Ehliyet sınavından kaç puan alırsam geçerim? Başarılı not kaçtır?

Ehliyet sınavları açıklandıktan sonra bir çok adayımız bizlere;

– Kaç puan alırsam başarılı olurum, şu puanı aldım geçtim mi? Gibi sorular yöneltmektedir. Unutmayın ki girmiş olduğunuz sınav sistemi 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Sizlere merkezi sınavlarda 60 dakika, elektronik ( E sınav) sınavlarda ise 45 dakika süre verilmektedir. İster merkezi sınav olsun ister de e sınav her türlü sürücü adaylarına 50 adet soru yöneltilmektedir.

Bu 50 sorunun 12 adeti ilk yardım soruları, 23 adeti trafik soruları, 9  adeti motor soruları ve 6 adet soru ise trafik adabı bölümünden sorulmaktadır. Daha fazla bilgi için >> Ehliyet Sınavlarında Kaç Soru soruluyor? << yazımıza göz atabilirsiniz.

Sonuç olarak, ehliyet sınavından başarılı olabilmeniz için 50 sorudan 35 tanesine doğru yanıt vermeniz gerekiyor. Her soru 2 puana denk geldiği için geçme notu ise 70 dir. En çok sorulan sorulardan birisi ise; – Ehliyet sınavından 68 aldım geçer miyim?

Maalesef hayır. Sınır 70 yani en az 70 puan almalısınız. 70 üzerinde bir puan aldıysanız zaten başarılı sayılacaksınız. Fakat alabileceğiniz en düşük puan 70 olmalıdır. Aynı zaman da adaylar sınavda kendilerine yöneltilen 50 soru arasından kategori farketmeksizin dilediği 35 soruya cevap verebilir. Bunu söylüyoruz çünkü bazı sürücü adaylarının bizlere ilettiği sorular arasında; – Hangi konulardan çözmeliyim? Şeklinde sorular da yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olan bu sınavlarda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Sürücü adayları dilediği sorudan başlayabilir, dilediği kategoriden sorulara cevaplar verebilir.

Elektronik ( E sınav ) da kaç soru var ?

Hemen hemen tüm Türkiye’ ye yayılan e sınav merkezleri ile beraber bir çok sürücü adayı ehliyet sınavlarına e sınav olarak girmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki, merkezi sınav ( yazılı sınav ) ya da e sınav olsun olmasın her sürücü adayına 50 soru yöneltilmektedir. A sınıfı ehliyet, B sınıfı ehliyet ya da C sınıfı hiç farketmez hangi ehliyet sınıfından ehliyet alacaksanız alın herkese yöneltilen soru sayısı ve kategorisi aynıdır. Özetlemek gerekirse ehliyet sınavlarında baraj puanı 70tir. Sorulan soru sayısı 50 dir. Ve 4 kategoriden sorumlusunuz. Aşağıda ki yardımcı linkler aracılığı ile daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

>> Ehliyet ve direksiyon sınavına kaç kere girilebilir?

>> Ehliyet sınıfları ve detayları?