D Sınıfı Ehliyet Nedir? Eskiden Neydi? E Grubu Ne Oldu?

2016 yılında yapılan ehliyet mevzuatlarında ki köklü değişikliklerden ötürü eski sürücüler ve yeni sürücü adaylarının sık sık karşılaştığı artık hangi grup ehliyet neyi kullanıyor sorusuna cevap niteliğinde bir makale yazmak istedik. Eskiden E sınıfı diye bir ehliyet grubu vardı. Artık E sınıfı ehliyet diye bir şey kalmadı. Peki E sınıfı ehliyet sahipleri, ya da e sınıfı ehliyet almak isteyen sürücüler hangi grupta yer alan ehliyeti alacaklar? Tüm soruların cevaplarını yazımız da bulabilirsiniz.

Ehliyet Sınıf Değişikliklerinden Önce ( 2016 ) E Sınıfı Ehliyet

Dediğimiz gibi 2016 yılından önce E sınıfı ehliyet vardı. Bu grupta yer alan ehliyet araçları otobüs, kamyon, minibüs ve kamyonet kullanabiliyordu. Ve hatta 1997 yılından önce de E sınıfı ehliyete sahipse sürücüler Tır dahi kullanabiliyordu. Fakat 1997 yılında ki E ehliyeti hiç olaya dahil etmeden ilerlersek eğer. 2016 dan önce E sınıfı ehliyete sahip bireylerin kullanacağı araçlar yukarıda saydıklarımızdı. Peki eski ismi ile E sınıfı, yeni ismi ile D sınıfı ehliyet nedir? Ne işe yarar?

D Sınıfı Ehliyet Nedir? Kapsamları, koşulları nelerdir?

Yeni ismi ile D sınıfı ehliyet günümüz de otomobil, kamyon, minibüs, traktör, motorlu bisiklet, ve atv kullanabiliyor. Yani aslında otobüs kullanmak isteyen sürücü adaylarının alması gereken ehliyet grubuna D sınıfı ehliyet denir. Otobüs diye adlandırdığımız araçlar en az 18 koltuk sayısına sahip araçlara denmektedir. Minibüs ise en fazla 17 koltuk sayısı bulunan araçlar verilen isimdir. Dolayısı ile arada ki fark keskindir. Hatta koltuk sayısı en fazla 9 olan araçlar ise otomobil olarak isimlendiriyoruz.

D Sınıfı Ehliyet Almak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Fark eklemek üzere alacağınız için D sınıfı ehliyeti öncelikle eski sürücü belgenizin de hali hazırda evrakların içerisinde olacağından emin olunuz. Genel anlamda D sınıfı ehliyet için istenen belgeler şu şekilde;

  • Eski sürücü belgeniz ( Yani var olan sürücü belgeniz. )
  • Sağlık raporu
  • 2 Adet Biyometrik fotoğraf
  • Adli sicil belgesi ( sabıka kaydı )
  • Nüfus cüzdanı, pasaport veya yeni kimlik kartı
  • Öğrenci belgesl, diploma veya öğrenim durumunu gösteren belge

D sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Bu sınıftan bir ehliyet almak için en birincil şart B ehliyete sahip olmanızdır. Bir diğer şart ise yaş sınırlamasıdır. Yani D sınıfı ehliyet almak isteyen bir birey en az 24 yaşında olmak zorundadır. D1 sınıfı ehliyet almak istiyorsa da 21 yaş yeterlidir. B ehliyet ve yaş sınırlamasının ardından sahip olacağı D grubu ehliyet ile sürücü hem D hem de B grubunun tüm imkanlarından faydalanabilir.

Aynı zaman da daha önce B sınıfı ehliyet aldığından ötürü sürücü kursunda tekrar teorik sınava yani yazılı sınava girmesine hatta ders almasına gerek yoktur. Sadece direksiyon eğitimi alacak, direksiyon sınavına girecektir sürücüler. Direksiyon eğitim saatlerine dikkat etmekte fayda var. Bu konu ile ilgili de >> Mevzuatlara Göre Direksiyon Eğitim Saatleri Kaç Olmalıdır? << yazımıza mutlaka bakmanızı öneririz.

Direksiyon sınavından başarılı olunduktan sonra nüfus işleri müdürlüğünden randevu alınır ve nüfus işleri müdürlüğü için gerekli evraklar tamamlanır. Zaten bir çok evraklar sürücü kursuna kayıt olurken verildiğinden ötürü dosyanızda her şey vardır. Sadece ek olarak ehliyet harçlarını yatırdığınızdan emin olunuz. Bu konu ile ilgili de >> Ehliyet Harçları << ve >> Ehliyet Randevu << konularına mutlaka göz atın.

D Sınıfı Ehliyet Ücretleri Nelerdir? Kaç Paraya alabilirim?

Değişen sistem ile beraber B sınıfından veya farklı bir sınıftan ekleme olacağından ötürü fark parası vermeniz gerekiyor. Özetlemek gerekirse;

  • B sınıfından D sınıfına geçiş ücreti 2900 TL
  • C sınıfından D sınıfına geçiş ücreti 2500 TL

Bu vereceğiniz tutarlar sürücü kursu için. Buna ek olarak

  • Ehliyet harç ücreti 2198 TL
  • Direksiyon sınavı ücreti 160 TL

Daha vermek durumundasınız. Toparlamak gerekirse eğer

B sınıfından D sınıfına geçmek isteyen sürücülerin ödemesi gereken toplam tutar = 5258 TL

C sınıfından D sınıfına geçmek isteyen sürücülerin ödemesi gereken toplam tutar = 4858 TL dir.

E Sınıfı Ehliyet Sahibi Tır Kullanabilir Mi?

Makalemize başlarken yukarıda ufak bahsetmiştik. Çok kafa karıştırmaması açısından en altta bahsetmeyi uygun gördük. Eski sisteme göre 1997 yılından önce E sınıfı ehliyet sahibi sürücüler tüm bu imkanların yanı sıra Tır da sürebiliyordu. Yani Tır ehliyetine de sahipti. Fakat eğer ki hali hazırda E sınıfı ehliyet sahibi iseniz fakat E sınıfı ehliyetinizi 1997 yılından sonra aldıysanız maalesef Tır kullanamazsınız. İster 1997 ister 2016 hiç fark etmez bu tarihlerden sonra Tır ehliyetine başvurmadıysanız, başvurmanız gereken ehliyet grubu C sınıfıdır. İlgili konuya >> C Sınıfı Tır Ehliyet Nedir? << yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Böylece E sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir sorusuna da cevap verecek olursak,

1997 Yılından önce E sınıfı ehliyet sahipleri : Tır + Kamyon + Otobüs + Minibüs

1997 Yılından sonra E sınıfı ehliyet saihpleri : Kamyon + Otobüs + Minibüs kullanabiliyorlar.

2016 Yılından sonra E sınıfı olmadığından ötürü D sınıfı ehliyet sahipleri dilerlerse C sınıfı da alarak normal kullanabilecekleri araçların üstüne Tır’ ı da ekleyebilirler.