Ehliyet Elektronik ( E sınav ) Sınav Başvuru ve Randevu Alma

2016 Yılında ehliyet sınavlarında yapılan radikal değişiklikler neticesinde birçok pilot şehrimizde ehliyetler elektronik yani e sınav mevzuatına geçiş yapmıştı. Peki artık neredeyse tüm Türkiye’de geçerli olan e sınavlar için randevu ve başvuru işlemleri nasıl yapılıyor? Zor mu? Neler gerekli hangi işlemler yapılmalı? Tüm detaylar yazımızda yer almaktadır.

E sınav yani elektronik sınav tam olarak nedir? Ne işe yarar?

Yeni nesil sınav sistemi olarak geçen e sınavların önceliği hem kağıt israfının önüne geçmek hem de sürücü adaylarının sınav sonuçlarını anlık olarak öğrenebilmesi, sınav sonuçlarının klasik kağıt düzenine göre çok daha hızlı bir şekilde sonuçlanması amacı ile getirilmiştir. Sürücü adayları e sınava giriş yaptığı andan itibaren verdiği cevaplar sisteme işlenmektedir.

Sınavını bitirdiği anda ise sürücü adayı isterse sonucunu anlık olarak öğrenebilmektedir. Dolayısı ile eski usul gibi günlerce sınav sonucunu beklemesine gerek kalmamaktadır. Eğer olur da sürücü adayı sınavdan kalırsa böylece bir sonraki sınav için çalışmaya çok daha erken başlayacaktır. Dolayısı ile e sınav ülkemiz ve sistem adına klasik sınavlara göre çok daha yararlı ve işlevsel.

Ehliyet e sınav başvurusu nasıl yapılır?

Öncelikle sınava başvuru yapabilmek için ilgili sınav ücretini ödemiş olmanız gerekiyor. Ehliyet e sınav ücreti 2022 tarihinde 120 TL dir. 120 TL yi anlaşmalı devlet bankalarından ödeyebilirsiniz. ( Halkbank, Ziraat ve Vakıfbank ). Sınav ücretini yatırmış sürücü adayları, eğitim aldıkları sürücü kurslarındaki teorik eğitimlerini de bitirmiş olmalıdır. Yani sürücü kursuna kayıt olduktan sonra öğrenmeniz gereken tüm dersleri bitirmiş olmalısınız.

Ardından sürücü kursunuzun size vermiş olduğu MTSK sistemine giriş yaparak e sınav için size en uygun gün ve saati seçerek başvurunuzu gerçekleştirmiş olursunuz. Sistem üzerinde eğer sizin istediğiniz günlerde bir yığılma ya da yoğunluk varsa o tarihe en yakın tarih size tanımlanır. Fakat merak etmeyin randevunuzu yani sınav başvuru gününüzü sınava 3 gün kala değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz.

Ehliyet e sınav giriş belgenizi seçimlerinizi yaptığınız an almalısınız. Giriş belgenizi asla kaybetmeyin. Sınava giriş esnasında sadece kimliğiniz ve giriş belgeniz olmalıdır. Aksi takdirde sınava alınmazsınız ve otomatik olarak başarısız sayılırsınız. Bir sonraki sınava girmek için de ortalama 1 hafta kadar beklemek zorunda kalırsınız.

Kaç defa e sınava girebilirim?

Ehliyet elektronik sınavından başarısız olan sürücü adayları tekrar aynı sınava girebilirler. Peki bir sürücü adayı e sınava kaç defa girebilir? Bu sayı mevzuatlarca 4 olarak belirlenmiştir. Yani 4.sınavınızdan da başarısız olursanız tekrar sürücü kursuna başvuru yapıp tüm aşamaları tekrar almalısınız.

Sürücü kursu dosyanız eğer sınavdan 4 kere başarısız olursanız yanar. Dolayısı ile işinizi şansa bırakmayıp ilk veya 2.sınavda bu işi bitirmenizi öneririz. Genellikle sorular birbirine çok yakın sorular olup bazen birebir aynı sorular dahi çıkabilmektedir. Sitemiz üzerinden çıkmış soruları çözerek e sınav için alıştırmalar yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi >> Sürücü adayları ehliyet ve direksiyon sınavına kaç kez girebilirler? <<