Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadar? Tüvtürk Emisyon Ölçüm 2022

Bildiğiniz üzere yakıtlı araçların hepsinde egzoz bulunmaktadır. Bu egzoz belli bir değerin üstüne çıktığında gerek insan sağlığına gerekse doğaya zarar verebilmektedir. Uluslararası bir standardı bulunan egzoz emisyonu ölçümleri ülkemizde de yapılmaktadır. Denetleyen kurum ise Tüvtürk’tür. Peki ne kadar? Detayları nelerdir, hepsini yazımızda bulabilirsiniz.

Egzoz muayenesi ne zaman yapılmalıdır? Ne zaman ölçülmesi gerekiyor

Mevzuatlara göre binek araçlarda 3.yaş bittikten sonra ve 3.yaştan sonra takip eden her 2 yılda bir egzoz muayenesi yani ölçümü yapılmalıdır. Binek araçlar dışındaki diğer araçlar için ise bu süre 1.yaş bittikten sonra ve bunu takip eden her yıl olmak üzere egzoz ölçümü yapılmalıdır.

Örnek vermek gerekirse, 2015 yılında araç alan bir sürücü, 2018 yılında 3.yaşı dolduğunda egzoz muayenesi yaptırmalıdır. Bir sonraki egzoz muayenesi ise 2020 yılında olmalıdır. Binek araç dışında motorlu araçlar kullanan sürücüler ise 2015 yılında aldı ise 2016 yılında ilk egzoz muayenesini yaptırmalı ve ardından her yıl yaptırmak zorundadır.

Egzoz muayenesi ücreti 2022

Her yılın başında olduğu gibi egzoz muayene ücretlerinde de düzeltmeye gidilmiştir. 1 ocak 2022 tarihinden itibaren binek veya diğer motorlu araçlar için egzoz muayene ücreti 110 TL olmuştur. Egzoz muayene ücretleri Tüvtürk tarafından yapılan egzoz muayeneler için geçerlidir. Fakat sadece Tüvtürk değil egzoz emisyon ölçümü yapabilen bakanlık tarafından onaylı birimlerde de ölçümlerinizi yapabilirsiniz.

İlgili egzoz ölçüm servislerinde de ücret değişmemektedir. Yani 110 TL fiyat uygulaması ister Tüvtürk olsun isterse de yetkili bir servis yine aynı ücreti ödersiniz. Bu yetkili servisler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenip onaylanmıştır. Unutmayın Tüvtürk muayenesinden önce egzoz ölçümünü mutlaka yaptırmanız gerekiyor. Sadece egzoz ölçümünü yetkili servislerden yapabiliyorsunuz bunun dışında Tüvtürk muayenesi yine sadece Tüvtürk tarafından yapılmaktadır. En çok karşılaşılan sorun egzozun normalden çok daha koyu bir duman atmasıdır. Dolayısı ile mutlak suretle aracınızı kontrol ettirip ölçümlerini yaptırmalısınız.

Egzoz muayenesinden kaldım, şimdi ne olacak?

Tabii ki zaman geçtikten sonra araçların donanımsal sorunlarından ötürü egzoz emisyon değerleri standart olması gerekenden sapabiliyor. Bu yüzden her yıl yada her 2 yılda bir ölçüm yaptırılması öneriliyor. Diyelim ki egzoz muayenesinden kaldınız, sırada ne var? Eğer aracınızın egzoz muayene değerleri normalden farklı ve standartlara uymuyorsa mutlaka servise göstermeniz gerekiyor.

Ödemesini yaptığınız egzoz muayene servisine 30 gün içerisinde aracınızın tamir ettirip tekrar giderseniz 2. defa ödeme yapmazsınız. Diyelim 2.defa gittiğinizde de egzoz muayenesinden kaldınız. Yine aynı şeyi yapıp aracınızı düzelttikten sonra ilgili 30 gün içinde 3.defa gidip ücretsiz muayenenizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat 3.defadan sonra artık ücret talep edilecektir unutmayın. Aynı zamanda 1.defa kaldığınız serviste, 2.defa için başka bir servise giderseniz yine 110 TL lik ücreti farklı yerdeki servise ödersiniz. 2. ve 3. ücretsiz muayene sadece ilk gidilen yer için geçerlidir.

Egzoz muayenesi yaptırmazsam cezası ne olur?

Egzoz muayenesi işlemleri yukarıda da bahsettiğimiz üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenip, yürütülmektedir. Eğer muayenenizi geciktirdiyseniz veya yaptırmadıysanız ve bu şekilde yakalanmanız halinde cezai yaptırımları bulunmaktadır. Bu uygulama 2010 yılından sonra yürürlüğe girdi, 2010 yılı öncesinde bu tarz egzoz muayenesi yaptırma işlemleri zorunlu değildi. Fakat son yıllarda iklim değişikliklerinden dolayı ülkeler böyle bir karar aldı.

Dolayısı ile egzoz muayenenizi zamanında yaptırmanız gerekiyor, yaptırmayanlar için idari para cezası uygulanmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2872 sayılı çevre kanununun 20.maddesinin 1.fıkrasının A bendine göre 2815 TL para cezası yazmaktadır. Aynı zamanda eğer araç sahipleri araçlarının egzoz ölçümlerini standart olan uygulamaların dışında ölçümünü yaptırdı ise ilgili ceza 5633 TL olarak kesilecektir. Bu bağlamda sadece Tüvtürk ve bakanlık tarafından onay verilmiş yetkili servislerde egzoz muayenesi yaptırmalısınız. İlgili konuya >> Egzoz muayenesi yaptırmama cezası << yazımıza bakabilirsiniz.

Aracım egzoz muayenesinden muaf mı? Hangi araçların egzoz muayenesi yaptırmasına gerek yoktur?

Bazı motorlu araç tiplerinin egzoz muayenesine girmesine gerek yoktur. Bunlar aşağıda listelenmiştir;

  • 1979 yılı ve daha öncesinde üretilmiş olan dizel araçlar
  • Tarım ve orman traktörleri
  • Hidrojen yakıtı kullanan araçlar
  • Motosikletler ve mopedler
  • Hibrit veya elektrik ile çalışan araçlar

Yukarıda bahsi geçen araçların egzoz muayenesine girmesine gerek yoktur.

Egzoz muayenesi için gerekli belge ve evraklar nelerdir?

Tüvtürk tarafından yapılan veya ilgili yetkili servisler tarafından yapılan egzoz muayeneleri için gerekli belge ve evraklar aşağıda listelenmiştir;

  • Aracınıza ait trafik ve tescil belgesi
  • Türkiye Cumhuriyet kimlik kartınız

Bu iki belge ile aracınıza ait egzoz muayenesi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Egzoz muayenesine girdim, sonuçlarımı nasıl öğrenebilirim? Muayene sorgulama işlemleri

Sürücüler artık araçları için yaptırdıkları egzoz muayenesi işlemlerinin sonuçlarını E- Devlet kapısı üzerinden sorgulayabilir ve öğrenebilirler. Bunun için e devlet üzerinden ” Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ” sayfasına girilerek, egzoz gazı ve emisyon ölçümü adlı sekmeye tıklanmalıdır. Açılan ekranda ise ölçümünü yaptırdığınız aracın bilgilerini görebilirsiniz. Tüm bunları görüntüleyebilmek için e devlet şifrenize ihtiyacınız vardır. E devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT üzerinden şifrelerini alabilirler.