Ehliyet sınavı stresi nasıl aşılır? Sınavda sakin kalmanızı sağlayacak öneriler

Sürücü adayları artık değişen ehliyet sistemi ile beraber yazılı sınavlarını sınav merkezlerinde E-Sınav şeklinde görmektedir. Birçok vatandaşımız eski usul kağıt, kalem istese de artık E-Sınav ülkenin tüm şehirlerinde aktif bir şekilde yürütülmektedir. Peki E-Sınav esnasında heyecanlanmanın, stres yaşamanın veya korkmanın önüne nasıl geçebiliriz?

Tek bir sınav hakkı olduğunu düşünmeyin

Sürücü adayları sınavda başarısız olduğu zaman asla ehliyet alamayacak diye bir kaide yoktur. Hatta öyle ki yeni dosya çıkartarak belki de sonsuza kadar ehliyet sınavına girebilir. Burada tabii ki bahsedilmek istenen şey sınavın tek bir kere girilebilen bir sınav olmadığını vurgulamak.

Bu bağlamda mutlaka sınavın zaten fazlası ile telafisinin olduğunu aklınızda bulundun. Zaten en önemli kıstaslardan birisi de budur. Birçok aday sınavdan kalınca her şeyin biteceğini düşünüyor, yanlış. Bir dosya içinde toplamda 4 kere sınava girebilir, hepsinden başarısız olsanız dahi yeni dosya açarak bu şekilde ilerleyebilirsiniz.

Sürekli soru çözün

Aslında bütün sihir bundan ibaret. Sınav esnasında karşılaştığınız sorular ne kadar yapamayacağınız kadar zorlaşırsa stres ve heyecan o şekilde artacaktır. Eğer sürekli soru çözen birisi iseniz zaten sınav esnasında tüm soruları hemen hemen tanıyacağınız için stres ve heyecan hızlı azalacaktır. Bunların geçerli olabilmesi için mutlaka ama mutlaka geçmiş senelerde çıkmış ehliyet soruları çözülmelidir.

Geçmiş yıllarda çıkan soruların yanı sıra karma sorular da çözülmeli. Zaten Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu ehliyet sınav soruları kalıp ve çözüm bakımından hep aynıdır. Sürekli soru çözdüğünüzde fark edeceksiniz ki aslında tüm sorular hep aynı tarzda sorulmuş. Dolayısı ile hem bilgi hem de göz aşinalığı için bol bol soru çözmeniz gerekiyor.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız mutlaka sınava girmeyin

Eğer sınav gününe özel veya düzenli olarak bir rahatsızlığınız var ise o gün mutlaka sınava girmeyin. Tekrar etmek gerekirse ehliyet sınavlarına dilediğiniz kadar girebilirsiniz. Başarısız olmaktan korkmayın. İlgili sınav günü kötü hissediyorsanız ve o şekilde sınava girip başarısız olursanız, ileride gireceğiniz tüm sınavlar bu şekilde kötü geçebilir. Ayrıca: Ehliyet ve direksiyon sınavına kaç kez girilebilir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Görevlilerle iletişime geçmekten korkmayın!

En çok karşılaştığımız hatalardan birisi ise sürücü adaylarının sınav merkezlerinde ilgili görevli arkadaşlarla iletişime geçmeye korkması. Mutlaka ama mutlaka o esnada aklınıza takılan ne olursa olsun görevlilere sorun. Zaten görevli memur arkadaşların orada bulunma sebepleri sizlere yardımcı olup oluşabilecek herhangi bir sorunun önüne geçmek.

Özellikle elektronik ürünler kullanıldığı ve bütün gün sınav yapıldığı göz önüne alındığında mutlaka bazen hatalar ile karşılaşılabiliyor. Bu yüzden sınava başlamadan önce oturduğunuz sandalyeden, bilgisayara her şeyi kontrol edip bir sorun oluşması halinde ilgili görevli arkadaşlara durumu iletin.

Beslenme ihtiyacınız olamadığından emin olun

Adayların birçoğu sınavların bazen erken saatlerde olması nedeni ile kahvaltı gibi günün temel beslenmesini yapmadan sınava geliyorlar. Bu yanlış. Beynimizin de bizler gibi çeşitli protein, karbonhidrat veya şeker gibi temel ihtiyaçları bulunuyor.

İlgili beslenmeyi eksik veya yapmadığımız takdirde bu kısa süreli unutkanlık, stres ile beraber yanlış yapmaya kadar itebilir. Bu yüzden özellikle yapabiliyorsanız hafif yağlı ve şekerli yemekler yemek sınav öncesinde doping etkisi yaratabilir. Fakat uyarmak isteriz ki; şeker ve yağ abartıldığı takdirde zararlıdır.

Bunlara da bakabilirsiniz;