Direksiyon dersi eğitimleri mevzuatlara göre kaç saat olmalı?

Yazılı ( teorik ) ehliyet sınavlarından sonra sürücü adayları direksiyon eğitimi almakla yükümlüdür. Ülkemizde ki sisteme göre sürücü adayları önce yazılı olarak yeterlilik seviyesini geçer akabinde direksiyon eğitimi alarak direksiyon sınavını tamamlar. Bu aşamadan sonra sürücü belgesi almaya hak kazanır. Peki bir çok sürücü kursunda eğitimler aynı mı? Verilen direksiyon eğitimleri kaç saat sürüyor? Her yerde aynı olmak zorunda mı? Yasal saatler nelerdir? Tüm bu sorulara cevap veriyoruz.

Sürücü Belgesini İlk Kez Alanlar İçin Direksiyon Eğitimi Ders Saatleri

Aşağıda listelenmiş şekilde bulacağınız ehliyet sınıfları için sürücü adayı ilk kez başvuru yapıyorsa resmi olarak kaç saat eğitim almaları gerekiyor bunları bulabileceksiniz. Sürücü kursunuzdan mutlaka bilgileri teyit edin. Hatta sürücü kursuna başvurmadan önce oradan eğitim almış başka sürücü adayları ile iletişiminiz varsa sorup teyit edin. Zira bize gelen sorular arasında 14 saat eğitim gösterirken kendilerinin 10 saat eğitim dahi aldığını söyleyen sürücü adayları var. Özellikle bazı art niyetli sürücü kursları daha rahat geçmesi açısından saatler konusunda kendi kafalarına göre esneklik yapabiliyorlar. Haklarınızı sonuna kadar arayın. Sürücü belgesi sınıflarına göre alınması gereken direksiyon ders saatleri:

  • Moped ( M ) – A1- A2- A ( 24 Yaş fakat 2 yıllık deneyim şartı yoksa. ) Sınıfı ehliyet belgesi için en az 12 saat direksiyon eğitimi şarttır.
  • A sınıfı sürücü belgesi için en az 6 saat direksiyon eğitimi şarttır.
  • B sınıfı sürücü belgesi için en az 14 saat direksiyon eğitimi şarttır.
  • D1 sınıfı sürücü belgesi için en az 7 saat direksiyon eğitimi şarttır.
  • D sınıfı sürücü belgesi için en az 14 saat direksiyon eğitimi şarttır.
  • C1 sınıfı sürücü belgesi için en az 10 saat direksiyon eğitimi şarttır.
  • C sınıfı sürücü belgesi için en az 20 saat direksiyon eğitimi şarttır.
  • BE – C1E- CE – D1E – DE sınıfı sürücü belgeleri için en az direksiyon eğitimi 6 saattir.
  • F sınıfı sürücü belgesi için en az 12 saat direksiyon eğitimi şarttır.

Yukarıda ki liste referans alınarak saat içerisinde 40 dk araç kullanmanız gerekiyor. 10 dk mola şeklinde düşünürseniz 6 saat eğitim alan bir kişi 240 dk araç kullanmış olması gerekiyor. Daha fazla mola verilmediğinden ve eksiksiz bir biçimde direksiyon eğitimlerinizi aldığınızdan mutlaka emin olun. Bu sizin yasal hakkınız ve parasını ödediniz.

Mevcut Ehliyetinize Fark Ekleme ( Sınıf Ekleme ) Yapanlar İçin Alınması Gereken Direksiyon Eğitimi Saatleri

Direksiyon eğitimi kaç saat olmalıdır?

Yukarıda ki listede ise var olan ehliyet sınıfınıza yeni bir ehliyet sınıfı eklediğinizde almanız gereken en az direksiyon eğitimi saatleri verilmiştir. Sürücü adayları fark ekleme işlemi dahi yapsa yine de direksiyon eğitimi almak zorundadır.

Direksiyon Eğitimi İçin Ek Ders Alınabilir Mi?

Bir çok sürücü adayı eğer sürücünün ehliyet alması için yada sınavdan önce sınava hazır olmadığını sezerse zaten kişiye ek ders alır mısınız diye soruyor. Velev ki size sorulmadı fakat siz kendinizi hazır hissetmiyorsunuz ek ders almanın daha faydalı olacağını düşünüyorsunuz. O zaman böyle bir hakkınız da bulunuyor.

Sürücü kursları kursiyerlerine ek direksiyon eğitimi verebilirler. Çoğu yerde yine saatlik ücret aynı iken bazı yerlerde farklılıklar gösterebilir. Bunun için yasal bir taban fiyat yada herhangi bir fiyat politikası yok. Fakat edinilmiş bilgilere göre ortalama bir ek direksiyon eğitimi dersinin saatlik ücreti minimum 75 tl maksimum ise 150 tl olarak gözlemlenmiştir. Bir çok sürücü adayı eğitimden sonra en az 2 saatlik bir ek ders daha almaktadır. Sizlerde kendi bütçenize göre ek ders alabilir sınava daha hazır bir şekilde girebilirsiniz.

Direksiyon Sınavından Kaldım Ne Yapmam Gerek?

Direksiyon sınavınızdan kaldıysanız endişelenecek bir durum olmadığını öncelikle bilin. Herkes kalabiliyor çünkü. Başvurduğunuz sürücü kursunda toplam da 4 kere direksiyon sınavına girme hakkınız bulunuyor. Fakat unutulmamalıdır ki direksiyon sınavlarına her girişiniz de yine sınav harcı ve ek ders parası ödersiniz. Bu konu ile ilgili

>> Direksiyon sınavından kaldım ne yapmam gerek?

>> Direksiyon sınav ücretleri ne kadar? Konularına göz atabilirsiniz.