Ehliyet Almak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekiyor?

Değişen ehliyet şartları ile beraber, bir çok sürücü adayı ehliyet almadan önce gerekli şartları sağlayıp sağlamadıklarını merak ediyorlar. Bunlardan en önemli olanı ise ehliyet başvurusu yapabilmek için eğitim seviyesi ne olmalıdır? Yani sürücü adayı en az ne mezunu olmalı? Detaylar yazımızda.

Ehliyet alabilmek için gerekli şartlar nelerdir?

Günümüzde sürücü belgesi almak için kanun tarafından belirtilen bazı şartlar vardır. Bunlardan en dikkat çekici olanları yaş ve eğitim şartıdır. Fakat hepsi bu iki şarttan ibaret değildir, ehliyet almak için gerekli şartlar;

  • Eğitim şartı
  • Sağlık şartı
  • Adli sicil şartı
  • Yaş şartı
  • Deneyim / Tecrübe

Gibi şartlar bulunmaktadır. Ehliyet almak için gerekli yaş şartı hesaplamaları için >> Ehliyet alma yaşı hesaplama << yazımıza bakabilirsiniz. Sağlık şartı ise, sürücüler ehliyet başvurusu yapmadan önce sağlık raporu almak zorundadır. İlgili sağlık raporunda doktorunuz / hekiminiz sürücü olmasında herhangi bir engel bulunmamaktadır diyorsa sağlık şartını yerine getirdiniz demektir. Sağlık raporlarında ehliyet almaya tek engel görmeme problemleridir.

Sabıka kaydı yani adli sicil kaydı şartı ise oldukça karışıktır. Mevzuatlar gereği bir çok suçtan sabıkanız varsa ehliyet alamazsınız. Bu suçların ne olduğunu bilmiyorsanız en yakın sürücü kursuna gidip sağlıklı bir bilgi almanız gerekiyor. Deneyim şartı ise, bazı ehliyet gruplarına direkt başvuru yapılamıyor. Örnek vermek gerekirse büyük CC motosiklet sürmek isteyen sürücüler öncelikle küçük CC motosiklet ehliyetlerini almalı ardından ana motosiklet grubu ehliyetini almalıdır. İlgili konuya >> Ehliyet sınıfları ve kapsamları << yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ehliyet almak için ne mezunu olmak gerekiyor?

Mevzuatlar bu konuda oldukça açıktır. Karayolları yönetmeliğinin 76.maddesine göre sürücü adayları en az ilkokul seviyesinde eğitim görmüş ve mezun olmuş olmalıdır. Dolayısı ile ilkokul mezunu her vatandaş ehliyet başvurusunda bulunabilir. Yaş, sağlık, deneyim vs. şartları yerine getiren ve ilkokul mezunu olan her sürücü adayı ehliyet başvurusunda bulunabilir.

Ehliyet almak için lise mezunu olmak gerekiyor mu?

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. maddesine göre hayır gerekmiyor. En az ilkokul seviyesinde eğitimden mezun olan herkes ehliyet başvurusunda bulunabilir. Dolayısı ile halk arasında dolaşan bu yanlış bilgiyi tazelemekte yarar var. Lise mezunu olup olmamanız fark etmez, ilkokul mezunu iseniz direkt ehliyet başvurusunda bulunabilirsiniz. Önünüzde bir engel yok. Tek engel oluşturabilecek unsurlar ise yukarıda bahsettiğimiz eğitim şartı dışındaki şartlardır.

Ehliyet almak için gerekli belge ve evraklar nelerdir?

Sürücü belgesi almak için gerekli eğitim, yaş, adli sicil ve kalan şartları yerine getirdiniz diyelim. Artık ehliyet başvurusu yapmak için geriye sadece gerekli evrak ve belgeleri toparlamak kaldı. Peki ehliyet başvurusunda bulunabilmek için gerekli belge ve evraklar nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları günümüz şartlarında ehliyet belgesine başvuru yapabilmek için aşağıda yer alan tüm belge ve evrakları eksiksiz bir biçimde toplamak ve teslim etmek zorundadır, bu belgeler;

  • Sağlık raporu
  • Kan grubunu gösterir belge
  • Adli sicil raporu / sabıka kaydı
  • Eğitim durumunuzu gösterir belge
  • Biyometrik fotoğraf

Gibi belgeler istenmektedir. Tüm detaylı belge ve evrak listesine >> Ehliyet başvurusu için gerekli belgeler << yazımıza göz atabilirsiniz. Takıldığınız yerleri bizlere iletişim sayfalarımızdan iletebilirsiniz.