Baskı Balatanın Bittiğini Nasıl Anlarım? Debriyaj Bitmesi Nedir?

Bir çok araç sahibi mutlaka duymuştur; Baskı balatası bitmiştir ya da debriyaj bitmiştir bu yüzden araç hareket etmiyor. Peki tam olarak bu ne demek? Bir aracın debriyajının yani baskı balatasının bittiğini anlamak ve buna göre önlem almak ne işimize yarayacak? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Baskı balata / Debriyaj Nedir? Ne işe yarar?

Araçlar mekanik aksamlar ile birbirlerine bağlı yapılardır. Oldukça kompleks yapıda bulunan bu mekanik bileşenler zamanla, kötü kullanımla hasara uğrayabilir ya da ömrünü tamamlayabilirler. Fakat tüm durumlara rağmen erken önlem almak hem aracınızın ömrünü uzatacak hem de daha az masrafa yol açacaktır. Her şey bir yana seyir halinde tüm planlarınızı yaparken bir anda yolda kalmanıza engel olacak!

Baskı balata ( Debriyaj ), motor ve şanzıman arasında bulunan ve motorda yer alan gücün aktarma organlarına iletilmesini sağlamakla görevli parçadır. Yani debriyaj olarak bildiğimiz bu bölge araçlar için en önemli parçaların başında gelmektedir. Zira debriyajın sorunlu olması ya da kullanılamaz hale gelmesi aracınızı çalıştıramayacağınız anlamına gelmektedir.

Baskı balatanın bitmesini gösteren belirtiler nelerdir?

Genel anlamda arabanın hantallaşması, hızlanmasında düşüş ve buna benzer belirtiler baskı balatanın bitmeye yakın olduğunu gösteren belirtiler olarak söylenebilir. Daha detaylı olarak;

  • Araç ilk kalkış anında normalden daha fazla titreme yapıyorsa,
  • Motor devri artıyor fakat araç hızlanması yeteri kadar artmıyorsa,
  • Debriyaj pedalı normalden daha fazla sertleşmiş ise,
  • Debriyaj kavrama noktası normalden çok daha yukarılara sarkmış ise,
  • Debriyaj kavrama aralığı oldukça daralmışsa

Bu tarz belirtiler aracınızda baskı balatanın bitmeye yakın olduğunu gösteren en büyük belirtilerdir. Unutmayın baskı balatanız bittiği anda aracınız artık hareket edilemez hale gelir ve eğer seyir halindeyseniz yolda kalırsınız bu yüzden mutlaka önlemlerinizi almalısınız. Peki nedir bunlar?

Baskı balatanın uzun ömürlü olması için ne yapmalı? Bitmemesi için gerekli önlemler nelerdir?

Uzun ömürlü bir debriyaj için mutlaka araç devrinde kullanılmalı ve ilk hareket halinde kavrama noktasında uzun süre araç bırakılmamalıdır. Daha sağlıklı olan kavrama noktasına gelen debriyajın kısa süre içerisinde gücü aktarma organlarına aktarmasına yardımcı olmaktır yani aracınızı hareket ettirmektir. Bunun yanı sıra vites geçişlerinde debriyaj tam anlamı ile basılmalıdır. Debriyaj ile uzun süre araç kullanılmamalıdır, araçlar viteste kullanılır.

Erken alacağınız önlemler ise, her zaman aracınızı ilk çalıştırdığınız da debriyajı şöyle bir yoklayın. Tamamen bastığınız da vitesi bire alın ve kavrama noktasına getirin. Fren de bulunan ayağınızı gaza temas ettirin ve 3-4 bin devir aralığında aracın tam hareket esnasında devrin düşüp düşmediğine bakın. Eğer devir gazdan ayağınızı çektiğinizde belli bir noktadan sonra düşüp stop ediyorsa aracınızı debriyajınız sağlıklı demektir. Yine de şüphelendiğiniz her türlü durumda ilgili yetkili servislere veya kaliteli ustalara göstermelisiniz.

Uzun çaplı yolculuklarda, şehir içi trafiklerde kullanılan araçlar periyodik olarak bakıma girmek zorundadır. Aksi halde çok fazla parça sorunu çıkarıp sizi yolda bırakabilir. Baskı balata sistemi de bunlardan birisidir.