Ehliyet Sınavında Kaç Soru Çıkıyor? Hangi Konulardan Soruluyor?

Bunlardan Sorumlusunuz: Ehliyet Sınavında Kaç Soru Çıkıyor? Hangi Konulardan Soruluyor?

Bildiğiniz üzere değişen mevzuatlar gereği ehliyet sınavlarının soru sayısı, içeriği ve ehliyet gruplarında kesin değişiklikler yapılmıştı. Artık ehliyet sınavlarında sorulan soru sayısı 50 adettir. E-Sınav veya yazılı sınav farketmeksizin sürücü adayları kendilerine yöneltilen 50 adet soruyu çözmelidir. Sınavda başarı notu 70 dir. Yani her soru 2 puan olarak sayılmaktadır. Basit bir matematik ile yazılı sınavdan başarılı sayılabilmeniz için en az 35 adet soruya doğru yanıt vermeniz gerekmektedir.

Ehliyet Sınavında Sorulan Sorular Hangi Konulardan Oluşuyor?

Sürücü adaylarına yöneltilen teorik sınavlarda çıkan konular İlkyardım, motor, trafik ve trafik adabı olmak üzere 4 kategoriye ayrılmıştır. Bunlardan

  • İlkyardım soruları 12 adet.
  • Motor soruları 9 adet.
  • Trafik ( Yeni adı Trafik ve Çevre ) 23 adet.
  • Trafik adabı 6 adet olarak sorulmaktadır.

Ehliyet sınavında Kaç Soru Çıkıyor?

Hangi ehliyet grubundan olursanız olun örneğin A-B-A2-C veya D hiç farketmez, tüm sürücü adaylarının sınavları aynı konulardan ve aynı soru sayısından oluşmaktadır. Yani ehliyet sınavında adaylara 50 adet soru sorulmaktadır. Bu 50 adet sorulan sorular için sınavda sürücü adaylarına tanınan süre ise 60 dk dır.

Ehliyet Sınavları Kaç Dakika Sürüyor?

E-Sınav ( elektronik sınav ) a girecek sürücü adayları için ise tanınan süre 45 dakika olarak belirlenmiştir. Sınavlar 4 cevaplı test şeklinde yapılmaktadır. Sınavda yanlış soruların, doğru soruları götürmesi gibi bir konu söz konusu değildir. Dolayısı ile sınav esnasında bilmediğiniz yada yapamadığınız soru olursa boş bırakmamanız tavsiye edilir.