Egzoz Muayenesi Yaptırmamanın Cezası Belli Oldu! 2022

Günümüzde trafikte yer alan motorlu taşıtların hepsinde egzoz bulunmaktadır. Dolayısı ile dünya üzerinde birçok ülkede egzoz ve egzoz ile ilgili düzenlemeler bulunmaktadır. Ülkemizde de egzoz muayeneleri yapılması zorunlu olan rutin bakımlardandır. Peki 2022 yılında egzoz muayenesi yaptırmamanın cezası ne kadar? Kaç tl oldu ve ne kadar zamlandı? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Egzoz muayenesi yaptırmak 110 TL!

Birçok sürücü aslında egzoz muayenesinin hem çok uğraştırıcı hem de pahalı olduğunu zanneder fakat aksine egzoz muayenesi oldukça uygun ve kısa sürmektedir. 2022 yılında egzoz muayenesi yaptırmak sadece 110 TL. Tüm vergiler ile beraber 110 TL ödeyeceğiniz egzoz muayenesi ile birlikte trafikte hem çevreye daha az zarar vermiş olacaksınız hem de karşınıza çıkabilecek yaptırımlardan korunmuş olacaksınız. Egzoz muayenesi nasıl yapılır, kaç para ve daha ileri okuma için >> Egzoz Muayene Ücreti 2022 << yazımıza göz atabilirsiniz.

Egzoz muayenesi yaptırmamanın cezası kaç para?

Motorlu taşıtlar için egzoz muayenesinin 110 TL olduğundan bahsettik peki velev ki yaptırmayı unuttunuz veya o sıra işleriniz çıktı ve trafikte o şekilde yakalandınız. Egzoz muayenesi yaptırmadığınız için 2022 yılında ödeyeceğiniz ceza tutarı 2815 TL dir. Geçtiğimiz yıllara göre zamlanan bu ücreti ödemek zorundasınız.

2019 yılında egzoz muayenesi yaptırmama cezası 1546 TL idi, bu rakam 2018 yılında ise 1250 TL idi. Dolayısı ile her yıl yapılan düzenlemeler neticesinde fiyat değişikliğine giden bu ceza türünde mutlaka aracınız var ise egzoz muayenelerini geciktirmemeniz tavsiye edilir.

Egzoz muayenesi yaptırmak zorunda mıyım?

Evet zorundasınız, resmi gazete yayınlanan çevre kanunun ek 4üncü maddesi gereği egzoz gazı emisyon ölçümü ( egzoz muayenesi ) yaptırmama cezası 2815 TL aynı zaman da ise egzoz emisyonunun standartlara aykırı olması durumunda ise taşıt sahibine 5633 TL para cezası kesilmektedir. Dolayısı ile egzoz muayenesi her motorlu taşıt için zorunluluktur mutlaka ertelemeyin yaptırın. Peki ne kadar süre içerisinde egzoz muayenesi yaptırmalısınız?

Egzoz emisyon ölçümü yaptırma süresi

Motorlu taşıtlar içerisinde kişiye özel araçlar yani bildiğimiz araç sahibi sürücülerin eğer araç yeni alınmışsa 3 yılın sonunda ve bunu takip eden 2 yılda bir egzoz emisyon ölçümü yapması zorunludur. Resmi olan otomobiller için bu süre ilk alınmasından sonra 2 yıl devamında ise yılda bir yapılması zorunludur. Diğer motorlu araçlarda ise her sene egzoz emisyon ölçümü yapılması zorunludur.

Aracınızı normal muayeneye götürürken mutlaka egzoz emisyon ölçümünü öncesinden yapmış olmanız gerekmektedir. Yani egzoz emisyon ölçümü yapılmamış araçlar otomatik olarak araç muayenesine alınmamaktadır. Dolayısı ile egzoz emisyon ölçümü yapmamış araçlar muayeneye de girmemiş olacağından iki tane ceza yeme durumunuz vardır.

Egzoz emisyon ölçümü ( egzoz muayenesi ) nerede yapılır?

Ülkemizde araç muayeneleri ve egzoz ölçümü gibi rutin bakımlar Tüvturk tarafından yürütülmektedir. Sadece Tüvturk değil bakanlığın yetki verdiği yerlerde örneğin sanayi gibi yerlerde de bakımlarınızı yapabiliyorsunuz. Tüvturk’den alacağınız randevu ile beraber aracınızı muayeneye götürebilirsiniz. Egzoz emisyon ölçümü bildiğiniz üzere 2010 yılından itibaren zorunlu hale getirilmiştir. Randevu almak için >> http://www.tuvturk.com.tr/ << adresine girip aracınız için muayene randevusu alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra e devlet üzerinden sahibi olduğunuz araçların egzoz emisyon ölçümlerine de ulaşabilirsiniz. İlgili sayfanın linkine >> https://www.turkiye.gov.tr/csb-egzoz-gazi-emisyon-olcumu-sorgulama << adresinden ulaşabilir ve geçmişte yaptığınız tüm egzoz emisyon ölçümlerini bulabilirsiniz.

Aşağıda yer alan resmi gazete bağlantısı ile egzoz emisyon ölçümü ile ilgili tüm mevzuatları görebilir ve detaylarına ulaşabilirsiniz. Unutmayın hem aracınızın sağlıklı bir biçimde kullanımı hem de çevreye vereceğiniz zararların üstesinden gelmek için egzoz muayenesi hayati önem arz ediyor. Lütfen egzoz emisyon ölçümü muayenesi dahil olmak üzere hiçbir muayenenizi aksatmayınız. İlgili bağlantı >> https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/12/20191231-17.htm <<