Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama İşlemleri – E Devlet

Yeni ehliyet sistemi ile beraber mevzuatlara eklenen sürücü belgesi ceza puanı tam olarak nedir? Sürücülerin en çok merak ettiği ceza puanları dolduğunda ne oluyor? Kaç puan ceza yediğini sürücü nereden nasıl sorgulayacak? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

Ehliyet ceza puanı sorgulama nedir?

Sürücülerin stajyer ehliyet konumunda bulunduğu zaman içerisinde herhangi bir trafik cezası veya ehliyet cezası yemesi halinde ehliyetine işlenen puan türüdür. Amaç, yeni ehliyet almış sürücülerin daha dikkatli olması ve olası ihmallerin ardından tehlike unsuru oluşturmamasıdır. Sürücüler 2016 yılından sonra aldıkları ehliyetlerin başlangıç tarihinden itibaren 2 yıl süre ile stajyer ehliyet konumundadır. >> Stajyer ehliyet nedir? Kapsamları nelerdir? << yazımızdan ileri okuma yapabilirsiniz.

Ehliyet ceza puanı sorgulama nasıl yapılır 2022

Ehliyet sahibi her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı e devlet platformu üzerinden sürücü belgesi ceza puanı sorgulama işlemi yapabilir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey e devlet şifresidir. E devlet üzerinden emniyet genel müdürlüğü sekmesi adı altında bulunan hizmetler bölümünden ” sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza ” bölümüne tıklayarak ilgili sayfaya ulaşırsınız. Bu sayfa üzerinden istenilen bilgiler doldurulur ve sorgula butonuna basarak sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

Sürücüler eğer cezaları var ise kaç puan ceza yediğini, kaç para ceza yediğini, neden yediğini ve ceza yediği tarihi ile beraber bir çok bilgiye bu sayfa üzerinden ulaşabilir. İlgili e devlet sayfası üzerinde görüntülenen cezalar geriye dönük 1 yılı kapsamaktadır. 1 yıldan daha önce yediğiniz sürücü belgesi cezalarını maalesef sistemde göremezsiniz. Görmek isteniyorsa şayet en yakın trafik şubeye başvurmak gerekiyor.

Ehliyet ceza puanı nedir? Ne işe yarar?

Ehliyet ceza puanının yürürlüğe girmesinin en büyük sebebi yeni ehliyet almış sürücülerin trafikte çok daha dikkatli olmasını sağlamaktır. Aynı zamanda caydırıcı cezalar olmasından ötürü bireysel hatalarında bir nebze önüne geçinilmesi amaçlanmaktadır. Bu ceza puanları eğer limitine ulaşırsa sürücünün ehliyetine el konulup para cezasına çarptırılır.

Örnek vermek gerekirse ehliyetini yeni almış sürücüler eğer 1 yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşır ise ehliyetlerine 2 ay süreyle el konulur. Aynı yıl içerisinde ceza puanından ehliyetini kaptırmış bir sürücü tekrar ehliyetine kavuştuktan sonra yıl bitmeden yine 100 ceza puanına ulaşırsa bu sefer ehliyetlerine 4 ay süre ile el konulur. Tüm bunlara rağmen sürücü aynı yıl içerisinde 3.defa 100 ceza puanına ulaşması halinde ehliyetine süresiz olarak el konulmaktadır. Ehliyetlerin ceza puanları 2022 yılında şu şekildedir;

 • Alkollü araç kullanmak > 20 ceza puanı
 • Yolcu taşıma sınırını aşmak > 10 ceza puanı
 • Araç ile seyir halinde iken telefonla konuşmak > 10 ceza puanı
 • Tescillenmemiş plaka ile araç kullanmak > 10 ceza puanı
 • Mevzuatlara aykırı şekilde plaka ile araç kullanmak > 20 ceza puanı
 • Plakanın herhangi bir şekilde okunmasını engelleyecek modifikasyonlar yapmak > 15 ceza puanı
 • Plakasız araç kullanmak > 20 ceza puanı
 • Sahte plaka kullanmak > 20 ceza puanı
 • Tescil edilmemiş araç ile veya tescil süresi dolmuş araç ile trafiğe çıkmak > 10 ceza puanı
 • Kamyon, otobüs vb. araç kullanılırken takograf ya da taksi kullanırken taksimetre kullanmamak > 20 ceza puanı
 • Muayenesi yapılmamış veya muayene süresi geçmiş araç kullanmak > 10 ceza puanı
 • Belirtilen hız sınırlarını %10 – %30 arası aşmak > 10 ceza puanı
 • Belirtilen hız sınırlarını %30 – % 50 arası aşmak > 15 ceza puanı
 • Belirtilen hız sınırlarını %50 aşmak > 15 ceza puanı
 • Sollama yapılması yasak olan bölgelerde sollama yapmak > 20 ceza puanı
 • Araç takip mesafesine uyulmadan trafikte seyretmek > 20 ceza puanı
 • Döner kavşaklarda ve diğer kavşaklarda hız düşürmemek veya geçiş önceliğini tanımamak > 20 ceza puanı
 • Park edilmesi yasak olan alanlarda park etmek veya duraklamak > 10 ceza puanı
 • Engelliler için ayrılmış özel alanlara park etmek > 10 ceza puanı

Yukarıda yer alan cezaları yediğiniz zaman ilgili ceza puanları sürücü belgenize işlenir ve 100 puanı doldurduğunuz zaman ehliyetinize el konulur. Lütfen kurallara ve cezalara dikkat edelim.

Ehliyet cezaları nasıl ödenir?

Sürücüler ehliyetlerine yazılan cezaları ister internet bankacılığından isterse de şubelerden ödeyebilir. İnternet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden ( gib.gov.tr ) dışarıda ödemek isteyenler ise vergi daireleri, PTT şubeleri veya banka şubelerinden ödemelerini gerçekleştirebilir. E devlet ve emniyet genel müdürlüğü sitelerinde sadece ehliyetinize yazılan ceza puanlarını sorgulayabilirsiniz, ödeme yapamazsınız. Aradaki farkı göz ardı etmeyelim lütfen.

Ehliyet ceza puanları ne zaman silinir? Nasıl silinir?

Sürücülerin en bizlere yönelttiği soruların başında gelen ehliyet ceza puanları ne zaman silinir sorusu. Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor yazılan cezalardan ötürü ehliyetinize el konulabilmesi için 1 yıl içinde tüm cezaları yemeniz gerekiyor. Yani eğer sürücü 1 yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşmamışsa 1.yılın sonunda ceza puanları sıfırlanır. 

Örnek vermek gerekirse kişi nisan ayında ceza yemeye başladı ve bir sonraki senenin nisan ayına kadar 100 puana ulaşamadı. Bundan sonra yazılacak cezalar öncekilerin üzerine eklenmez. Yani bir sonraki senenin nisan ayında sürücü ceza puanı yerse sıfırdan başlamış olur.