Drift Atmanın Cezası Nedir? Kaç TL Ödemek Gerekir? | 2022

Ülkemizde ortalama her gencin hayalidir bir araç sahibi olup, sürmek. Neden bunu diyoruz çünkü genellikle Drift yani Spin cezaları ortalama 18-34 yaş aralığındaki insanlara kesiliyor. İnsanlar maalesef ilgili yerlerde değil daha çok insanların yoğun olduğu, trafiğin seyir halinde olduğunu noktalarda yapmaya başlayınca Trafik yönetmeliği de buna göre aksiyon alıp düzenlemeler yaptı. Peki nedir bunlar? Drift atmanın cezası 2022 yılında kaç tl oldu? Detaylar yazımızda.

Drift atarsam ceza alır mıyım?

Evet ceza alırsınız, 67/1-d kodlu ceza kanunu gereği ” Herhangi bir zorunluluk olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştirilmesi veya kendi etrafında döndürülmesi yasaktır. ” para cezası vardır. Dolayısı ile evet Drift / Spin atmak ceza alma sebebidir. 

Drift Cezası Kaç Para Oldu?

Bildiğiniz üzere her yılın başında olduğu gibi 2022 yılında da yenilenen zamlar oldu. Bunlar hemen hemen tüm vergi dilimine giren cezalardır. 2022 yılında Drift atmanın cezası 9125 TL oldu. Fakat eğer vatandaşlar cezasını 15 gün içerisinde öderse %25 indirimli şekilde öderler.

Drift atma cezasının %25 indirimli hali ise 6843 TL dir. Vatandaşlar erken ödeyerek daha az para ödeyebilirler. Fakat herkese tavsiyemiz hiçbir şekilde içerisinde tehlike unsuru barındıran hareketler yapmamasıdır.

Drift Atmanın Cezaları Nelerdir?

Yazımızın üst kısmında bahsettiğimiz bölüm sadece para cezası idi fakat bilmeniz gereken bir şey daha var, Drift Atma cezası sadece para ile sınırlı değil yanında ehliyete el koyma gibi cezaları da vardır. Trafik yönetmeliği gereği cezayı işleyen sürücülerin ehliyetlerine 60 gün süre ile el konulur. Aracına el konulan sürücü 60 gün boyunca trafikten men edilir.

Tekrar geri alabilmesi içinde Psikoteknik değerlendirilmesi yapılmalı ve bunu geçmelidir. Yani psikoteknik değerlendirmesini geçtikten sonra sürücüler ancak 60 günün sonunda ehliyetlerine ve araçlarına sahip olabilecek. Aynı zaman da bu cezayı takip eden 5 yıl içerisinde sürücü tekrarlarsa bu sefer ehliyetleri iptal edilecek ve sürücü tekrar sürücü kursuna kayıt olup baştan sürücü belgesi çıkarmak zorundadır.