C3 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? C3 Yetki Belgesi fiyatları

Yurtdışında veya yurtiçinde ticari amaçla bireysel ev eşyaları, büro eşyaları gibi; nesne taşımacılığı yapmak isteyen gerçek ya da tüzel vergi mükelleflerinin alabileceği yetki belgesi türüdür. C3 Yetki Belgesi niye alınmalı? C3 Yetki Belgesi fiyatları ne kadar? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

C3 Yetki Belgesi nedir?

Yolcu taşımacılığı, eşya taşımacılığı gibi işlemler için bilindiği üzere yetki belgesi almak zorunludur. Yurtdışında veya yurtiçinde eşya taşımacılığını ticari faaliyet olarak icra etmek isteyen gerçek veya tüzel vergi mükelleflerinin almakla yükümlü oldukları yetki belgesi türüne C3 Yetki Belgesi denir.

C3 Yetki Belgesi alabilmek için en az 3 araç, 25.000 Türk Lirası işletme sermayesi ve 50 ton taşıma kapasitesi gerekmektedir. İlgili şartları sağlayamayan vergi mükelleflerine maalesef C3 Yetki Belgesi verilememektedir.

İlk başvuru aşamasında araç yaşları en fazla 14 yaşında olabilir. Fakat var olan bir başvuruyu yenileme esnasında ise araç yaşları en fazla 20 yaşına kadar çıkabilir. Başvuru esnasında gösterilen araçlar içerisinde kamyonet var ise yetersizdir.

Yetki Belgesi sahiplerinin araç muayenelerinin yapıldığından emin olması ve aynı zamanda işletme içerisinde en az bir adet ODY ( orta düzey yönetici ) bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır. Yetki Belgesi faaliyetlerini icra etmek için kullanılan araç sürücülerinin en az SRC3 Belgesine ve Psikoteknik Belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

C3 Yetki Belgesi Fiyatları 2022

Yapılan son düzenlemeler ile beraber C3 Yetki Belgesi ilk başvuru ücreti 19.856 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. C3 Yetki Belgesi yenileme ücreti ise başvuru ücretinin %15’i yani 2978,4 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda bahsettiğimiz üzere en az bir ODY bulundurmayan işletmeler aylık 1.283 Türk Lirası ceza yerler.