Ehliyet Sınıf Ekleme Nasıl Olur? Sınıf ekleme nedir?

Birçok sürücü adayı veya sürücü belgesi sahibi kişilerin merak ettiği var olan ehliyet sınıfına ek sınıf ekleme işlemleri nasıl gerçekleşiyor? Ücretler yine aynı mı? Değişiklikler için gerekli adımlar nelerdir? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Ehliyet sınıf ekleme nedir? Neden gereklidir?

Bildiğiniz üzere sürücü adayları ilk ehliyetine sahip olmak için, kullanmak istedikleri araç grubunun yer aldığı sınıflara başvurur. Dolayısı ile örnek vermek gerekirse, kişi otomobil kullanmak istiyorsa B sınıfı ehliyet grubuna başvurmak zorundadır. Başarılı olduktan sonra ehliyetine sahip olur, fakat sürücüler eğer farklı bir ehliyet sınıf grubunun araçlarını kullanmak istiyorsa o sınıfın ehliyet belgesini almak zorundadır.

Eğer kişi B sınıfı ehliyet sahibi ise ve motosiklet kullanmak istiyorsa A grubu ehliyet sınıfında yer alan ehliyet türlerinden ilgili olanına sahip olmak zorundadır. Eğer kişi A grubu ehliyet sınıfına ait sürücü belgesi sahibi değilse bunun mevzuatlara göre cezaları bulunmaktadır. Konu için bkz >> Ehliyet almanın cezaları nedir? Cezalar Kaç Para? << yazımıza göz atabilirsiniz.

Ehliyet sınıf ekleme nasıl yapılır? Adım adım öğrenin!

Sürücüler ilk defa ehliyet aldıklarında MEB onaylı kurslara başvuru yaparlar. Başvurusu sırasında bazı evrak ve belgeler istenir. Sınıf eklemek için de yine kursa başvuru yaptığınızda sanki ilk kez başvuru yapıyormuş gibi aynı belgeleri tekrardan toplamanız gerekiyor. Bu belgeler;

 • Eski sürücü belgeniz
 • Sağlık raporunuz
 • Biyometrik fotoğraf
 • Sabıka kaydı
 • Eğitim durumunuzu gösterir belge

Bu belgeleri kursunuza teslim ettiğinizde kaydınız gerçekleşir. Akabinde direkt olarak direksiyon eğitimlerinize başlanır. Ehliyet sınıf ekleme işlemlerinde tekrar yazılı sınava girmenize gerek yoktur. Zaten önceden ehliyet aldığınız için bu sınavdan muaf durumundasınız. Tek girmek zorunda olduğunuz sınav direksiyon sınavıdır.

Direksiyon sınavına kaç kere girebilirim?

Sürücüler direksiyon sınavlarına başvurdukları esnadan itibaren 4 defa girebilir. Yani 3 defa direksiyon sınavından başarısız olan sürücü adayı 4.sınavından geçerse ehliyetini alabilir, eğer 4.sınavdan da başarısız olursa şayet dosyası yanar ve tekrar sürücü kursuna kayıt olması gerekir.

Direksiyon sınavından başarısız olan sürücüler tekrar direksiyon sınavı ücreti ödemek zorundadır. Aynı zaman da eğer kurs sizin sınav için hazır olmadığınızı düşünüyorsa ek 2 saat veya daha fazla ders önerebilmektedir. Tavsiyemiz sınavdan 1-2 gün önce 2 saatlik bir ek ders almanızdır. Böylece sınav esnasında oluşacak stres ve heyecanı minimuma indirmiş olursunuz.

Ehliyet sınıf ekleme ücretleri nelerdir? Kaç para tutuyor?

Normal bir ehliyet sınıfı almak ile yani ilk defa ehliyet başvurusu yapmak ile ehliyet sınıf ekleme arasındaki tek fark yazılı sınav ücreti ödememenizdir. Bununla beraber teorik dersleri de almayacağınız için sürücü kursundan biraz daha indirim almanızdır. Her türlü ilk defa başvuru yapan sürücülerden daha az ödeyeceksiniz demektir. Peki kaç para tutuyor;

B sınıfı ehliyetim var A sınıfı ehliyet eklemek istiyorum; 

 • Sürücü kursu ücreti > 2000 TL – 2400 TL
 • Ehliyet harç bedeli > 705 TL
 • Ehliyet direksiyon sınavı ücreti > 160 TL

Araba ehliyetinin üzerine motor ehliyeti almak isteyen bir sürücü ortalama 2865 TL ile 3265 TL arasında fark ücreti ödemek zorundadır. Burada yer alan tek değişken ise sürücü kursu ücretidir. İndirim vs. söz konusu olursa bu rakamlar 2250 TL ye kadar düşebilmektedir.

A sınıfı ehliyetim var B sınıfı ehliyet eklemek istiyorum;

 • Sürücü kursu ücreti > 2600 TL
 • Ehliyet harç bedeli > 1451 TL
 • Ehliyet direksiyon sınavı ücreti > 160 TL

Motor ehliyeti olan bir sürücü araba ehliyeti yani B grubu ehliyet almak istiyorsa ödeyeceği ortalama tutar 4000 TL – 4200 TL arasında değişmektedir. Yine burada teorik eğitim ve sınav almayacağınız için indirim uygulaması yapılarak bu rakamlar 3500 TL civarına kadar düşebilmektedir. Bu ücretler ortalama değerlerdir tamamen değişiklik gösterebilmektedir. Bulunduğunuz il, ilçenin durumuna göre rakamlar aşağı yada yukarı oynayabilir.

Farklı grup ehliyetlere sahipseniz ve sınıf ekleme tutarlarını hesaplamak istiyorsanız >> Sürücü kursu fiyatları 2022 << sayfamızdan hesaplamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın sınıf ekleme işlemlerinde sadece teorik yani yani yazılı sınava girmenize gerek yoktur. Diğer prosedürler birebir aynıdır.