Ehliyet Sınavı Giriş Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır? Giriş Yerinizi Öğrenin

Sürücü belgenizi almak için gerekli eğitimleri aldıktan sonra sınava hazırsınız demektir. Peki ehliyet sınavına giriş için gerekli belgeyi nasıl temin edeceksiniz, giriş belgenizi kaybederseniz yenisini çıkarabilir misiniz? E devletten ehliyet sınavı giriş belgesi sorgulama nasıl yapılır? Tüm detaylarını yazımız da bulabilirsiniz.

İlgili mevzuatlara göre sürücü adayı teorik ( yazılı ) sınavına girmeden önce ehliyet giriş belgesini yanında bulundurmakla yükümlüdür. Bahsi geçen belgede sürücü adayının renkli bir fotoğrafı, giriş yeri, günü, tarihi ve hangi ehliyet sınıfı için sınava gireceği gibi bilgiler yazmaktadır.

Ehliyet sınav giriş belgesinde dikkat edilmesi gerekenler?

Belgeniz de sorun olup olmadığına mutlaka dikkat etmelisiniz. Yanlış basım, eksik yazım gibi sorunlar olabiliyor. Giriş belgenizin üzerinde başvuru yaptığınız sürücü kursunun adı, il, ilçe gibi bilgilerin yazdığından mutlaka emin olun. Aynı zaman da ehliyet sınavına giriş belgeniz de yazan “ NOT “ kısmında ki bölümü iyice okuyun. Sınav yerinize sınav saatinizden en az 30 dk önce varmış olun.

Yoğunluk esnasında sınavı kaçırma şansınız az da olsa var.

Ehliyet sınav giriş belgem kayboldu ne yapacağım?

Olur da sınava girmeden önce giriş belgenizi kaybederseniz mutlaka sürücü kursunuza gidip yenisini çıkartın. Unutmayın ehliyet sınav giriş belgesi olmadan asla sınava alınmazsınız. Dolayısı ile tekrar harç yatırıp yazılı sınava dahil olmak zorunda kalırsınız. Aynı zaman da giriş belgenizin yanında kimliğinizi de bulundurmanız gerekmektedir.

Ehliyet sınav giriş belgesi e-devlet sorgulaması nasıl yapılır?

Sürücü adayı yazılı sınava giriş yapacağı yerin sorgulamasını e-devlet üzerinden gerçekleştirebilir. Resmi e-devlet sitesi üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı “ MEB Sınav Yeri Sorgulama “ başlığı altından giriş yerlerinizi sorgulayabilirsiniz. İlgili bakanlık sayfasına >> tıkla << üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen unutmayın burada yer alan belge sizin sınava giriş belgeniz değildir. Sadece sınava giriş yapacağınız yerin sorgulanması işlemidir.

Dolayısı ile lütfen sınava giriş belgenizi sınavdan önce almadıysanız hemen sürücü kursunuza giderek temin ediniz. Sınava girerken yanınız da telefon veya çanta bulundurmayın. Bir çok sınav merkezinde emanetçi veya emanet dolapları bulunmaktadır. Sınava giriş yaptığınız da yönlendirileceksiniz. Fakat olmama ihtimaline karşın yanınızda bir yakınınızı bulundurmanız sizin için daha yararlı olacaktır.

Çoğu zaman sınav giriş yeriniz, sürücü kursunuzun bulunduğu ilçede gerçekleşir. Fakat olası yoğunluk durumuna göre farklı ilçelere de aktarılmış olabilirsiniz. Tüm bu detayları sınava girmeden önce mutlaka teyit etmiş olmalısınız. Ehliyet sınavında sizlere 50 adet soru yöneltilmektedir. Bu sorular ilkyardım soruları, motor soruları, trafik soruları ve trafik adabı soruları olmak üzere belirlenmiştir.

Ehliyet sınavında sorulan sorulara yönelik yazımızı okuyarak daha fazla bilgi alabilirsiniz. >> Ehliyet sınavında sorulan sorular. <<