D3 Yetki Belgesi nedir ve kimlere verilir? D3 Yetki Belgesi fiyatları

Yurtiçinde yolcu taşımacılığı için gerekli yetki belgesi türleri nelerdir? D3 Yetki Belgesi nedir? D3 Yetki Belgesi fiyatları 2022 yılında ne kadar oldu? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

D3 Yetki Belgesi nedir? Ne işe yarar?

Kendi personellerini yurtiçinde taşımak ve bunu ticari faaliyet olarak yapmayacak gerçek/tüzel vergi mükelleflerinin alması gereken yetki belgesi türüne D3 Yetki Belgesi denilmektedir. Başvuruyu yapan kişilerin en az 1 adet özmal otobüse sahip olmaları gerekmektedir.

Başvuruyu yapan vergi mükelleflerinin varsa logo, tanım, kısa ad veya unvan gibi tanımlamaları taşıt üzerine yerleştirilmelidir. D3 Yetki Belgesi için taşıtlarda yaş şartı aranmamaktadır. Başvuruyu yapan kişiler taşıtları kayıt ettirebilirler.

D3 Yetki Belgesi kapsamında kullanılan taşıtların sürücülerinden SRC1/SRC2 yetki belgesi ve psikoteknik belgesi şartı da aranılan yeterlilikler arasındadır. Aynı zamanda sürücünün 63 yaşından gün almamış olması, 26 yaşından gün almış olması da SRC şartları arasında gelmektedir.

D3 Yetki Belgesi fiyatları 2022

Yapılan son düzenlemeler neticesinde D3 Yetki Belgesi fiyatları 2022 yılında 9926 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. İlgili ücret sadece ilk başvuru için gereklidir. D3 Yetki Belgesi yenileme ücretleri ise 1488 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Yenileme ücretleri, başvuru ücretlerinin %15 oranında belirlenmiştir.