Ehliyet no nerede yazar? Ehliyet numarası öğrenme

Yenilenen ehliyet kartları ile birlikte eski ehliyet ile yeni ehliyet arasında oldukça farklılıklar oluşmaya başladı. Artık sürücüler ve sürücü adayları da yeni ehliyetlerinde yer alan bilgilerin hangi işe yardığını merak ediyorlar. Peki ehliyet numarası nerede yazar?

Ehliyet no nedir?

Ehliyet no, sürücülerin hak kazandığı ehliyet kartında yer alan numaradır. Kimlik kartlarımızda yer alan seri no gibi ehliyetlerin de kendilerinin numaraları vardır. Bu numaralar kimi zaman kamu kuruluşlarında gerekli ihtiyaçlar doğrultusunda vatandaşlardan istenilmektedir.

Aşağıda hem yeni tip hem de eski tip ehliyet kartında, ehliyet numaralarının nerede yazıldığı detaylı bir biçimde gösterilmiştir. Böylece ilgili kamu kuruluşlarında sizden ehliyet no istenildiğinde aşağıda yer alan numaraları verdiğinizden emin olunuz.

Yeni tip ehliyet no yeri

Aşağıda yer alan temsili görselde yeni tip ehliyetlerin numaraları kırmızı daire ile işaretlenmiştir. 4b satırının altında 5 numaralı satır ile işaretlenmiş olan alan vatandaşların ehliyet no larını temsil etmektedir.

Yeni ehliyet no

Eski tip ehliyet no yeri

Aşağıda yer alan görselde ise eski tip ehliyetler yani 2016 yılından önce alınmış olan sürücü belgesinin ehliyet no ları işaretlenmiştir. İlgili kırmızı daire içerisinde yer alan numaralar sürücülerin ehliyet no larıdır.

Eski tip ehliyet no

Ehliyetin sınıfı öğrenme

Sürücü belgelerinin hangi sınıfları kapsadıkları da ehliyet kartlarının üzerinde yer almaktadır. Bu bilgi eski tip ve yeni tip ehliyetlerde de bulunmaktadır. İki tip ehliyette de biometrik fotoğrafın hemen altında yer almaktadır.

Fotoğrafların altında yer alan harfler ehliyetin hangi sınıfları kapsadığını ve hangi araçları kullanabileceğini göstermektedir. Bu sayede vatandaşlar ehliyetlerinin hangi sınıfları kapsadığını sorgulayabilir.

E devlet ile ehliyet no sorgulama

Ehliyet belgelerinizi ve üzerinde yer alan tüm bilgileri e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. E devlete şifreniz ile birlikte giriş yaptıktan sonra arama kısmına ” Sürücü belgesi veya Ehliyet belgesi ” şeklinde yazarsanız çıkan sayfada tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

E devlet üzerinden sorgulanan ehliyet belgelerinin bir örneği aşağıda verilmiştir. Aşağıda yer alan örnekte de görebileceğiniz gibi daire işareti ile çizilmiş bölümde ehliyet no ve diğer kısımlarda farklı bilgileriniz de yer almaktadır.

E devlet ehliyet ekranı

Yukarıda da görebileceğiniz üzere ehliyet no gibi bilgilerin tamamına e devlet üzerinden erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra ehliyet ceza puanı da e devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Ehliyet ceza puanının ne anlama geldiğiniz bilmiyorsanız;

Bkz. > Ehliyet ceza puanı nedir? Ne işe yarar?

Ehliyetin kayıp ve yenilenme durumu

Eğer ehliyetiniz yıprandıysa ve yenilemek istiyorsanız ya da sürücü belgenizi kaybettiyseniz mutlaka nüfus işleri müdürlüğünden randevu alıp ehliyetinizi tekrar talep etmelisiniz. İlgili işlemler için ileri okuma yapmak ve gerekli evrakları öğrenmek için aşağıda yer alan linklerden bilgi alabilirsiniz.

Tüm harç ödemeleri, gerekli evraklar ve tüm detaylar yazımızda yer almaktadır. Bu sayede ehliyetlerinizi yenileyebilir veya çalınması durumunda iptal ettirip yenisini talep edebilirsiniz.