Ehliyet Sınavları Saati Kaçtır? Kaçta Başlayıp Ne Zaman Bitiyor?

2016 yılında yapılan ehliyet mevzuat değişiklikleri neticesinde artık ülkemizde birçok şehirde ehliyet sınavları elektronik olarak yapılmaktadır. Dolayısı ile bu düzenlemeden sonra e sınav uygulanan sınavlarda başlangıç saatleri il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine bağlı sınav merkezlerinin kendi kararlarına kalmış durumdadır. Yani herhangi bir şehirde saat 10.00 da başlayan ehliyet sınavı farklı bir il veya ilçede 11.00 da başlayabilir.

Ehliyet sınavı saat kaçta başlayıp, kaç dakika sürmektedir?

Yeni düzenlemeler ile ehliyet sınavlarının büyük kısmı artık e sınav dediğimiz yani elektronik sınavlar ile gerçekleştirilmektedir. E sınav saatleri ilgili sınav merkezinin kendi belirlediği saatler içerisinde yapılmaktadır. Bunun için en doğru bilgiyi sınavdan önce sürücü kursunuzun sizlere vermiş olduğu ehliyet sınav giriş belgesi üzerinde yer alan sınav saatinden öğrenebilirsiniz.

Unutmayın her il ve ilçede farklı ehliyet sınav saatleri olabilmektedir. Bu bağlamda farklı yerlerde gördüğünüz ehliyet sınav saati başlangıcını kendinize referans almayın. Eğer giriş belgenizi kaybettiyseniz veya yanınızda değilse en yakın süre içerisinde sürücü kursunuz ile iletişime geçin. Yine de ziyaretçilerimizin merak ettiği konu sınav saatinin başlangıcı için ortalama her il ve ilçede 10.00-11.00 arası bazen ise 13.00-14.00 arası değiştiğini söylemek yanlış olmaz.

Ehliyet sınavı kaç dakika sürüyor?

Eski usul ehliyet sınavları yani yazılı ehliyet sınavları 70 dakika sürmekteydi fakat artık elektronik ehliyet sınavları 45 dk sürmektedir. Bundan ötürü sürücü adaylarının sınavdan en az 15 dakika içerisinde sınav merkezinde hazır durumda olması, oluşabilecek sorunların da önüne geçecektir. Bazı sınav merkezlerinde özellikle de büyük şehirlerde yoğunluklar yaşanabiliyor. Bundan ötürü mutlaka sınav başlamadan ilgili sınav merkezinin ilgili sınav odasında olduğunuzdan emin olunuz.

Ehliyet e-sınavlar artık Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı sınav merkezlerinin sınav günlerinde neredeyse her saat başı yapılabilmektedir. Yani sabah 09.00 dan başlayıp akşam 17.00 mesai saatinin bitimine kadar sürücü adayları elektronik ehliyet sınavlarına giriş yapabiliyorlar. Tabii ki en doğru saat bilgisini sizlere sürücü kursunuz verecektir.

E-sınav ücreti kaç para?

Yapılan 2022 yılı zamları ile beraber artık ehliyet e sınav ücreti 120 TL olarak güncellenmiştir. Sınavda sürücü adaylarına toplamda 50 adet soru yöneltilmektedir. Bu 50 adet sorunun en az 35 ine doğru yanıt veren sürücü adayları sınavdan başarılı sayılabilmektedir. Eğer sürücü adayı sınavdan başarısız sayılırsa tekrar sınav ücretini yatırarak bir sonraki sınava girebilir. Bu aşama ise en fazla 4 olacak şekilde sınırlıdır. Yani sürücü adayı 4.sınav hakkında da başarısız olursa tekrar en baştan sürücü kursuna kayıt olması gerekmektedir zira sürücü dosyası yanacaktır.