Ehliyet sınavından kaldım ne yapmam gerekiyor?

Yenilenen ehliyet sistemi ile birlikte adayların eskiye oranla teorik yani yazılı sınavda daha çok zorlandıkları gözlemlenmiştir. Sanılanın aksine ehliyet teorik sınavları zor değil aksine rahatlıkla yapabileceğiniz sınavlardır. Web sitemizde de olduğu gibi daha önce çıkmış ehliyet soruları çözerek bu sınavlara hazırlanabilirsiniz. Peki ehliyet sınavından kalan bir sürücü adayı bu aşamada ne yapmalı? 

Ehliyet sınavı nasıl yapılıyor?

Bildiğiniz üzere eskiden ehliyet sınavları ösym sınav sistemi gibi kağıt ve kalemlerle yapılıyordu. Artık 2016 yılından itibaren yürürlüğe giren e sınav yani elektronik sınav ile birlikte tüm Türkiye’de ilgili ilçe milli eğitim müdürlüklerinde tablet veya bilgisayar ile sınava girilebilmektedir.

E sınavlar 50 sorudan oluşup toplamda 60 dakika sürmektedir. Eskiden verilen süre daha farklıydı. Bu süre son zamanlarda düşürüldü. Sürücü adaylarının başarılı olabilmesi için en az 35 adet soruya doğru yanıt vermesi gerekiyor. Ehliyet sınavında puanlama 1 soru = 2 puan şeklinde yapılmaktadır. Dolayısı ile bir sürücü adayının başarılı olabilmesi için en az 70 tam puan alması gerekiyor.

Ehliyet sınavından 68 aldım

Özellikle okurlarımızdan çok gelen bir soru bu. Ehliyet sınavından 68 aldım, kaldım mı? Maalesef 68 puan başarılı geçer not değildir. Dediğimiz gibi en az 35 soruya doğru yanıt verip 70 tam puan almanız gerekiyor.

68 puan alan sürücü adayı tekrar sınava girmek zorundadır. Eğer bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız buna itiraz edebilirsiniz. Fakat unutmayın ehliyet elektronik sınavına toplamda 4 defa girme hakkınız bulunuyor. Bu bağlamda sınavdan kalmanız hiçbir şeyin sonu değil.

Sınava yetişemedim, giremedim hakkım yandı mı?

Eğer sürücü adayları mazeretli bir şekilde yani sağlık sorunları vs. gibi sebeplerden ötürü sınava giremediyse bu durumu rapor ile beraber kanıtlayarak tekrar sınava girmeye hak kazanabilirler. Fakat eğer kanıtlama geçersiz sayılırsa yine de sürücü adayı sınava girebilir.

Sürücü adaylarının toplamda 4 defa ehliyet sınavına girmeye hakkı bulunuyor. Bu bağlamda mazeretli veya mazeretsiz sınava giremediyseniz veya girip de başarısız olduysanız üzülecek bir durum yok. Tekrar girebilirsiniz. 4.defa sınava giren bir sürücü adayı yine başarısız olursa maalesef dosyası yanar ve en baştan tüm prosedürü alması gerekir.

Ehliyet sınavından kaldım ne yapmalıyım?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere eğer 68 aldıysanız veya daha az bir puan aldıysanız maalesef sınavdan geçerli bir başarılı not almamış oluyorsunuz. 2022 güncel durumlarda ehliyet sınavından başarılı olmak için bir sürücü adayının en az 35 soruya doğru yanıt vererek 70 tam puan alması gerekiyor.

70 puan ve üzeri puan alan tüm sürücü adayları sınavdan geçerli başarılı not almış sayılır. Sınavda vereceğiniz yanlış cevaplar doğru cevaplarınızı silmez. Dolayısı ile sınav esnasında soruları boş bırakmamaya çalışın. Şıklar arasında size en doğru olanı işaretlemeniz de sizin yararınıza olacaktır.

Ehliyet sınavından kaldım ne zaman tekrar sınava girebilirim?

Ehliyet sınavından başarısız olan sürücü adayları 4 defaya kadar en yakın bir sonraki sınava girebilirler. İlgili sınav ücretini ödedikten sonra tahmini olarak 2 hafta sonra yapılan ilk sınava sürücü adayları da alınır.

4.defa sınava giren adaylar eğer 70 puan üzeri alırsa başarılı, altında alırsa başarısız olur ve dosyaları yanar. Bu bağlamda bir sonraki sınav tarihiniz yaşadığınız il ve ilçeye göre minimum 2 hafta maksimum ise 4 hafta olarak belirlenmiştir. 

Ehliyet sınavından kaldım ne kadar ödeyeceğim?

Ehliyet sınavlarından kalan adaylar en yakın bir sonraki elektronik sınava girebilirler. Bunu yapmadan önce bir sonraki sınavın ücretini yatırmaları gerekiyor. 2022 yılında ehliyet elektronik sınav ücreti 120 TL olarak belirlenmiştir.

Ehliyet sınavına kaç kez girebilirim?

Güncel mevzuatlara göre Türkiye’de sürücü adayları ehliyet elektronik sınavından başarısız olursa tekrar girebilir. İlgili yasa gereği bir aday ehliyet sınavına 4 defa girebilir. 4.defa giren sürücü adayı bu sınavdan da başarısız sayılırsa kaba tabirle dosya yakar.

Dosya yakan sürücü adayları, sürücü kursuna en baştan kayıt yaptırıp dersleri tekrar alması gerekir. Sürücü adayları başarısız olduğu her sınavdan sonra gireceği bir sonraki sınavın ücretini de yatırmak zorundadır.

Ayrıca bkz: