Ehliyet, Kimlik ve Pasaport Harçlarını Online Ödeyin

Yenilenen teknoloji imkanları ile birlikte artık devlet kurumlarına yapılan tüm ödemeler yavaş yavaş online yani internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. İster kredi kartınız ile isterseniz de banka ( hesap ) kartınız ile internetten tüm harç ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet, kimlik ve pasaport harçlarının internet üzerinden ödenmesi nasıl olur?

Daha önceleri ehliyet, kimlik ve pasaport gibi devlet kurumu harç ödemeleri emniyet müdürlükleri tarafından yürütülüp ödemeleri gerçekleştiriliyordu. Artık tüm harç ödemeleri nüfus işleri müdürlüğüne devredildi. Nüfus işleri müdürlüğü ise yine bir başka devlet kurumu olan Gelir İdaresi Başkanlığı ( GİB ) tarafından anlaşmalı olduğu için tüm harç ödemelerinizi online olarak kabul etmektedir.

Ehliyet, kimlik ve pasaport harç ödemelerinin hepsi GİB üzerinden ödenebilmektedir. Aşağıda detaylı resimlerle paylaştığımız şekilde tüm ödemelerinizi yapabilirsiniz. Fakat ehliyet ile ilgili kısa bir not vermekte yarar var.

Ehliyet harçlarının ( harç ücreti, değerli kağıt bedeli, hizmet bedeli ) hizmet bedeli olan kısmını GİB üzerinden ödeyemiyorsunuz. Sadece harç ücreti ve değerli kağıt bedelini GİB üzerinden ödeyebilirsiniz. Detaylar aşağıda.

Harç ödemeleri internet üzerinden nasıl yapılır?

Adım 1: Aşağıda yer alan link üzerinden GİB adresine gidiniz.

Link : https://ivd.gib.gov.tr/

Gelen ekran aşağıdaki şekildedir.

GİB Online Odeme Adım1

Adım 2: İlgili bölgeye tıkladıktan sonra gelen ekran ise aşağıdaki gibidir.

GİB Online Odeme Adım 2

Adım 3: Ok işaretleri ile belirlenmiş ödeme seçeneklerinden sizin ihtiyacınız olanını seçtikten sonra kişisel bilgileriniz ve ödeme ekranı açılacaktır. Kimlik bilgilerinizi ve kredi kartı – banka kartı bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun.

NOT: GİB Ödemeleri sadece 02:00 – 23:45 saatleri arasında yapılabilmektedir. Saatlere dikkat etmenizde fayda var. 

Adım 2 de görülen 5 seçenekten istediğiniz ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz. GİB tarafından ödemesi yapılamayan tek harç tipi ise ehliyet harçları içerisinde yer alan ” Hizmet Bedeli ” ödemesidir. Zira hizmet bedeli devlete değil özel bir kurum olan Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına yapılmaktadır. Dolayısı ile bu ödemenizi de aşağıda yer alan bankaların ödeme adımlarından gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet hizmet bedelini online olarak ödeme

Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı özel bir kurum olduğundan dolayı GİB ( Gelir İdaresi Başkanlığı ) üzerinden ödemesini yapamazsınız. Bunun için aşağıda yer alan bankaların mobil veya internet bankacılığı üzerinden ödemelerinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda yine aynı bankaların şubelerinden de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca bkz: Ehliyet harçlarının yatırıldığı bankalar 2022

Hizmet bedeli olan anlaşmalı bankalar.