Ehliyet direksiyon sınav ücreti kaç para? Yeni ücretleri? Harç ücreti değişti mi?

Ehliyet sınavları ve ehliyet mevzuatları Milli Eğitim Bakanlığı’na devredildiğinden beri değişen fiyatlar ve politikalar gereği bir çok sürücü adayı hala ehliyet yazılı sınavı ve direksiyon sınavına girmek için kaç para ödemesi gerektiğini bilmiyor. Her yıl yapılan zamlarla beraber var olan fiyatlar da unutuluyor ya da eksik yatırılıyor. Bu yıl yapılan zamlar ile birlikte ehliyet direksiyon sınavı kaç para oldu? Detayları yazımız da yer almaktadır.

Direksiyon Sınavına İlk Kez Giren Kişiler Kaç Para Ödemeli?

Unutmayın ki direksiyon sınavından kalsanız dahi yeni bir sınava girme imkanınız bulunuyor. Peki her yeni girişte fiyat değişiyor mu? İlk kez girince farklı bir fiyat ödüyor muyuz? Bunlar bizlere sık sık sorulan soruların başında geliyor. Yeni zamlarla beraber ehliyet direksiyon sınavı ücreti 160 TL olarak güncellenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bu zamlarla birlikte sürücü adayları ilk defa direksiyon sınavına giriyorsa şayet 160 TL ödeme yapması gerekiyor. Bu ödeme sürücü kursu tarafından belirlenmez, sürücü kursu tarafına yatırılmaz. Tamamen sizlerin devlete direksiyon sınav harcı olarak ödediğiniz bir tutardır.

Farklı İldeyim Direksiyon Sınav Ücreti Değişir Mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi direksiyon sınav ücretleri MEB tarafından belirlendiği için sabit fiyat politikası izlenmektedir. Direksiyon sınav harçları her il ve ilçe de aynı şekilde ödenmektedir. 160 TL olarak ödenen harç ücreti her yeni yılda bir miktar zamlanmaktadır. 2019 yılında direksiyon sınav ücreti 110 tl iken 2020 yılında 120 tl olarak güncellendi. 2017 yılında ise 80, 2016 da ise 70 tl idi. Her yıl 10 tl artan ehliyet direksiyon sınavı 2021 yılı ile beraber 10 tl zamlanmış oldu.

Direksiyon Sınavından Kalan Kişiler Kaç Para Ödeyecek?

Direksiyon sınavına toplam da 4 defa girme hakkınız bulunuyor. Her girişinizde sizden ekstra bir ücret talep edilmiyor sınav harcı ile alakalı. Sizden ek olarak istenen ücret yeni direksiyon sınavınız için alacağınız eğitim ücretidir. Yani özetlemek gerekirse sürücü adayı her zaman ehliyet direksiyon sınavına 160 tl ödemek zorundadır. Fakat 2. Veya 3. Fark etmez her yeni direksiyon sınavına girişinizde sürücü kursu sizlere 1-2 saatlik ek eğitim vermektedir. Bunların saati ise değişiklik gösterebiliyor. Örneğin saati minimum 150 maksimum 250 tl arasında değişiyor. Buradan hesapla sürücü adayı 2.defa direksiyon sınavına giriyorsa 2 saatlik eğitim + direksiyon sınav harcı ile beraber 400 TL ile 550 TL arası değişen bir ücret ödemek zorunda kalıyor.

Tekrar Direksiyon Sınavına Giriyorum Eğitim Almak Zorunda Mıyım?

Direksiyon sınavından kaldıktan sonra yeni bir sınava girme süreci tamamen sürücü kurslarının elindedir. Bu durum için sabit bir mevzuat ya da kural bulunmamaktadır. Dolayısı ile sürücü kursu sınav için yetersiz görüyorsa sizi eğitim vermek ve sizin de bu eğitimi almak gibi bir zorunluluğunuz var. Sürücü kursu size ek olarak verdiği 2 saatlik veya daha fazla saatlik eğitimin sonunda 2. Veya 3. Direksiyon sınavına sokuyor.

Direksiyon Sınavından Kaç Defa Kalabilirim?

Değişen ehliyet sistemi ile beraber sürücü kurslarına kaydolan sürücü adayı eğitimi içerisinde toplam da 4 defa ehliyet direksiyon sınavına girebilirler. 5.ye girme hakları yoktur. O zaman sürücü kursu dosyası yanar ve tekrar baştan sürücü kursuna kaydolurmuş gibi işlemlerine devam eder. Ayrıntılı bilgi için >> Direksiyon Sınavları <<

Bulunduğum Şehir Dışında Sınava Girebilir Miyim?

Hayır giremezsiniz. Mevcut şartlarda hangi sürücü kursuna başvurduysanız onların belirlediği yerde direksiyon sınavına girmek zorundasınız. Aynı şekilde ilçe milli eğitim müdürlüğü ile beraber organize edildiği için sınavlar sürücü kurslarının yanı sıra eğitmenlerin de katılımı olduğundan farklı bir şehir de sınava girmeniz mümkün değildir.

Direksiyon Harç Ücretini Yatırmak Zorunda Mıyım?

Evet zorundasınız. Milli Eğitim Bakanlığı devlet tarafından belirlenmiş bir bakanlıktır. Dolayısı ile harç ve bunun gibi ödemeler devlete yapıldığından dolayı tamamen eksiksiz bir biçimde paranızı yatırmak zorundasınız. Bazı sürücü adayları indirim gibi olaylardan bahsetmektedir. Bahsi geçen indirim olayları tamamen sürücü kursunuzun başlangıç ücreti ile alakalıdır. Bu konu hakkında da net bir şey söylemek yanlış olacaktır.

Ehliyet Direksiyon Sınav Ücretlerini ( Harç Ücretini ) Hangi Bankaya Nasıl Yatırırım?

MEB’in anlaşmalı olduğu bankalar başta olmak üzere ( Ziraat Bankası ve Halkbank ) tüm şubeler de para yatırma işlemi yapabilirsiniz. Fakat harç ücretlerini yatırma konusunda sürücü kursları çoğu zaman destek vermektedir. Yoğunluğa göre sizlerden kendinizin yatırmanızı isteyebilirler fakat bulunduğunuz yerde sorun yaşıyorsanız sürücü kursunuzun vasıtası ile yine harç ücretlerinizi yatırabilirsiniz. ATM lerden harç ücreti yatıramazsınız. ( Tüm ATM ler aynı değil. ) Bu yüzden en sağlıklı olanı ya şubelerden yatırma işlemi yapmak ya da sürücü kursunuza parayı verip onların sizin adınıza yatırma işlemi yapmasıdır.