri 1488.9 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.