Ehliyet Sınav sonucuna itiraz nasıl yapılır? Direksiyon ve yazılı sınav itiraz dilekçesi

Sürücü adayları ehliyet almak için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış kurslara başvuru yapmak zorundadır. Almış oldukları eğitimin ardından yazılı yani teorik sınava girerler. Bu sınavlar eskiden merkezi sistem ile yapılırken artık elektronik sınava dönmüş durumdadır. Sürücü adayları elektronik sınavına ya da direksiyon sınavı esnasındaki sorunlarına itiraz edebilir. Tek yapması gereken ilgili kuruma itiraz dilekçesi atmaktır. Peki nasıl atılır? Ehliyet itiraz dilekçesi nasıl doldurulur? Tüm sorularınıza makalemiz üzerinden yanıt bulabileceksiniz.

Ehliyet sınavı itiraz hakkı kimlere verilmiştir?

Kurs içerisinde eğitim almış, sürücü belgesi yapmış tüm adaylar sınavlarına itiraz hakkına sahiptir. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. İster sınav sonuçlarınıza, ister sınav görevlisi hakkında, ister de daha farklı sebeplerden itiraz dilekçeleri yazabilirsiniz. Tek husus ise sorununuzun yani itirazınızın sebebinin net olmasıdır.

Ehliyet sınavına nasıl itiraz edebilirim?

Elektronik sınavı için, sınav esnasında veya sonunda bir usulsüzlük olduğunu düşünüyorsanız ve itiraz etmek istiyorsanız yapmanız gereken; sınavdan sonra 5 gün içerisinde itirazınızı gerçekleştirmiş olmak. Yapmanız gereken ilk iş sınav bitiminde sonuçlarınızın hemen ardından öncelikle itiraz dilekçesinin harç bedelini yani ” Kurumsal tahsilat programı ” bedelini ilgili bankalar aracılığı ile yatırmanız gerekiyor.

İlgili bankalar, T.C. Ziraat bankası, Türkiye Vakıflar bankası, Türkiye Halk bankasıdır. Harç bedeli ise 20 Türk Lirasıdır. Tüm vergiler 20 TL nin içerisindedir. Bu bankalardan yatıracağınız harç bedelinin dekontunu mutlaka almalısınız. Ardından sınava girmiş olduğunuz e sınav merkezine giderek itiraz dilekçenizi ilgili bölüme iletmelidir. Unutmayın sınav sonuçlarınızdan itibaren 5 gün içerisinde itirazınızın yapılmış olması gerekiyor.

Aynı zamanda sürücü adaylarının faks yolu veya internet üzerinden ( mail vb. ) yaptığı itirazlar maalesef dikkate alınmazlar. Aynı zaman da T.C. kimlik no veya dekont gibi bilgilerinizin olmadığı itirazlar da keza dikkate alınmamaktadır. İtiraz dilekçenizin muhatabı ” Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü “dür.

Ehliyet direksiyon sınavına nasıl itiraz edebilirim?

Ehliyet direksiyon sınavlarına yapılan itiraz prosedürleri elektronik sınavlardan oldukça farklıdır. Ve en çok bizlere yöneltilen soru ise direksiyon sınavlarına nasıl itiraz edebilirim olmuştur. Çünkü direksiyon sınavlarında sürücü adayları genellikle hata yapmadıklarını, yada bir sorun olmadığını haksız yere sınavdan bırakıldığını düşünürler. Fakat itirazınızı yapmadan önce mutlaka etraflıca düşünmelisiniz. Zira sınav esnasında sürücü adayları bir çok kuralı göz ardı edebiliyor.

Çünkü tamamen sınava ve araç sürmeye konsantre olmuş durumdadırlar. Sınavlara genellikle 3 kişi sizin ile beraber girer. Bunlardan birisi kurs danışmanı, diğer ikisi ise ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş memurlardır. Yani sizi bırakıp, geçiren görevlendirilmiş memurlardır. Fakat en nihayetinde ikisinin de hatalı karar verdiğini düşünüyorsanız hemen sınav esnasında tutanak tutturmanız gerekmektedir. İlgili müfettişler tarafından alınan tutanaklarınız milli eğitim müdürlüğüne iletilir. Kabul edilirse ilgili memurlar görevden uzaklaştırılabilir.

Ehliyet itiraz dilekçesi örneği

Ehliyet sınavlarına itiraz dilekçesi örneği.

Şeklinde bir itiraz dilekçesi hazırlayabilirsiniz.