Ehliyet Alma İşlemleri / Sınavı Geçtikten Sonra Yapılacak İşlemler

Konumuzda sürücü adaylarının teorik yani yazılı ehliyet sınavını başarılı bir şekilde geçtikten sonra ne işlemler yapması gerektiğini anlatıyoruz. Ehliyet sınavını kazandıktan sonra ne yapmanız gerekiyor? Harç ücretleri nereye yatırılıyor? Direksiyon sınavına hazırlanma süreci? Gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

Ehliyet Sınavından Geçtim

Sürücü adayları, sürücü kurslarına başvuru yaptıktan sonra belli ders saati kadar teorik ders alırlar. Derslerini bitirdikten sonra ise ya elektronik sınava yada merkezi sınava ( artık çoğu il elektronik sınav yapmaktadır. ) girerler. Sorulan sorulardan en az 70 puan almaları istenir. Yöneltile soru sayısı ise 50 dir. 50 adet ehliyet sorusunun her birinin puan karşılığı ise 2 puandır. Sürücü adayları en az 35 soru veya daha fazla soruya doğru yanıt vermek zorundadır. Ehliyet sınavlarının başarı baraj puanı 70 dir.

Diyelim 70 puan veya daha fazla puan aldınız. Artık yapmanız gereken şey direksiyon sınavı ve direksiyon eğitimleridir. Sürücü adayı, kurslarının kendilerine belirlediği tarihler arasında direksiyon eğitimlerini alırlar. Genellikle 1 hafta kadar süren direksiyon eğitiminin ardından ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından belirlenen direksiyon sınav tarihlerine kadar beklerler. Bu aralıklarda ek dersler alabilirler. Tamamen sürücü adayının inisiyatifine kalmış bir durum. Eğer direksiyon sınavını da geçerseniz okumaya devam edebilirsiniz.

Ehliyet Sınavını ve Direksiyon Sınavını Geçtim Ne Yapmam Gerek?

Teorik sınavdan başarılı olan sürücü adaylarının bir sonraki durağı ise direksiyon eğitimleri ve direksiyon sınavı olmaktadır. Direksiyon eğitimleriniz de günde 2 saat eğitim alırsınız. 2 duba arası park, yokuşta kalkış, trafikte seyir hali vb. konulara çalışırsınız. Çünkü eğitim de alacağınız tüm derslerden direksiyon sınavında sorumlusunuz. Sürücü kursunun size belirttiği ders saatinden az eğitim almamaya dikkat edin. Bu konu ile ilgili  >> Mevzuatlara göre en az kaç saat direksiyon dersi almam gerek? << konusunu okuyabilirsiniz.

Direksiyon sınavından da başarılı olan sürücü adaylarının artık geriye çok bir şey yapmasına gerek kalmıyor. Sürücü kursları, adaylar için ehliyet sertifikası düzenliyor ve dosyanızı nüfus işleri müdürlüğünde teslim etmek üzere olacak hale kadar getiriyor. Yani sizler sürücü kursunuzdan dosyanızı aldığınız andan itibaren işiniz ve bağlantınız o sürücü kursu ile kopuyor. Almış olduğunuz dosya ile 2 yıl boyunca geçerli bir ehliyet sertifikası sahibi oluyorsunuz. >> Ehliyet Sertifikası Nedir? Ehliyet Dosyası Kaç Yıl Geçerli? <<  yazımıza göz atabilirsiniz.

Almış olduğunuz ehliyet dosyanız ile beraber nüfus işleri müdürlüğünden randevu almanız gerekiyor. Randevu saatinizde ve gününüz de orada olmanız gerekiyor. Dosyanız ile beraber;

  • Nüfus cüzdanı
  • Ehliye dosyanız ( ehliyet sertifikası )
  • 2 adet Biyometrik fotoğraf
  • Sağlık raporu
  • Ehliyet harç ücretlerinin yatırıldığını gösteren makbuz
  • Kan grubu kartı ( size nüfus işlerinde sorulduğunda direkt cevap verebilirsiniz. )
  • Parmak iziniz ( yine nüfus işleri müdürlüğünde parmak iziniz alınır. )

Tüm evraklarınızı topladıktan sonra nüfus işleri müdürlüğünde işlemleriniz biter ve ehliyetiniz basıma gönderilir. Ortalama 3 iş günü içerisinde basılan ehliyetleriniz sizlerin belirttiği adrese en fazla 2 hafta içerisinde ulaşır. Ortalama 5 iş günü içerisinde belirttiğiniz adrese ulaşan sürücü belgeniz bulunduğunuz il veya ilçenin yoğunluğuna göre uzayabilir veya azalabilir.

Ehliyet Kaç Gün İçinde Elimde Olur?

Nüfus işleri müdürlüğünde yapmış olduğunuz işlemler neticesinde ortalama 3 iş günü içerisinde sürücü belgeniz basıma gönderilir. Gönderilen bu sürücü belgeniz adresinize 1 hafta içerisinde gelir. Bu süre zarfında ehliyetiniz PTT kargo ile gönderileceğinden ötürü takibini yine telefon veya internet bağlantısı bulunan cihazlardan kontrol edebilirsiniz. Aynı zaman da e devlet üzerinden de ehliyetinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bazı ziyaretçilerimiz ehliyetlerinin 2 haftadan fazla sürede ellerine ulaşmadıklarını söylüyorlar. Bu tarz durumlar da tabii ki olabilir. Adresleriniz de yanlışlık olmadığından mutlaka emin olunuz ve ehliyetiniz basıma gönderildiğin de sizlerin belirttiği telefon numaralarına sms gönderilir. Bu sms te ise PTT takip kodunuz yer almaktadır. Bu takip kodu ile beraber ehliyetiniz basıldıktan sonra sürekli kontrol ediniz. Ona rağmen elinize ulaşmıyorsa PTT görevlisi en az 2 kere adresinize gelmiş fakat size ulaşamamış demektir. Size en yakın PTT kargo da ehliyetiniz bulunur. Oradan gidip temin edebilirsiniz. Hangi şube de bulunduğunu da yine kargo takibi veya e devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Dosyam İle Ehliyet Sertifikam İle Araç Kullanabilir Miyim?

Sürücü kurslarından alınan dosyalar ile araç kullanılamaz. Almış aldığınız dosya da yer alan sertifika sadece takip eden 2 yıl boyunca sizlerin ehliyet başvurusunda kullanmanıza olanak sağlar. Ehliyetsiz araç kullanabileceğiniz tek belge geçici ehliyet belgesidir yani ek-50 kağıdıdır. Bu kâğıt ise nüfus işleri müdürlüğünde yaptığınız işlemler sonucunda ehliyetiniz basıma gönderilirken ki sürede kullanabileceğiniz belge türüdür.

Sadece ek-50 kâğıdı ile araç kullanabilirsiniz bunun süresi ise yine sınırlıdır. Geçici ehliyet belgesi için tanımlanan süre 15 gündür. Ehliyet dosyanız var diye araç kullanırsanız bunun cezai yaptırımları vardır. Ve ceza ödemek zorunda kalırsınız. İki belge ya da dosya arasında farklar vardır. Tekrar etmekte fayda var,

Sürücü kursunuzdan aldığınız dosya ile araç kullanamazsınız.

Nüfus işleri müdürlüğünden alacağınız geçici ehliyet belgesi ( ek-50 ) kağıdı ile araç kullanabilirsiniz. Bunun da süresi 15 gündür.