2022 Direksiyon Sınav Tarihleri Ne Zaman?

Yenilenen ehliyet sistemi ile beraber sürücü adayları teorik yani yazılı sınavdan başarılı olduktan sonra belirlenen tarihler aralığında direksiyon eğitimi almaktadırlar. Peki direksiyon sınavları eğitimden kaç gün sonra gerçekleşiyor? Tarihler MEB tarafından mı belirleniyor? Direksiyon sınavı tarihleri ile ilgili tüm merak edilenler yazımızda yer almaktadır.

Direksiyon sınav tarihleri

**Unutmayın direksiyon sınavı tarihlerini ilçe milli eğitim müdürlükleri belirlemektedir. Dolayısı ile yaşadığınız ilçenin yoğunluk vb. etkenleri göz önüne alındığında tarihlerde bir takım değişiklikler meydana gelebilmektedir. En doğru bilgiyi kayıt olduğunuz sürücü kursu vermektedir.

 

Ağustos ayı direksiyon sınav tarihleri

Cumartesi Pazar
8 Ağustos 20229 Ağustos 2022
15 Ağustos 202216 Ağustos 2022
22 Ağustos 202223 Ağustos 2022
29 Ağustos 202230 Ağustos 2022
 

Eylül ayı direksiyon sınav tarihleri

Cumartesi Pazar
5 Eylül 20226 Eylül 2022
12 Eylül 202213 Eylül 2022
19 Eylül 202220 Eylül 2022
26 Eylül 202227 Eylül 2022

Direksiyon sınavından nasıl geçilir?

Sürücü adaylarının hemen hemen çok büyük kısmı teorik sınavını rahatlıkla geçebiliyor. Sürücü adaylarının asıl takıldığı ve zorlandığı kısım ise direksiyon sınavı aşamasıdır. Sizlere araç tanımadan, araç hareketi esnasına kadar bir çok konuyu detaylıca anlattığımız yazımızı öneriyoruz. Sınava başlarken ilçe MEB memurları tarafından kimlikleriniz ve fotoğrafınız alınır. Ardından sürüşe geçmeden önce sizlere bir takım araç tanıma ile ilgili sorular sorulmaktadır.

Araç tanıma ile ilgili soruları başarı ile gerçekleştirdikten sonra ise araca 3 kişi ile beraber siz de binersiniz ve sürüşe geçersiniz. Sürüş esnasında neler yapılmalı, hangi konulara çok dikkat edilmeli, hangi konularda yaptığınız küçük hatalara göz yumuluyor tüm detaylar >> Direksiyon sınavından başarılı olmak << yazımızda yer almaktadır.

Direksiyon sınavına kaç kez girebilirim?

Sürücü adayları kayıt oldukları sürücü kursunun gerçekleştirmiş olduğu direksiyon eğitiminin ardından direksiyon sınavlarına 4 kez girebilirler. Sürücü adayı eğer 4.defa da direksiyon sınavından başarısız olursa dosyası yanar ve en başa dönerek tekrar bir sürücü kursuna kayıt olması gerekir.

Bu sistem sadece direksiyon sınavı için değil aynı zamanda teorik yani yazılı yapılan E-sınav için de geçerlidir. Sürücü adayları yazılı sınava 4 defa girebilirler. 4.defa başarısız olma durumunda ise başa dönülür. Bilmeniz gereken bir diğer detay ise; sürücü adayı eğer direksiyon sınavından bir kere başarısız olursa tekrar ek ders almak zorundadır. Ek ders ücretleri ise tamamen kayıt olduğunuz sürücü kursuna bağlıdır. Unutmayın direksiyon sınavından sonraki sınava değil önce eğitiminizi tekrar muhtemelen eğitiminizden sonraki ilk sınava alınacaksınız. Dolayısı ile her hafta yapılan direksiyon sınavı yerine 2 hafta zaman girebilir.

Ehliyet direksiyon sınavı sonucuna itiraz etme

Sürücü adayları eğer direksiyon sınavı esnasında bir hata veya haksızlığa uğradığını düşünüyorsa direksiyon sınav sonucuna itiraz edebilir. Yapacağınız itiraz dilekçesi için bir miktar vergi ödenmesi zorunludur. İlgili itiraz süresi ise sınav sonucundan sonra 15 gün olarak belirlenmiştir. Nasıl itiraz dilekçesi hazırlanır ve süreç nasıl işliyor merak ediyorsanız >> Ehliyet yazılı ve direksiyon sınavına itiraz dilekçesi << yazımızda göz atabilirsiniz.

Direksiyon sınavını geçtikten sonra yapılacaklar

Ehliyet yani sürücü belgesi alma yolunda geçen süre oldukça karışık bir hal alabiliyor. En sonununda ehliyet direksiyon sınavına kadar gelmiş ve sınavdan da başarılı bir sonuç aldıysanız sonraki aşamaları detaylıca okuyabileceğiniz yazımız >> sınavı kazandıktan sonra neler yapılmalı << yazımıza bakabilirsiniz.

Direksiyon sınavı ile ilgili sorular;

  • Direksiyon sınav yeri neresidir?

Direksiyon sınavları, direksiyon eğitimi aldığınız güzergahta yapılmaktadır. Sizinle beraber bir çok sürücü kursunun, sürücü adayları da aynı güzergahta sınava girmektedir.

  • Direksiyon sınavı ne kadar sürüyor?

Yaklaşık olarak sınavlar 30-40 dakika arası sürmektedir. Sürüş esnasında belirlenen hız kurallarına bağlı kaldığınız zaman otomatik olarak ilgili süreye ulaşıyorsunuz. Bunun yanı sıra ilk 5 dakika ise araç tanıma ile ilgilidir.

  • Direksiyon sınav sonucumu hangi gün öğrenirim?

Yapılan son değişiklikler neticesinde sınav bittiği an sınav sonucunuzu öğrenebiliyorsunuz. Tıpkı e sınav sisteminde olan gibi. Fakat bazı özel durumlarda sonuçlarınızın belli olması 1 haftaya kadar uzayabilmektedir.