Çakarlı Araç Kullanmanın Cezası Nedir? 2022

Ülkemizde özellikle de sedan tipli araçlarda sıklıkla gördüğümüz çakarlı araçlar kimler tarafından kullanılıyor? Vatandaşlar neden kullanıyor? Cezası nelerdir? Yaptırımları nasıl oluyor? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Çakar nedir?

Özellikle son zamanlarda çok daha fazla yaygınlaşan çakar ve siren ikilisi ne için kullanılıyor ve nedir? Çakarlar mavi ve kırmızı ışıkların senkronize şekilde yandığı ışıklar, sirenler ise çakarların yanıp sönmesi ile eş çıkan yüksek sese deniliyor. Aslında önemli bakan konvoylarında, sivil polislerde ve izni olan yüksek mertebeli kişilerin araçlarında bulunan bu sistem maalesef ülkemizde oldukça fazla suistimal edilmektedir.

Çakar veya siren kullananlar ceza öder mi?

Aslında trafik yönetmeliğine göre kullanmaması gereken vatandaşlar çakar veya siren kullanırsa cezası vardır. Aynı zamanda ilgili mahkeme savcısı tarafından bu kabahatlar kanununa göre dahi değerlendirilebilir. Bir çok geniş suç yelpazesi bulunan çakar ve sirenleri lütfen sizlere izin verilmeden kullanmayın.

Çakarlı araç kullanmanın cezası 2022

Ülkemizde karayollarının 2918 sayılı kanununa göre 26. ve 60. maddesine göre trafik polisleri çakarlı veya sirenli araçları durdurarak ceza kesebilir. Usulsüz çakar ve siren kullanımı ülkemizde yasaktır ve cezai yaptırımları mevcuttur. Güncel rakamlarla çakarlı veya sirenli araçları kullanan sürücülere 1823 TL ceza kesilir. Bu para cezası, ilgili cezanın kesildiği günden 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimli ödenebilir.

Vatandaşlar çakar veya siren kullanma cezalarının indirimli şekilde ödemek istiyorlarsa ceza tutarı 1367,25 TL olarak değişmektedir. Aynı zaman da unutmayın ceza kesildikten 15 gün sonra ödeme yaparsanız maalesef indirimli ödeme imkanından yararlanamazsınız.

Ceza sorgulama nasıl yapılır?

Sürücüler her türlü trafik cezalarını, çakarlı veya sirenli araç kullanımı da dahil e devlet platformu üzerinden kontrol edebilir ve ödemesini gerçekleştirebilir. Aynı zamanda vatandaşlar ilgili cezayı aynı yıl içerisinde 3.defa yapar ve ceza kesilirse araçları 15 gün trafikten men edilir. Dolayısı ile lütfen sizlere söylenmeden asla çakarlı veya sirenli ya da ikisinin bir arada bulunduğu araçları kullanmayınız! Bu ülkemizde ciddi bir suçtur.