Ehliyet e-sınav | Elektronik sınav ile ilgili en detaylı bilgiler

Sürekli gelişen sınav sistemleri ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ülkemiz de yapılan ehliyet sınavlarının hepsinin yakın zaman da E-Sınav ( elektronik ) a geçeceğini duyurmuştu. Dolayısı ile sürücü adayları daha önce bilmediği bu konu hakkında bir çok soru yöneltti. Bizlere gelen en çok cevabı aranan soruları ve E-Sınav hakkında sizlere gerekli bilgileri verebilecek rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

Bu sayede sizler de E-sınav hakkında tüm bilgilere sahip olacak, ne kadar kolay ve pratik olduğunu göreceksiniz. Yine takıldığınız yerler olursa bizlere iletişim sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Ehliyet e-sınav nedir?

Bildiğiniz gibi yıllardır tüm sınav sistemleri yazılı kâğıt ve kalem ile gerçekleştiriliyor. Dolayısı ile ehliyet sınavları da aynı prosedürü izleyerek yapılıyordu. Fakat Millî Eğitim Bakanlığı yeni tasarısı ile farklı ülkelerde de uygulanmaya başlayan e-sınav sistemini ülkemizde kurmaya başladı. E sınav ile sınav merkezlerinde bulunan bilgisayarların başında sınava gireceksiniz. Kalem ve kâğıda ihtiyaç duyulmadan yapılan bu sınavda amaçlanan en büyük hedef masrafları minimize etmek. Ve cevap optiği gibi hataya yer veren sorunların önüne geçebilmek. E-sınav tüm Türkiye’de uygulanmasa da büyük belli çaplı illerimizin hepsinde var. Yakında tüm Türkiye’ de kullanıma açılacak E-sınav için diğer tüm soruları yazının altında bulabilirsiniz.

E-sınav elektronik sınavlar ne zaman yapılıyor?

Sürücü adayları sınav için aldıkları eğitimleri bitirdiğin de en erken 1 hafta en geç ise 8 hafta içerisinde sınava girmek zorundadır. Bu süre tamamen il milli eğitim müdürlüğünde ki yoğunluğa bağlıdır. Nispeten küçük çapta ki illerde bu süre bazen 1 hafta, bazen 2 hafta sürebiliyor. Büyük illerde ise durum 45-50 güne kadar uzayabiliyor. Fakat çoğu zaman ortalama 2-3 hafta içerisinde sınava giriyorsunuz. E sınavın bir diğer avantajı ise eskisi gibi bulunduğunuz bölgede ki diğer sürücü kurslarının adayları ile beraber yapılacak yazılı sınav için herkesin beklemesi gereken süreyi azaltmak. Böylece sürücü adayları sınavlardan başarısız olsa dahi 2.giriş hakkına kısa sürede ulaşabiliyor.

Normal şartlar da ehliyet sınavları yılda 4-6 defa yapılıyordu. Ortalama 2 ayda bir sınav vardı yani. Fakat elektronik sınav sayesinde yılda bazen 15 e kadar bile süren sınavlar yapılabiliyor. Bu sayede e-sınavın en büyük avantajı sürücü adaylarının beklediği süreyi kısmaktır.

E-sınava kimler başvurup girebilir?

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından tanımlanmış ehliyet sınıflarına başvuru yapan her sürücü adayı bu sınava girebilir. İlgili ehliyet sınıfları şu şekildedir;

  • M, A1, A2, A, B1, B, D, D1, C1, C ve F sınıflarına başvuru yapmış her sürücü adayı e-sınava başvuru yapıp girebilirler.

Sınava girebilmek için randevu sistemi açılmıştır. E sınav randevu sistemi ile ilgili bilgiler de aşağıda yer almaktadır. Aynı zaman da ehliyet sınıfları ile ilgili daha detaylı bir yazımız mevcut, ilgili yazıya >> Ehliyet sınıfları  << adresinden de ulaşabilirsiniz.

E-sınav elektronik sınava başvuru nasıl yapılır?

Sürücü kursunuz da eğitiminizi tamamladıktan sonra sizlere harç ücreti yatırmanıza dair bilgiler verilmektedir. E-Sınav harç ücretini yatırdıktan sonra sürücü kursunuza hangi tarihler de sınava girmek istediğinizi iletiyorsunuz. Sürücü kursunuz o tarihte ayarlayabiliyorsa sizlere bilgi veriyor fakat o tarihlerde sorun oluşuyorsa size en yakın tarihi vermektedir.

Sizler kendi başınıza sisteme giriş yapıp randevu alamazsınız. Fakat birçok sürücü kursu kendi web sitelerinde ki entegrasyon sayesinde sizlere bilgi vermeden kendi sitelerine uygun tarihleri yüklerler ve sizlerden kendi sitelerine girip oradan tarih seçebileceğinizi belirtirler. Bu tüm sürücü kursları için geçerli değildir ama büyük çoğunluğunun işleyişi bu şekildedir.

E-sınav elektronik sınavda hangi konulardan sorular soruluyor?

Ehliyet sınavlarında yazılı ( teorik ) veya e-sınav fark etmeksizin her zaman sürücü adaylarına 50 adet soru yöneltilir. Bu sorular ilkyardım sorusu ( 12 adet ), trafik sorusu ( 23 adet ), motor sorusu ( 9 adet ) ve trafik adabı sorusu ( 6 adet ) olacak şekilde yöneltilir. Tüm bu konulardan sorumlusunuz. Birçoğu bilgiye dayalı sorular olduğu gibi trafik adabı gibi konularda ise herkesin mantığını kullanarak yapabileceği sorular yöneltilir. Dolayısı ile sınava girmeden önce mutlaka yeni müfredat sistemine göre hazırlanmış sorulardan denemeler yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

E-sınav kaç dakika sürüyor?

E-sınavdan önceki sistemde yani yazılı sistemde yöneltilen 50 soruya 60 dakika veriliyordu. Fakat e sınav için ayrılan süre ise 45 dakikadır. Dolayısı ile her soru için 1 dakikadan biraz daha kısa süreniz olduğunu unutmayın.

E-sınavdan geçmek için kaç soru çözmek gerekiyor?

Yine merkezi sınavlarda da olduğu gibi e sınav içinde 50 sorunun en az 35 veya daha fazlasına doğru yanıt vermeniz gerekiyor. Her sorunun puan olarak değeri “ 2 “ dir. Dolayısı ile 70 puan ve üzeri aldığınız takdir de e sınavdan başarılı sayılıyorsunuz.

E-sınav nasıl yapılıyor?

E-sınavlar ilçe veya il milli eğitim müdürlüklerinin sınav merkezlerinde yapılıyor. Bilgisayar odası gibi adlandırılan sınav odalarında sınava giriyorsunuz. Sizinle diğer kişiler de aynı odada farklı bilgisayarlarda sınava giriyorlar. Bilgisayara masalarının arasında yan bilgisayarı gözlemleyemeyeceğiniz kadar bir alan bulunuyor. Dolayısı ile ekrandan gözlerinizi ayırmayınız aksi takdir de gözetmen tarafından sınavdan alınabilirsiniz.

E-sınav elektronik sınav sonucu ne zaman açıklanıyor?

Yazımızın başlarında sizlere e-sınavın neden daha avantajlı olduğundan bahsetmiştik. Bir diğer hatta belki de sürücü adayları için en sevilen özellik sınav sonuçlarınızın sınav bitiminde otomatik olarak hazır olması. Yani siz sınavı bitirdikten sonra dışarıda bulunan bilgisayar yardımı ile tc no girişinizi yaparak sınavınızın sonucunu aynı anda öğrenebiliyorsunuz. Merkezi sınavlarda ki gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nın günlerce sınav sonucunuzu açıklamasını beklemenize gerek yok. Bu şekilde sınavdan kalsanız dahi 2.sınav için başvurunuzu hemen gerçekleştirebilirsiniz. Bu size ciddi bir zaman kazandıracaktır.

Yazılı sınava girdim, e-sınava girebilir miyim?

Genel anlamda eğer merkezi sınavdan başarısız olduysanız, e sınava giriş yani başvuru yapabilirsiniz. Fakat tüm başarısız sınav sayınız 4 den fazla olamaz.

E-sınava kaç defa girebilirim?

Birçok sürücü adayının bize yönelttiği soru sınavdan başarısız oldum tekrar girebilir miyim? Evet, tüm sürücü adayları sınavda başarısız olma durumunda tekrar sınava giriş yapabilirler. Hak konusunda ise 4 defaya kadar hakkınız bulunuyor. 5.sınava girme şansınız  yok tekrar sürücü kursuna baştan kayıt yaptırmanız gerekiyor.

E-sınav elektronik sınav tarihi değiştirilebilir mi?

Elektronik sınavına başvuru yaptıysanız ve daha sonradan sınav tarihinizi değiştirmek istiyorsanız sınava giriş yapmadan en geç 3 gün önce sürücü kursunuza danışarak tarihinizi ileri tarihe alabilirsiniz. Aynı şekilde geriye de çekebilirsiniz.

E-sınav elektronik harç ücreti ne kadar?

Ehliyet elektronik sınavı için giriş ücreti 70 TL dir. Bu ücreti anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapabilirsiniz. Bankalar; Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halk Bank. Konu ile ilgili detaylı bilgi için >>Ehliyet ücretleri hangi bankalara yatırılabilir? <<.

E-sınav elektronik sınav giriş belgesi

Sınava giriş yapmadan önce mutlaka giriş belgenizi ve kimliğinizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Aynı zaman da içeriye telefon veya çanta ile girmeniz yasaktır. Bu konu ile ilgili ileri okuma yapmak isterseniz ilgili konu >> Ehliyet sınavı giriş belgesi << adresinde yer alıyor.

Genel hatları ile E-sınav hakkında merak edilen tüm sorulara yanıt vermeye çalıştık, daha fazla veya farklı sorularınız varsa bizlere iletmekten çekinmeyin. Unutmayın sınavda yanlış sorular doğru soruları götürmüyor dolayısı ile boş soru bırakmamaya çalışın. Ehliyet sınavları çok zor sınavlar değildir, başarı oranı çok yüksektir. Dolayısı ile moral bozmaya hiç gerek yok, sınavdan başarısız sayılmanız durumunda tekrar bol bol ehliyet deneme soruları çözün.