Direksiyon sınavından nasıl geçilir? Başarılı olmak için nelere dikkat edilmeli?

Sürücü adaylarının en çok zorlandığı kısımlardan direksiyon sınavı ile ilgili rehber niteliğinde yazı hazırladık. Tecrübeli ve bilirkişiler tarafından hazırlanmış yazımız içerisinde direksiyon sınavından nasıl geçebileceğinizi, sık sık yapılan hataları ve bu hatalara düşmemek için neler yapılmalı gibi sorulara cevap veriyoruz. Rehber yazımızdan sonra göreceksiniz ki aslında o kadar zor olmayan tariflerle direksiyon sınavından başarılı olabileceksiniz.

Direksiyon Sınavına Başlarken:

Eski sistem de direksiyon sınavlarında teorik sorular sorulmazdı. Direkt olarak eğitmen ile beraber sürücü adayları arabaya bindirilir ve direksiyon sınavına başlanırdı. Fakat yeni değişen sistemle beraber artık direksiyon sınavına başlamadan önce sürücü adaylarına araç ve tanıma ile ilgili sorular da yöneltiliyor.

Genel anlamda sorulan sorular stepne, kriko, akü yeri vb. gibi sorular olmaktadır. Yani kullanacağınız aracın ilkyardım kiti gibi önemli unsurlarının yerlerini bilip bilmediğiniz ölçülüyor. Sorulan soru sayısı genel de 5 dir. Bazen ek olarak eğitmenler farklı sorular da sorabilir. Fakat korkmanızı gerektirecek bir şey yok. 5 soruyu da bilemezseniz sınavdan kalıyorsunuz. Araç tanıma yapılmadan önce ise eğitmenler ellerinde ki MEB sistemine bağlı tabletler aracılığı ile sınavda olduğunuza dair fotoğraf çekiyorlar. Sonra sınav giriş belgeniz ve nüfus cüzdanınızı kontrol ediyorlar.

Daha sonra araca geçmeden önce tekerleklere ayağınız ile göz ucu ile bakmanız gerekiyor bir sorun olup olmama durumu için. Araca geçtikten sonra koltuk ve ayna ayarlamalarını yapın. Sağ ve sol aynalara iyice bakın. Arkanızdan gelebilecek araçları rahat bir şekilde görüp göremeyeceğiniz çok önemli. Aynı şekilde park yapacağınız için sağ ve sol aynalar hayati değer taşıyor. Sağ ve sol aynalar bittikten sonra dikiz aynasını kontrol edin. Yine aynı şekilde kullanacağınız aracın ( boyunuz ile alakalı çünkü ) arka tarafından herhangi bir şekilde engele maruz kalıyor mu kontrol edin. Yol boyunca arkanızda ki araçları da inceleyeceğiniz için dikiz aynası da çok önemlidir.

Aracın vitesi 1 veya farklı bir konumda ise debriyaja basarak boşa alın. Mutlaka ama mutlaka kalkış esnasında sinyali vermeyi unutmayın. Sağ taraftan kalkıyorsanız sola doğru, sol taraftan kalkıyorsanız sağ a doğru sinyal vermeyi unutmayın. Vitesi 1 e aldıktan sonra yavaş yavaş aracı kaldırabilirsiniz. Ve tabii el freninin çekili olup olmadığını da kontrol edin.

Sürüş Esnasında:

Mutlaka direksiyonu iki eliniz ile kavrayın. En ideal tutuş biçimi budur çünkü. Tek elle araç kullanılmaz. Hatta katı eğitmenler orada sınavınızı geçersiz dahi sayabilir. Dolayısı ile iki elinizle de direksiyonu tuttuktan sonra yola devam edebilirsiniz. Vites değiştirme dışında eller direksiyondan bırakılmaz. Heyecanlanmanızı gerektirecek hiçbir şey yok. Eğitmenler sizin sürücü belgesi almaya hazır olup olmadığınızı inceliyorlar. Fakat unutmayınki sınav esnasında ki kurallar son derece katıdır. Aşağıda da yine sınav esnasında kurallar nelerdir bunlara değineceğiz.

Rampa ( Yokuş ) Kalkış Anı:

Zaten sınava eğitimini aldığınız yerde gireceğiniz için ( büyük olasılık ile ) yokuş kalkış pistini daha önceden biliyor olmalısınız. Standart sürücü kursu eğitimlerinde eğim oranı %7 olarak belirlenmiştir. Kalkış yapacağınız alana eğer sağ tarafta ise sağ sinyal vererek yanaşınız. Sinyalinizi hemen kapatmayın bekleyin. Durduktan sonra kalkış yapacağınız için sol sinyali yakın. El freni ile işiniz yok unutmayın direksiyon sınavında kalkış için el freni kullanılmaz. Geçersiz sayılır yoksa sınavınız.

Vitesi araç duruyorken 1 e aldıktan sonra sol ayağınızın debriyajda sağ ayağınızın frende olduğundan emin olun. Kısa bir süre bekledikten sonra önce dikiz aynasından arkanıza sonra sol aynadan da arkaya bakın. Herhangi bir sorun yoksa debriyajı kavrama noktasına getirin. Yani yarım debriyaj yapın. Yarım debriyaj dahi olsa ayağınızı frenden çekerseniz araç aşağı doğru kayacaktır dolayısı ile frenden ayağınızı çektikten hemen sonra gaza basmalısınız. Fakat en çok zorlanılan kısımlardan birisi bu adaylar için.

Kimi aday çok gaza basarken kimisi çok az basıyor. Az basınca gaz yemez araç dolayısı ile ilerleyemez ve stop edersiniz. Çok basarsanız da sağlıklı bir kalkış olmaz ileri geri yaparsınız ve pati ile kalkarsınız. En optimal gaza basış şeklini eğitimlerde mutlaka tekrar edin. Ve en önemli diğer husus ise debriyajdan ayağınızı kavramadan hemen sonra çekmeyin mümkünse ağırdan alın gaza basınca çok çok adımlarla çekin ayağınızı debriyajdan. Sonra aracın ilerlediğini fark edeceksiniz. Sinyaliniz hala açık. Araç ilerleyince bir müddet sinyalinizi kapatabilir şeridinizde yola devam edebilirsiniz. Vitesi 2 ye almak ve ilerleyişi zaten biliyorsunuz.

Unutmayın yokuştan kalkış etabında adaylar aracını bir kere stop ederse sınavdan kalmazlar. O eskidendi. Artık sürücü adayları yokuş esnasında 2 defa stop ettirirlerse aracını o zaman sınavdan başarısız sayılıyorlar.

Aracı Geri Geri Park Etme Aşaması:

Yine bir çok ziyaretçimiz ve öğrencilerimizin bizlere yönelttiği sorunlardan birisi geri geri park etme. Aslında burada tüm olay sürücü adayının eğitim aşamasında yaptığı pratiğe bakıyor. Geri geri park yaparken bulunan konumun özellikleri şöyle;

 • 2 duba arasında park gerçekleştirilecektir.
 • 2 duba arasında ki mesafe kullanmış olduğunuz aracın en az 1.5 katı büyüklüktedir.
 • Aynı zaman da aracın sağ ve sol tarafında göreceksiniz paralel çizgiler var. Yani araç o çizgiler içerisinde olmalıdır.
 • Başarılı olabilmeniz için park edildiğinde aracın kaldırımla ile arasındaki mesafesinin en fazla 50cm olması gerekiyor.
 • Dubalara veya kaldırıma çarpmamanız gerekiyor.
 • Aynı zaman da aracın tekerleri kaldırıma çıkmamalı.
 • Park yapmak için, yokuşta ki gibi iki hakkınız değil bir hakkınız bulunuyor. O yüzden dikkatli olun.

Araç ile Beraber Geri Geri Gelme Aşaması:

Park ettikten sonra sizden belli bir şeritte geri geri 25 metre kadar gelmeniz istenecektir. Bunu yaparken sol eliniz direksiyon da sağ eliniz ise vücudunuz ile tamamen arkaya bakacağınız için destek alabileceğiniz bir koltuk ucunda olmalıdır. Yani siz geri geri gelirken kesinlikle önünüze değil arkanıza bakacaksınız. Arkayı yine ilk başta dikiz ve sağ-sol aynalardan kontrol etmeyi unutmayın.

Sinyaliniz yani dörtlüleriniz mutlaka açık mı değil mi kontrol edin. Geri geri gelirken dörtlüler mutlaka yanmalıdır. Aksi takdirde başarısız sayılırsınız. Direksiyon hakimiyeti tek elle yapıldığında daha karmaşık gelebilir bu yüzden sakin olmalı ve şeritte iken mümkün mertebede direksiyon ile oynamamalısınız. Eğer ki biraz ileride aynı pozisyonda araç şeritten çıkacaksa yani öyle düşünüyorsanız minik hamleler ile tersi yöne çevirin ve o ara frenle inin. Çünkü şeritten çıkarsa bir daha sokma gibi şansınız yok.

Ani Fren Aşaması :

Yolda seyir halinde iken sizden ani fren yapmanızı isteyecekler eğitmenler. Bu ani freni yaparken 30km ile seyir edin. Ve mutlaka ama mutlaka arkanızda bir araç olup olmadığına bakın. Ani freni yaptıktan sonra tekrar vitesi bir e alın ve kalkışınızı yapın. Ani fren genel de basittir sadece orada sizden istenen tehlike anında gerçekten aniden fren yapabiliyor musunuz bunu gözlemlemektir.

Aynı zaman da önünüzde bir araç var ise hızınız örneğin 60 km/h ise sizin araç ile takip mesafeniz mutlaka en az 30 metre olmalıdır. Bu yazılı sınavlarda da sorulan ve gerçek hayatta mutlaka uymanız gereken katı bir kuraldır. Sol şeritte olup önünde ki aracın yol verememesi durumu yüzünden dibine kadar giren sürücüler var. Bu tamamen yasak bir durumdur. Asla ve asla hızınızın yarısı metre boyu kadar yaklaşmayın.

Kavşaktan geçerken geçiş üstünlüğünün kavşak dışında ki araçlarda olduğunu mutlaka bilin. Kırmızı ışıklarda önceden yavaşlayarak fren yapın. Bir anda yapmayın sağlıksız bir durma biçimidir çünkü. Kavşağa yaklaşırken ve kırmızı ışığa yaklaşırken vites düşürmeyin sadece yavaşlayın zaten tekrar akacaksa trafik vitesinizi düşürün ve yola devam edin.

Seyir halinde sollama yapacaksanız en ama en dikkat etmeniz gereken husus tek şerit mi? Bulunduğunuz şeritte sollama yapılabilir mi? Buna bakmalısınız. Eğer şerit kesik kesik ilerliyorsa sollama yapabilirsiniz. Fakat şeritleriniz tek çizgi halinde ilerliyorsa kesinlikle sollama yapmayın. Sınavdan kalırsınız. Diyelim ki şerit tek çizgi değil sollama yapacaksınız. O zaman sollama yapacağınız yöne doğru sinyal verin ve sollama bittikten sonra sinyalinizi tersi yöne vererek kapatın.

Sınavda Hatalı Bir Yer Olduğunu Mu Düşünüyorsunuz?

Sınav anında diyelim ki hatalı yaptığınızı zannediyorsunuz fakat hiçbir eğitmen ve hoca size hala o aşamada bir şey demedi. Sakın gerilmeyin ve heyecanlanmayın. Sınavınızı sanki hatasız bir şekilde yapıyormuşçasına devam ettirin. Çünkü bir çok aday aslında sınavın başarısız olmayacağı hatalar yaptığında kendisinin kaldığını düşünür ve zihinsel olarak kendini buna inandırır ve gerçekten bu sefer sınav sonunda başarısız olur. Siz eğitmeniniz ve hocanızdan başarısız oldun lafını duyana kadar asla hata yaptım demeyin ve sınavınıza devam edin.

Direksiyon Sınavına Kaç Defa Girebilirim?

Direksiyon sınavları sürücü adayları için 4 defa belirlenmiştir. Yani sınavdan başarısız oldunuz diye yeniden aylarca beklemenize gerek yok. Hemen birkaç hafta sonrasında yine yeni sınava girebilirsiniz. Tek husus ek olarak 1-2 saatlik eğitim daha alacak olmanız. Bu alacağınız ek ders için sürücü kursu sizden ders saati kadar ücret talep edebilir. Bu yasal bir durumdur. Her yeni gireceğiniz direksiyon sınavı için ek ücret sınav harcı ödemek zorundasınız. Direksiyon sınav ücreti 160 TL dir. Konu ile ilgili >> Direksiyon Sınav Ücretleri <<

Sınava Geç Kalmak:

Direksiyon sınavları genellikle saatinde başlar fakat sizden önce eğer bir sürücü adayı varsa ve direkt gelmediyse sizin sıranız biraz öne alınabilir. Dolayısı ile ne olursa olsun sınava en azından 1 saat önceden varın. İşinizi garantiye almak başarısız olmaktan çok daha iyidir.

Direksiyon Sınavından Kaldıran Kurallar :

Aşağıda listelenmiş maddeleri yaparsanız direksiyon sınavından direkt olarak kalırsınız.

 • Emniyet kemeri takmamak.
 • Alkol, uyuşturucu madde vb. kullanarak araç kullanmak.
 • Kalkış yapmadan önce aynalar ile trafiği kontrol etmemek.
 • Kalkış yapmadan önce sinyal vermemek.
 • Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde hızlı ve kontrolsüz kalkış yapmak.
 • Seyir halinde iken vites değiştirdiği esnada yola değil vites koluna bakmak.
 • Vites değiştirirken araç kontrollünü kaybetmek.
 • Aracı şerit içerisinde kullanamamak. Yani şerit ihlali yapmak.
 • Şerit değiştirmeden önce aynalar ile trafiği kontrol etmemek.
 • Şerit değiştirmeden önce zamanında sinyal vermemek.
 • Emniyet şeridini ihlal etmek.
 • Kavşağa yaklaşırken yavaşlamamak.
 • Kavşağa yaklaşırken döneceği yöne uygun şeride girmemek.
 • Dönüş öncesinde zamanında sinyal vermemek.
 • Kavşakta karşıdan ve yandan gelen araçları kontrol etmemek.
 • Kavşakta geçiş hakkı kurallarına uymamak.
 • Sağa ve sola dönüşlerden önce ayna ile trafiği kontrol etmemek.
 • Trafik ışıklarına uymamak.
 • Trafik ışığı, trafik polisi ve ikaz levhalarını görmemek.
 • Araç kullanırken trafiği tehlikeye düşürecek şekilde heyecanlanmak ve kontrolü kaybetmek.
 • Yaya ve okul geçitlerinde; yaya ve çocuklara yol vermemek.
 • Hemzemin geçitlerde geçiş kurallarına uymamak.
 • Geçiş üstünlüğüne sahip araçlara geçiş hakkı vermemek.
 • Takip mesafesi kurallarına uymamak.
 • Güzergah dışına çıkmak.
 • Genel olarak araç kullanma becerisi zayıf olmak.
 • Sollamaya başlamadan önce aynalar ile trafiği kontrol etmiyor.
 • Sollamaya başlamadan önce zamanında sinyal vermiyor.
 • Sollama yaparken önünde ki ve diğer şeritte ki araçları tehlikeye atıyor.
 • Sollama yaparken kendi hızı ve diğer araçların hızını dikkate almıyor.
 • Kendini geçmek isteyen araca geçilme kurallarına uymuyor.
 • Hız levhalarına uymuyor. Hız sınırını aşıyor.
 • Yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken hızını azaltmıyor.
 • Trafikte seyir halinde iken gereksiz yere fren yaparak trafiği riske atıyor.
 • Geri giderken konilere veya kaldırıma çarpıyor.
 • Geri gelirken aynaları kontrol etmiyor.
 • Geri gelirken ve kalkarken sinyal vermeyi unutuyor.
 • Geri giderken araç şerit dışına çıkıyor.
 • Geri giderken arkada ki araçları kontrol etmiyor.
 • Kalkış yaparken sinyal vermiyor.
 • Kalkış yapmadan önce aynaları ile trafiği kontrol etmiyor.
 • Ani fren yaparken aracı durduramıyor.
 • Kalkış yapmadan önce aynalar ile trafiği kontrol etmiyor.
 • Kalkış yapmadan önce sinyal vermiyor.
 • Sağ şeritte durmadan önce trafiği kontrol etmiyor.
 • Sağ şeritte durmadan ve kalkış yapmadan önce sinyal vermiyor.
 • Kalkış yapmadan önce aynaları ile trafiği kontrol etmiyor.
 • Koniler arasına tek hamlede giremiyor.
 • Koniler içinde iki hamlede park edemiyor.
 • Park alanında koni veya kaldırıma çarpıyor.
 • Kaldırıma 50cm den daha uzak duruyor.
 • Park alanından çıkarken aynaları ile trafiği kontrol etmiyor.
 • Park alanından çıkarken sinyal vermiyor.
 • Duraklama veya park yasağına uymuyor.
 • Duraklama veya park etmede sağ tarafa yanaşırken aynaları ile trafiği kontrol etmiyor.
 • Duraklama veya park etmede sağ tarafa yanaşırken sinyal vermiyor.
 • Park etme esnasında kaldırıma çarpıyor.
 • Otomatik vitesli araçlarda park esnasında aracı stop ettirmeden önce vitesi P pozisyonuna almıyor.

Tüm bu bilgiler ışında hangi ihlallerden kalacağınızı irdeleyerek ve verdiğimiz püf noktaları tekrar ederek umarız ki direksiyon sınavlarında başarılı olacaksınız. Yine aklınıza takılan soruları bizlere iletebilirsiniz. Herkese direksiyon sınavlarında başarılar dileriz.