Ehliyet Sertifikası Nedir? Ehliyet Dosyası İle Neler Yapılabilir?

Sürücü adayları kurslara başvurduktan sonra belirli eğitimlere ve sınavlara sokulurlar. Sürücü adayları eğer sınavlardan başarılı bir sonuç alırsa en son işlemi nüfus işleri müdürlüğüne gidip ehliyetini bastırmak olur. Nüfus işleri müdürlüğüne gitmeden evvel ise sürücü kursları, adaylara “ Bu sürücü kursundan başarılı bir sonuç almıştır “ şeklinde dosya verir. Bu dosyaya ehliyet sertifikası denir.

Ehliyet Sertifikası Ne İşime Yarar?

Teori de aslında pek bir işinize yaramaz. Dosyanızı teslim aldıktan sonra nüfus işleri müdürlüğüne gideceksiniz ve dosyanızı teslim edeceksiniz. Yani aracı bir dosya olarak düşünmek pekte yanlış olmaz. Sürücü kurslarından almış olduğunuz dosyalar sizin sadece o kursta almış olduğunuz dersleri ve sınavları başarılı bir şekilde geçtiğinizi yasal olarak tescilleyen bir belgedir.

Ehliyet Sertifikası İle Araç Kullanabilir Miyim?

Bir çok ziyaretçimizin bize yönelttiği sorular arasında geliyor bu soru. Sürücü kurslarından almış olduğunuz dosya ile yani ehliyet sertifikası ile araç kullanmanız mümkün değil. Cezaları vardır. Bu soruyu sorarken düşünmüş olduğunuz şey aslında geçici ehliyet belgesi olan ek-50 kağıdıdır. Geçici ehliyet belgesi ile araç kullanabilirsiniz evet ama ehliyet sertifikası ile kullanamazsınız.

Biri sizin sürücü kursunuzdan almış olduğunuz belgedir, diğeri ise nüfus işleri müdürlüğüne dosyanız ile gittikten sonra işlemlerinizin tamamlandıktan sonra ki aşamasıdır. Nüfus işleri müdürlüğünde işlemleriniz tamamlanınca artık ehliyetiniz basıma gönderilir, ardından belirttiğiniz adrese kargolanır. İşte bu süre zarfında yine de araç kullanmak isteyen sürücü adayları nüfus işleri müdürlüğünden geçici ehliyet belgesi ( ek-50 ) talep edebilirler.

Ehliyet Sertifikası Ehliyet Dosyası Kaç Günde Çıkıyor?

Sürücü kurslarında en son aşama olan direksiyon sınavını geçtikten sonra ortalama 1 hafta içerisinde dosyalar hazır hale getirilir. Dosyaların hazır hale getirilme süresini etkileyen pek çok unsur bulunur. Sürücü kursundan ki başarılı adaylar, ilçe milli eğitimin yoğunluğu ve bulunduğunuz ilçenin yoğunluk faktörleri gibi. Dolayısı ile sürücü kursundan alacağınız ehliyet sertifikanız yaklaşık 15 iş gününe kadar uzayabilir. Fakat ortalaması 1 haftadır.

Ehliyet Sertifikası – Ehliyet Dosyası Ne Kadar Geçerli?

Sürücü kurslarından almış olduğunuz dosyalar siz de kalıyor. O an maddi durumunuz iyi olmayabilir veya farklı bir nedenden dolayı nüfus işleri müdürlüğüne gidemiyorsanız hiç sorun değil. Ehliyet dosyaları 2 yıl boyunca geçerliliğini koruyor. Sürücü adayları ehliyet dosyasını aldıktan 1 sene sonra, ister 2 senenin sonunda gidip ehliyetini alabilirler. Şunu da hatırlatmakta fayda var, her yıl başında ehliyet harçlarına yeni zamlar yapılmaktadır. Dolayısı ile eğer tarihleriniz uyuyorsa mutlaka yıl başından önce ehliyet harçlarınızı yatırmanız da fayda var.

Ehliyet Sertifikamı – Dosyamı Kaybettim Ne Yapmam Gerekiyor?

Sürücü kursunuzdan almış olduğunuz dosyanızı eğer kaybettiyseniz tekrar kursunuza başvurarak yeni bir dosya düzenlemesini talep edebilirsiniz. Zaten ehliyet dosyalarında yer alan belgelerin bir çoğu siz tarafından çıkartılabilir belgeler. Sadece ilçe milli eğitim ve sürücü kursunun kendine ait birkaç dosyası var onları tekrar düzenlemelerini talep etmeniz doğrultusunda ehliyet dosyanızı yenileyebilirsiniz.

Fakat, eğer 2 yıldan fazla süredir ehliyet dosyanızı ehliyete çevirmediyseniz ve kaybettiyseniz hiçbir şekilde yenisini düzenletemezsiniz. Tekrar en başından sürücü kursuna kayıt olmanız gerekmektedir. Çünkü o ehliyet dosyasının geçerlilik süresi dolmuştur.

Ehliyet Dosyası – Ehliyet Sertifikası İle Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Yapılan zamlar neticesinde 2022 yılında ehliyet dosyası ile araç kullanmanın cezası 1823 TL ye yükseltilmiştir. Aşağıda ki listede 2018 ve 2019 fiyatlarını görebilirsiniz.

  • 2020 yılı ehliyet dosyası ile araç kullanma cezası : 1240 TL
  • 2021 yılı ehliyet dosyası ile araç kullanma cezası : 1520 TL

Fakat eğer 15 gün içerisinde cezanızı öderseniz %25 indirimli ödeyebilirsiniz. %25 indirimli hali ile 2022 yılında indirimli hali ile 1367,25 TL ceza ödemek durumundasınız. Aynı zaman da ceza yediğiniz araç sizin değilse aynı ceza araç sahibine de kesilir. Dolayısı ile iki adet ceza ödenmesi gerekmektedir. Siz siz olun ehliyet dosyasını kullanarak araç kullanmayın.