C1 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? C1 Yetki Belgesi fiyatları

Yurtiçi veya yurtdışı eşya taşımacılığı yapmak isteyen kişilerin alması gereken yetki belgesi türü nedir? C1 Yetki Belgesi ne işe yarar? C1 Yetki Belgesi fiyatları ve kullanım alanları nelerdir? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

C1 Yetki Belgesi nedir, ne işe yarar?

Uluslararası veya yurtiçinde sadece kendi kişisel sebepleri ile eşya taşımacılığı yapmak isteyen ve bunu ticari faaliyetler amacı ile yapmayan gerçek ya da tüzel vergi mükelleflerinin alması gerektiği yetki belgesi türüne C1 Yetki Belgesi denilmektedir.

C1 Yetki Belgesi ile eşya taşımacılığını ticari faaliyetler için kullanamazsınız. C1 Yetki Belgesi’ni alabilmek için belli bazı şartlar vardır. Örneğin; Başvuruyu yapan kişinin en az 1 adet eşya taşımacılığını yapabileceği araca ihtiyacı vardır. Başvuruyu yapan kişi aracın üzerine ilgili şirketin görünümünü belirten logo, amblem, tanım vb. gibi unvanları yapıştırmak zorundadır.

Kaydedilecek aracın en fazla 20 yaşında olması şartı da ayrıca aranmaktadır. İlgili araçların muayenelerinin yapılması gerekmektedir. Muayenesi olmayan araçların en geç 30 gün içerisinde muayene tabii olacağını unutmayınız. Yetki Belgesi kapsamındaki araçların sürücülerinden en az SRC3 Belgesi ile Psikoteknik belgesi istenmektedir. SRC Belgeleri ile ilgili daha detaylı bilgiye sitemizin arama kısmından ulaşabilirsiniz.

C1 Yetki Belgesi fiyatları 2022

Son düzenlemeler ile birlikte C1 Yetki Belgesi fiyatları 24.074 Türk Lirası olmuştur. Bu fiyat ilk başvuru fiyatıdır. C1 Yetki Belgesi yenileme ücretleri ise ilk başvuru fiyatının %15 oranında yani 3.611 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.